"İyilik Tohumu" sahnelendi...

12 Mayıs 2017 Cuma 22:13

"İyilik Tohumu" sahnelendi...

Nihat Kırtaç'ın yazıp yönettiği " İyilik Tohumu " adlı iki perdelik tiyatro oyunu, Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında dün akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelendi.

Rıza Yıldızhan, Korhan Yeletayşi, Şengül Demirel Cengiz, Halime Çetin, İbrahim Kayacan, Bahar Bekçi, Süleyman Köse, Nilsu Cengiz ve Emre Aker'in rol alan isimler arasında. Tiyatro oyununa Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk ve dernek yöneticileri, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır eşi İlknur Çakır ve çok sayıda Ereğlili sanatseverler katıldı.'Hekesin içinde bir iyilik vardır, konusu işlenen oyunda yerel amatör oyuncular performanslarıyla Ereğlili tiyatroseverlerin beğenisini kazandı.

Kdz. Ereğli Sargı Bezi Tiyatro Topluluğu tarafından oynanan " İyilik Tohumu " adlı tiyatro oyununun geliri Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği'ne aktarıldı.

45 tekerlekli sandalye dağıtacaklarını belirten Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk çalışmalara destek veren herkese teşekkür etti. Şentürk, "Sergilenen tiyatro oyununun bilet satışlarından elde edilen gelir ile, Cumartesi saat 10'da ve önümüzdeki hafta çarşamba günü, toplam on akülü olmak üzere 45 adet tekerli sandelye dağıtacağız. Bu çalışmalarımıza destek veren Sargı Bezi Tiyatro Grubu oyuncularına tüm arkadaşlarım adına şükranlarımı sunuyorum, ve gecenin anısına yapılanan çalışmanın, alınterinin, çabanın asla karşılığı değil ama, şükranlarımızın ifadesi olarak tüm oyuncularımıza plaket takdiminde bulunmak istiyorum. Verdikleri emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum ve unutmadan şunu söylemek istiyorum; bize bu akşam bu salonu ücretsiz olarak tahsis eden Fehmi beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. '' dedi

Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk oyunculara plaketlerini takdim ederek teşekkürlerini sundu.

Etiketler:

TİYATRO ,

Yorumlar

Binlerce kişi sergiye akın etti

12 Mayıs 2017 Cuma 19:21

Binlerce kişi sergiye akın etti

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu yıl sonu sergisi düzenledi.

Sergiye Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutan Vekili Yüzbaşı Ünsal Demir, HEM Müdürü Zuhal Efe, Kurs öğretmenleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. Katılımın yoğun olduğu sergide izdiham yaşandı. Yıl boyunca açılan yaklaşık 400 kurstan, 10 bin kursiyerin yaptıkları eserler göz doldurdu. Açılış öncesinde Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunu ekibi yaptıkları gösteriyle büyük beğeni topladı.
2016-2017 Eğitim- Öğretim yılında açtıkları kurslar hakkında bilgi veren HEM Müdürü Zuhal Efe, halk eğitim merkezlerinin aynı zamanda sanat evi olduğunu vurguladı. Efe, “ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açmış olduğumuz kursların yılsonu sergisini yapmaktayız. Halk Eğitim Müdürlükleri gerek eğitimin tabana yayılması ve gerekse becerilerin arttırılması konusunda belirli görevler üstlenmişlerdir.  Vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel anlamda gelişmesini sağlamak, onlara bilgi beceri kazandırmak, okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretmek, eksik kalan eğitimlerine yardımcı olmak, üst öğretim sınavlarına hazırlamak, kültürel eserlerimizi korumak, yaşatmak, yaygınlaştırmak, kursularımızın en önemli özellikleridir. İlçemizde bu tür kursların açılmasına öncelik verilmesi adına çalışmalar yapılmıştır. 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde ilçemizde,  toplam 392 adet kurs açılmış ve toplamda 7 bin 651 kursiyerimiz katılmış, kurslarımızı başarı ile bitirerek belgelerini almışlardır. Halk eğitim merkezleri mesleki kursların yanı sıra, sanatsal faaliyetlerin yapıldığı birer sanat evidir.  Sanatın penceresi, hayat bakış ufku çok geniştir. Bu ufukta insanı sevme ve hayatı kucaklama vardır. Eğitim- öğretimin en önemli yanı insanları barışık hale getirmesidir” diye konuştu.
Güzel şeylerin paylaştıkça çoğaldığını ortaya koyan Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, kursiyerler ve kurs öğretmenlerinin sabırla ortaya koyduğu sanat ürünlerinin, titiz bir çalışmanın eseri olduğunu söyledi. Korkmaz konuşmasında: “Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüzün geleneksel el sanatları, modern üretim teknikleriyle birleştirip, güzel ürünler haline getirilmelerinin mutluluğunu yaşıyoruz. Güzel şeyler paylaştıkça çoğalır ve bereketlenir.  Kursiyerlerimizin ve kurs öğretmenlerimizin sabırla ortaya koyduğu bu sanat ürünleri titiz bir çalışmanın eseridir” ifadelerine yer verdi.
Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu bu tür büyük organizasyonlarda sergi salonunun yetersizliğine bir kez daha şahit olduklarını belirterek hayırsever bir vatandaş tarafından geniş bir salonun yapılacağının müjdesini verdi. Geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında daha doğru ifade ile bu öğretim yılında 400’e yakın çeşitli kurslar açarak, 10 bin civarında siz değerli vatandaşlarımıza ulaştık ve çeşitli kurslarla sizleri bilgilendirdik. Bu kurslara katılan siz değerli vatandaşlarımın, özellikle yetişkin olan vatandaşlarımızın kurs konularını bildiklerini biliyoruz. Biçki, dikiş, nakış, yemek yapma kursunda şüphe yok ki siz değerli vatandaşlarımızın bilgileri önceden mevcuttu. Ama bu bilgileri geliştirmek, teknik, ayrıntılı yönlerini, detaylarını öğrenmekte ancak kurslarımızda olurdu ve siz değerli vatandaşlarımız bu kurslara gelerek, saygıdeğer usta öğreticilerimizin eşliğinde, refakatinde, rehberliğinde, mevcut bilgileri geliştirdiniz. Yeni bilgiler öğrendiniz ve kursları bitirdiniz. O yüzden bütün kursiyerlerime bu başarılı kurs hayatlarından dolayı tebrik ve teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.
Yapılan konuşmalardan sonra sergi salonu önünde sazdan adam ekibi Ereğli’nin yöresel türkülerinden oluşan mini bir konser verildi. Kaymakam Madenoğlu, Başkan Uysal ve beraberindeki diğer protokol üyeleri sergini açılışını gerçekleştirerek kursiyerlerin yıl boyunca yaptığı el emeği ürünleri inceledi.
 

Etiketler:

sergi , halk eğitim , ereğli ,

Yorumlar

Ağacı işleyen adam... Tasarımları Avrupa'da birinci oldu...

8 Mayıs 2017 Pazartesi 16:46

Ağacı işleyen adam... Tasarımları Avrupa'da birinci oldu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde mobilya iç mekan tasarımı öğretmeni Hamit Oktay Fennibay, atıl durumda olan ağaç parçalarını işleyerek süs eşyası haline getiriyor. Avrupa’da girdiği bir yarışmada eserleriyle birinci olan Fennibay, yaptığı birbirinden ilginç tasarımları Cehennemağzı mağaraları önünde sergiliyor.

Kdz. Ereğli Teknik ve endüstri Meslek Lisesi’nin Ağaç İşleri Bölümü’nde öğretmenlik yapan Hamit Oktay Fennibay kurumuş ve hurdaya çıkmış odun parçalarına çeşitli şekiller vererek mumluk, saksı, vazo, heykel, çerçeve gibi birbirinden ilginç süs eşyaları ortaya çıkartıyor. Ağaçlarla eğleşerek çok güzel zaman geçirdiğini ve ortaya çıkan eserlerin de kendisini mutlu ettiğini anlatan Fennibay amacının bu işi daha fazla kişiye öğreterek yaymak olduğunu söyledi.
Avrupa’da daha önce katıldığı bir yarışmada Türkiye adına birincilik kazandığını dile getiren Fennibay şunları söyledi: “Mobilya iç mekân tasarımı öğretmeniyim, 1993’ten beri Ereğli’deyim. Dersimin dışında, boş vakitlerimde burada kurumuş, ömrünü tamamlamış ağaçları işleyerek, çalışmalarda bulunuyorum. Çok zevkli bir çalışma. Bu iş benim ata mesleğim, farklı çalışmaları görünce ‘Ben de acaba bunları yapabilir miyim?’ diye düşündüm. Benim amacım sadece bunları yapmak değil bu işi Türkiye’ye yaymak. Ereğli bu işte bir merkez olsun istiyorum. Öğrenmek isteyenler için ileride bir organizasyon yaparak, herkese bu işi öğretmek isterim. Bu konuda becerisi olan herkese bu işi öğretmek yine amaçlarım arasında. Ben ağaçlarla eğleşerek, vaktin nasıl geçtiğini bile anlamadan ürünlerimi tasarlıyorum. Değişik parçalar var, bu parçaların hemen hemen yüzde yüze yakınını ömrünü tamamlamış ağaçlardan yapıyoruz. Bir parktaki kuruyan ağaç, dal ya da ormanda kuruyan bir ağaç olabilir, arkadaşlarım bana getiriyor bu ağaçları. Bende parçalarımı değişik değişik üretiyorum. Parçalar tasarım yaparken şekilleniyor ve hemen olmuyor. Bir sene de iki senede biten parçalar olduğu gibi bir ay ya da bir günde biten parçalar da var. Malzemeye göre ya da parçaya göre süresi değişiyor. Ben bu konuda yurtdışına da gittim, orada da gördüm ve takip ediyorum. Kanada’da Amerika’da İngiltere’de. Özellikle İngilizler merkez konumunda, herkes garajlarında yapıyor, çoluğu, çocuğu, kızı, kadını, yaşlısı herkes bunlarla uğraşıyor. Onlara bizlerde gıptayla bakarak, acaba biz de ülkemizde bunları yapabilir miyiz diye düşünüyoruz” dedi.
Avrupa’da arkadaşları ile birlikte hazırladığı meyvelik projesinin birincilik kazandığını anlatan Fennibay, isteyen herkese bu sanatı öğretebileceğini ifade etti.

Etiketler:

ereğli , ağaç , işleme , süs , Hamit Oktay Fennibay ,

Yorumlar

Halk Eğitim'in ressamları ustalarına taş çıkarttı

25 Nisan 2017 Salı 12:04

Halk Eğitim'in ressamları ustalarına taş çıkarttı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu(HEM) tarafından açılan resim kursuna katılan kursiyerlerin, yıl boyu yaptıkları eserler için sergi düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonunda görücüye çıkan eserler büyük beğeni topladı.
Sergiye Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkan Yardımcı Ayhan Atay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, şube müdürleri, kurs öğretmenleri, kursiyerler ve sanatseverler katıldı.
İnsanların duygularını, düşüncelerini, olayları beceri ve düş gücü kurarak ifade etme araçlarından birinin resim olduğunu vurgulayan Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, resimin diğer sanat dalları gibi tarih boyunca var olduğunu söyledi.
Korkmaz konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sanatçı yaratıcı kişiliğini, üslubu ve özgünlüğü ile birleştirdiğinde ortaya çıkan sanat eserleri bir kültürün yaşayan en önemli varlıkları olmaktadır. Daha güçlü ve sağlam bir toplum olabilmemiz için kadınlarımızın da erkekler kadar, ekonomi, politika, kültür ve sanat hayatına katılmaları gerekmektedir. Bu nedenler kadınlarımız, daha iyi eğitim, daha kaliteli sağlık hizmetleri ve daha iyi istihdam koşulları ile kendine ve ailesine faydalı, bilinçli birer birey haline gelmelidir. Burada amaç her bireyin kendi varlığını gösterip, toplumun her safhasında yer alabilecek, kendine olan özgüvenini geliştirecek, ekip çalışmasını kavrayabilecek, gerektiğinde bağımsız iş yapabilme gücüne sahip olacak, kendi emeğinin hakkını verecek, ayakları üzerinde durabilecek bireyler kazandırmaktır. Kursiyerlerimizin ve kurs öğretmenlerimizin sabırla ortaya koyduğu bu sanat ürünleri titiz bir çalışmanın eseridir. Halk eğitim merkezi çalışmaları hayat boyu hayat boyu öğrenmenin devam ettiğinin en güzel örneğidir. Bu resim sergisinde emeği geçen başta ilçe Kaymakamımız Nazım Madenoğlu olmak üzere, ilgili şube müdürlerime, halk eğitim merkezi müdürü ve yardımcılarına, teşekkür eder, usta öğreticilerimizi ve kursiyerlerimizi başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederim. Bizi yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza en içten saygı ve sevgilerimi sunarım.”
Kdz. Ereğli HEM Müdürü Zuhal Efe ise resim kursuna katılan tüm kursiyerlere teşekkür etti.

Etiketler:

RESSAM , HALK EĞİTİM ,

Yorumlar

"Geçmişten bugüne kadar mirasımız"

20 Nisan 2017 Perşembe 13:38

"Geçmişten bugüne kadar mirasımız"

Zonguldak Alaplı ilçesinin Büyük Tekke köyünde bulunan "Seyyidler” türbesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Alaplı Kaymakamı Saim Eksioğlu , Büyük Tekke Köyünde bulunan türbedeki zatlara ait kabri ziyaret etti. Alaplı Büyük Tekke bölgesi içerisinde bulunan ve çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda kişinin ziyaret ettiği "Seyyidler" Türbesini yakından inceleyen Kaymakam Eskioğlu'na Ereğli Anadolu İmam Hatip lisesinde edebiyat öğretmenliği yapan Osmanlı tarihi araştırmacısı Recep Çetin de eşlik etti. Her yıl çok sayıda kişini katıldığı yemeklerin yapılarak ikram edildiği bu bölgedeki türbeyi ziyaret eden Eskioğlu ve Çetin, türbelerin durumları hakkında bilgi aldılar. Alaplı Kaymakamı Eskioğlu, türbenin tanıtılması için görüşmelerin süreceğini ifade etti.
Kaymakam Eskioğlu, "İçeriden ve dışarıdan gelen misafirlere gösterebileceğimiz nadide türbelerimizden bir tanesidir. Eski özelliğini kazanması gerekir. Osmanlı tarihi araştırmacısı Recep Çetin Hocamızla bugün hem türbeyi ziyaret edelim hem de yerinde görelim dedik. Anadolu’muzun her köşesinde ben kaymakam olarak görev yaptım. Hemen hemen her yerde benzer bir tarihe saygılı, hem dinimize diyanetimize saygı çerçevesinde bu tür Türbelerin ihyasıyla ilgilendik. Çünkü bunlar gerçekten geçmişten bugüne kadar mirasımızdır, önemi ve değeri vardır. Anadolu'nun hem Türkleşme ve Müslümanlaşma süreci içerisinde yüzyıllar boyunca gelip İslam dinini yaymaya çalışan, yaşatmaya çalışan çok büyük zatlar bulunulmuştur. Burada bugün Alaplı Çevresindeki Tekke Köyümüzün böyle bir Zatın bu Sandukalar bulunduruyor olması vatandaşımızın da buraya sahip çıktığını gösteriyor. Köy Muhtarlığı ve Derneğimiz Köyde bu işe önem ve değer veriyorlar. Sayın Valimiz Ali Kaban başta olmak üzere ilgili ve yetkili olan Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz, Kültür Turizm Müdürlüğümüz, İl Müftülüğümüz ve İlçede bizler el birliğiyle buranın ihyası için ve tanıtılması için üzerimize düşen her görevi yapacağız” dedi.

Osmanlı tarihi araştırmacısı Recep Çetin de türbe hakkında bilgi vererek şöyle dedi:
"Alaplı ilçesi Büyük tekke köyündeki Seyid Mustafa Türbesi, Alaplı Tarih boyunca Osmanlının ilk döneminden beri, Orhan Gazi döneminin Türkleştirdiği ve İslamlaştığı bir bölgedir. Alaplı’nın geçmiş yıllarda, Osmanlı döneminde görevlendiren yönetici ayarlarından biri olan Sait Mustafa Fakıh adında bir zatın türbesidir. Yörede yaşanan çatışmalarda “ilk” şehit olan kişinin bu türbedeki zat olduğu rivayet olarak biliyoruz. Hatta o olaydan çok uzun yıllar sonra yine o şehidin bir yakını köye gelmiş (araştırma yapmak üzere) ve iddiaya göre bulduğu mezar taşına göre, bu benim büyük dedem demiş ve yine başka bir iddiaya göre de köyde kalmış ve türbedeki ikinci mezar da o kişiye aitmiş. Ama biz bir şekilde o kişilerin “seyyid” olduğu bilgisini sıkça duyduk. Bu türbe, 7-8 yıl kadar önce yeni haliyle yapıldı. Daha önce ahşap ve kötü bir durumdaydı. Türbe yapım tarihi hakkında, 250-300 yıl kadar geçmişi olduğuna dair bilgi aktarımının olduğunu duyduk . Alaplı’nın bir çok köyünde peygamber soyundan gelen isimler var. Daha önce tespit ettiğimiz yıllarda, Mezar Taşların 1830 Yıllara ait olduğunu gördük.bu Mezar Taşları incelediğimizde onlarında sait olduğunu gördük."

Etiketler:

SEYYİDLER TÜRBESİ , ALAPLI ,

Yorumlar