"İlk beş büyük proje içerisinde..."

18 Şubat 2021 Perşembe 10:01

"İlk beş büyük proje içerisinde..."

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde iki gün boyunca düzenlenen Filyos Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Vali Mustafa Tutulmaz, Filyos Projesi'nin önemine dikkat çekti.

Zonguldak BEÜ Senato Salonu'nda gerçekleştirilen sonuç bildirgesi açıklama programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Filyos'un Zonguldak'ı önümüzdeki yüz yılda yeniden Türkiye'nin önemli şehirlerinden birisi yapacak proje olduğuna dikkat çekti. Bölgenin; Filyos Projesi'nin ilk etabı olan liman inşaatının yanı sıra endüstri bölgesi, serbest bölge ve doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması, tesislerin kurulması gibi çok yönlü sanayi ve ticaret merkezi olma yolunda evrileceğinin altını çizen Tutulmaz, şöyle dedi:

"Zonguldak'ı önümüzdeki yüz yılda yeniden ülkemizin önemli şehirlerinden birisi olacak projeler. Ve bu projeler devletimizin önem verdiği, ilk beş büyük projenin içerisinde yer alıyor. Tabi şartlar kolay oluşmadı. Abdülhamit döneminden bu tarafa değişik dönemlerde konuşulan ve belirli şekilde de olgunlaşan projeler. Ancak bunun ete kemiğe bürünerek vatandaşımızın gözünün önüne çıkması işi son 5-6 yıllık bir süreçte başlıyor. Şu anda ilk aşaması olan Filyos Limanı bitmek üzere. İnşallah bunun arkasından doğalgazın da bu bölgeden çıkartılıyor olmasıyla beraber doğalgaz tesisleri, bununla bağlantılı tesisler, endüstri bölgesi, arkasından serbest ticaret bölgesi ve yine bizim ilimizin projeleri olarak ortaya çıkan bakanlıklar tarafından desteklenen OSB'ler ile gerek tarım, gerek Çaycuma OSB, Devrek-Gökçebey OSB'ler ve bunun yanında yapılan küçük sanayi siteleri ile bu bölgemiz önemli bir sanayi merkezi ve ticaret merkezi olma yönünde önümüzdeki süreçte evrilecek. Buna hazırlık yapılması gerekir. Bu hazırlıkların neler olabileceği buralardaki sanayi alanındaki ihtiyaçlar, gerek yerleşim yerleri, imar ve benzeri alanlarda bir çok yeni anlayışa ihtiyaç var. İşte bu fabrikalarda çalışan kişilerin yetiştirilmesi, hangi alanda elemana ihtiyaç olması, hangi alanda yatırıma ihtiyaç olmasıyla ilgili fikir jimnastiğine ihtiyaç vardır. İşte bu çalıştay bunların temelini oluşturdu. Ben huzurlarınızda üniversitemize, rektörümüze çok teşekkür etmek istiyorum. Üniversiteler kuruldukları illerde lokomotif kuruluşlardır. Zonguldak için lokomotiflik görevini üstlenmesinden dolayı büyük onur duyuyorum."

Ardından sonuç bildirgesini açıklayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, projenin geleceğe yön verecek mega projelerden biri olduğunu ifade ederek doğalgaz rezervinin önemini hatırlattı. İki gün boyunca süren çalıştayda bölgenin tüm boyutlarıyla konuşulduğunu anlatan Çufalı, "Filyos Vadi Projesi çalıştaya katılan tüm paydaşların ittifak ettiği üzere ülkemizin geleceğine yön verecek mega projelerden biri olarak değerlendirilmiştir. Üniversite, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sektör temsilcilerinin bir araya gelerek ortak akıl, düşünme ve fikir üretme gayreti çalıştayın temel misyonu olmuştur. Tükettiği doğalgazın yüzde 99'unu ithal eden ülkemiz son 33 yılda yaklaşık 800 milyar metreküp doğalgaz ithal etmiştir. Henüz keşfedilen doğalgaz miktarı bile ülkemizin son 33 yılda tükettiği doğalgaz miktarının yarısına tekabül etmektedir. Bu bağlamda bölgede keşfedilen doğalgaz kuyuları üretime geçtiğinde ülkemizin yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olabilecektir. Ülkemizin enerji talebi hızla artan ülke olarak dikkate alındığında doğalgaz keşfinin önemi daha da artmaktadır. Doğalgaz keşfinin hem ülkemizin enerji arz güvenliği hem de makro ekonomik hedefleri destekleyecek etkili bir adım olacağı anlaşılmaktadır. Bölgede doğalgazın karaya çıkartılması ve işlenmesinin yanında kurulması muhtemel yan sektör, katma değeri yüksek yüzlerce kimyasal ve petrokimya ürünü ticarileştirme potansiyeli Filyos Vadi Projesi'ni ayrıca önemli tutmaktadır. Marmara Bölgesi'nin Türkiye'nin önemli üssü olması yüksek maliyetle, iş yükünün giderek artıyor olması yeni benzer lojistik imkanlara sahip üretim alanlarını gerekli kılabilmektedir" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , filyos , vali mustafa tutulmaz , mustafa çufalı

Yorumlar

Ekonominin patronları aynı masada buluştu

17 Şubat 2021 Çarşamba 14:20

Ekonominin patronları aynı masada buluştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ile Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, MÜSİAD’ı ziyaret etti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kdz. Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, ziyaretten dolayı Kdz. Ereğli TSO yönetimine teşekkürlerini iletti. Yaptıkları çalışmalar ile ilgili kısa bir bilgi veren Başkan Çınar konuşmasında; 

“Ereğli’de MÜSİAD başkanlığı olarak 2019 yılında devraldığımızdan bu yana Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte çalışmalarımız oldu. Ziyaretten dolayı size, meclis başkanımıza ve yönetim kurulu arkadaşlarınıza teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Göreve geldikleri 2018 yılından itibaren sivil toplum kuruluşları ve şehrin seçilmişleri ile birlikte çalışmaya özen ve gayret gösterdiklerine vurgu yapan Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, “Ereğli için neler yapabileceğimizi, neler yapmamız gerektiğini, oturup istişare edebildiğimiz, derdimizi anlatabildiğimiz, derdini anlayabileceğimiz bir MÜSİAD ile birlikte olmak bize de güç veriyor.” Dedi. Keleş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Şehrin bir çok sorunu var. Bunların çözümü de bizim elimizde. İş dünyasız bir çözüm maalesef ortada yok. Kamu ve iş dünyası birlikte çalışmak zorunda. Bu kapsamda sizin yaptığınız çalışmaları da yakından takip ediyoruz. Pandemi son 1 yılın tamamını işgal etmiş durumda. Ondan önce de ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik çıkmaz yansımaları varken bir de pandemi eklendiği zaman iş dünyası olarak zor bir dönem geçiriyoruz. Hayatımızın en zor dönemini geçiyoruz. Bu şehre karşı sorumluluğumuz var, görev yapma aşkıyla buraya geliyoruz. Bu şehrin birikmiş bir dünya sorunu var. Yıllardır yılan hikayesine dönen fakülteler, tersanelerin mevcut durumu, günlük ticaret, bölgemizde bulunan ilk 500 içerisindeki firmalarımız, yatırımlar, istihdam sayıları bunlar önemli konular. Bunlarla ilgili olarak birlikte neler yapabiliriz onu konuşmak istedik. Şehrimizin bir noksanı daha ortaya çıktı. Bu kar yağışı ile beraber enerji nakil hatları tamamen bitmiş vaziyetteymiş. Hepimiz, hem mahalle halkı hem iş dünyası elektrik kesintileri ile karşı karşıya kaldık. Buraya enerji ile ilgili olarak ciddi bir yatırım lazım. Geçici pansumana eyvallah ama bu şehre yapılması gereken yatırımı yatırımı da hiç kimsenin ötelememesi gerekiyor.”

Kdz. Ereğli TSO’nun yaptığı ziyarette MÜSİAD yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kdz. ereğli tso , arslan keleş , müsiad , abdülkadir çınar

Yorumlar

Filyos Limanı'nın önemi anlatıldı

13 Şubat 2021 Cumartesi 12:14

Filyos Limanı'nın önemi anlatıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede, "Karadeniz’in en büyük limanlarından biri olan Filyos Limanı, Batı Karadeniz’in kalkınmasında çok önemli bir role sahip olacaktır. Endüstri bölgesi sınırları içinden geçen demiryolu hattı bölgeyi Ankara ve İç Anadolu’ya bağlayacak ve dünya ile entegre edecektir” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede, Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde düzenlenen Filyos Çalıştayı'na video konferans yönetimiyle katıldı. Filyos Projesi'nin öneminden bahseden Büyükdede, Filyos Limanın Batı Karadeniz’in kalkınmasında büyük rol oynayacağını belirterek, “Karadeniz Bölgesi'nde yer alan sanayi alanları toplamının ülkenin sanayi alanları içerisinde sadece yüzde 8 civarındadır. Bölgenin coğrafi zorlukları sanayi alanlarının üretilmesini etkilemektedir. Bizim en az 300 bin hektar yeni sanayi alanı üretme hedefimiz bulunmakta ve bu bölgenin herbir metrekaresi bizim için çok önem arz etmektedir. Kıyı Karadeniz'in kısıtlı coğrafi imkanlarında Filyos Vadisi potansiyel bir üretim havzası olarak bizlerin göz bebeği bir bölgedir. Bakanlığımız geçen 10 yıl içerisinde Filyos'un kıymetinin farkına varmış ve bu konuda bugüne kadar burayı doldurabilmek için her gelen bakanlığımız bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmışlar. Bugün bir şans yakalanmış durumdadır. Karadeniz’in en büyük limanlarından biri olan Filyos Limanı Batı Karadeniz’in kalkınmasında çok önemli bir role sahip olacaktır. Endüstri bölgesi sınırları içinden geçen demiryolu hattı bölgeyi Ankara ve İç Anadolu’ya bağlayacak ve dünya ile entegre edecektir. Çaycuma Havaalanı bölgede tek havaalanı olarak Filyos Vadisi'ne değer katacaktır." diye konuştu.

“Bakanlığımız çevre konularına hassasiyet gösteriyor”

Endüstri bölgesi olmasına rağmen bölgenin hemen yanında bulunan kuş cennetine zarar vermeden hatta koruma altına alarak doğaya değer verdiğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Bakanlığımızın, Filyos'un eşsiz doğasına zarar verilmemesi için özel bir hassasiyeti vardır. Tam bulunduğumuz bölgenin ön tarafında bir kuş cennetimiz var ve burayı biz de bütün bu havzaları yaparken özel bir ihtimamla koruduk, TEMA Vakfımızla beraber özel bir çalışmanın içinde olduk. Sağ olsunlar, TPAO da boru hatlarını geçirirken burayı koruma altına aldı. Endüstri bölgemizde çevreyi kirletmeyen, katma değerli sanayi sektörlerinin yer alması öncelikli hedefimizdir. Temennimiz bu çalıştayın endüstri bölgemiz, serbest bölgemiz ve civar organize sanayi bölgelerimiz için hem de iç yatırımcılarla beraber dış dünyadaki yatırımcıların da ilgisini çekecek bir merkez haline gelmesidir Çünkü bizim sadece iç yatırımcılar değil bütün Dünyadaki yatırımcıların, bu tarz ürettiğimiz alanlara gelmelerini sağlamak gibi bir amacımız olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

"Filyos Liman'dan tüm dünyaya yük göndermenin imkanı oluşacak"

Filyos Limanı'nın demir yolu ve kara yolu bağlantılarını sağlamak için bir proje yaptıklarını dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün “Biz Filyos Limanımızın karayolu bağlantılarını sağlamak başta olmak üzere bir proje yaptık. Dünya Bankası ile 2 yıldır görüşüyorduk ve geçtiğimiz yılın son bölümünde sözleşmesi imzalandı. 350 milyon dolarlık bir kredi sözleşmesi imzalandı. Bu kapsamda Filyos Limanı'nda geminin kapağının açıldığı noktaya kadar olmak üzere en yakın demir yolu noktasından yük merkezine kadar uzatılması noktasında Filyos'ta yapacağımız demir yolu 12 kilometrelik bir demir yolu olacak. Hem demir yolunu hem de karayolunu geçilecek bir köprü ile Filyos Çayı'nı geçeceğiz. Aynı zamanda karayolu bağlantısının da hazırlıklarını yapmaktayız. Filyos Liman'nın hem ulusal hem de uluslararası demir yolunun ağına bağlanması Türkiye'nin herhangi bir yerinden Filyos'ta demirleyen bir gemiye yükü vermek, tüm dünyaya, başka limanlara yükü göndermenin imkanı oluşacak." diye konuştu.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , filyos , batı karadeniz

Yorumlar

Genç girişimci Başkan Posbıyık'ı gururlandırdı

12 Şubat 2021 Cuma 12:37

Genç girişimci Başkan Posbıyık'ı gururlandırdı

Fortune Türkiye’nin “40 yaş altı 40” listesinde yer almayı başaran Appsilon Enterprise şirketi kurucu ortağı ve CEO’su Buğra Kuloğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret etti.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Fortune Türkiye Dergisi tarafından açıklanan “40 Yaş Altı 40” listesinde adı yer alan laboratuvar ortamında elmas sentezi gerçekleştiren Appsilon Enterprise şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Ereğlili Buğra Kuloğlu ve babası Sıtkı Kuloğlu’nu başkanlık makamında kabul etti.

Kuloğlu, gerçekleşen ziyarette Ereğlili gençlere ilgisi ve duyarlılığından dolayı Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a teşekkür etti.

Başkan Posbıyık, başarısından dolayı daha önce bir mektup yazarak kutladığı genç girişimciyi bir kez daha tebrik ederek Ereğlili gençlerin ulusal ve uluslararası başarılarından gurur duyduğunu belirtti.

Posbıyık açıklamasında, “Kdz. Ereğli’nin bir evladının laboratuvar ortamında elmas sentezi gerçekleştirerek dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapan şirketin kurucu ortağı ve CEO’su olması  hem ülkemiz hem de bizler için gurur verici. Sizi ve şahsınızda çalışma arkadaşlarınızı kutluyorum. Sizin bu başarınız Ereğli’mizin gençlerine de örnek teşkil edecektir. Ereğlili gençlerimizin ulusal ve uluslararası her alanda ortaya koydukları başarılardan gurur duyuyorum. Başarılı çalışmalarınızın artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

Başkan Posbıyık, Kuloğlu’na ayrıca içerisinde kente özgü ürün ve katalogların yer aldığı Kdz. Ereğli çantası hediye etti.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , buğra kuloğlu , halil posbıyık

Yorumlar

Posbıyık, işçinin yüzünü güldürdü

9 Şubat 2021 Salı 18:14

Posbıyık, işçinin yüzünü güldürdü

Kdz. Ereğli Belediyesi’nde toplu sözleşme imzalandı. Buna göre en düşük ücret 3 bin 462 TL oldu.

Toplu Sözleşme imza töreni, Belediyenin Belen Sanayi’nde bulunan şantiyesinde gerçekleşti. Pandemi koşulları gözetilerek belediye işçilerinin iş çıkış saatinde yapılan toplu sözleşme imza töreninde Belediye İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Osman Karataş, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a gösterdikleri özveri ve harcadıkları zaman için teşekkür etti.

Kamu işçisi haklarından yararlanmak istediklerini söyleyen Karataş, şunları söyledi:

“2018 yılı Aralık ayında KHK ile kadro adı altında bizlere bir dayatma yaptılar. Bir kandırmaca yaşadık. Hayatın her alanında her canlının doğumundan ölümüne varız. Kamu hizmetinin her tarafında varız. Ama ne hikmetse kamu işçisi sayılmıyoruz. Neden? 696 sayılı KHK ile bizleri kamu işçisi saymadılar. Dediler ki siz şirket işçisisiniz. Nedir bu? Alt işveren döneminde şirketin adı A idi şimdi yaptılar B. Bunu da kanunla yaptılar. Belediyeleri de buna dayattılar. Belediyeler bir cebinden alıyor, bir cebine koyuyor. Ondan sonra gelip işçiye veriyor. Buradan bir kez daha Çalışma Bakanlığı’na ve ilgili bürokratlara sesleniyorum. Lütfen diyorum bu kibarca şuan gidiyor ama yarın salonlarda değil, alanlarda bunun mücadelesini vereceğiz. Bizi kamu işçi statüsüne alın. Bizi şirket işçisi sayıp her türlü kamu işçisi hakkından mahrum bıraktınız. Bunun biran önce düzeltilmesini istiyoruz.” 

Posbıyık: “Tavrımı her zaman işçiden, emekten, alın terinden yana koydum”

İşçilere zam oranlarını açıklayan Başkan Posbıyık konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Posbıyık, şunları söyledi:

“Uzun yıllardan beri Belediye Başkanlığı yapıyorum. 23 yıllık başkanlığımda her zaman tavrımı işçiden, emekten, alın terinden yana koydum.  Bütün çabalarım bu yönde oldu. Ezilen insanları gördükçe üzülüyorum. Çünkü Ereğli’yi belli bir noktaya getiriyorsak halk bizden memnunsa, beni devamlı belediye başkanı seçiyorsa bu benimle beraber çalışan bürokrat arkadaşlarımın, meclis üyelerinin, yine çöpçüsünden operatörüne kadar bütün işçilerin, sizlerin gayretleriyle oluyor. Sizler benim için çok değerlisiniz. Daima bugüne kadar işçinin hakkını korumaya çalıştım. 2 yıl önce tekrar göreve geldiğimde ilk talimatım sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmak yönünde oldu. Bu, memnuniyet verici bir olay. Çünkü bugün toplu sözleşmenin anayasasını yazdık. Çünkü ilk kez sizlerle toplu sözleşme yapıyoruz. 2018 yılında KHK ile kurulan belediye şirketlerinde 2 yıldır bakanlıkça çıkarılan çerçeve sözleşmelerine göre bazı haklar verildi. Bakanlıkça yapılan toplu sözleşmeler 30.6.2020 tarihinde sonlandırıldı ve işçinin bağlı bulunduğu sendikaların toplu sözleşme yapmalarının önü açıldı. Belediye şirketimizin ilk sözleşmesi olması nedeniyle toplu sözleşmenin anayasası sil baştan yenilendi. Bugün itibaren imzalıyoruz, yeniden düzenlendi ve her şey bundan sonra bu sözleşmenin üzerine oturtulacak.”

Görüşmeler 54 gün sürdü

Başkan Posbıyık, maaşların geciktirilmediğine vurgu yaptığı konuşmasında, “Her işçimizin adaletle hak ettiği ücreti alabilmesi için sendikamız ile şirketimiz arasında 54 gün süren çok yoğun ve gayretli çalışmalar yürütüldü. Bu bölgede böyle titiz bir çalışmayı yapan belediyenin olduğunu zannetmiyorum. En iyisini yapabilmek için elimizden geleni yaptık. Dünyamızda ve ülkemizde yaşayan ve her gün ekonomik olarak bizleri derinden etkileyen pandemi sürecinde belediyenin gelirleri yaklaşık yüzde 30 oranında düştü. Nasıl vatandaş perişan vaziyette, bitkin vaziyette geçinemediği için belediyeye olan ödemelerini geciktiriyor. Onun için belediyelerde zor bir dönemden geçiyor. Bazı belediyeler kabadayılık yapıyor, şu kadar verdim, bu kadar verdim diye. Ben şu kadar zam verdim, ikramiye verdim demek yeterli değil. Önemli olan verdiğin rakamı ödemek. Zamanından önce işçinin maaşını, ikramiyesini ödemek. Duyuyoruz bir çok belediyede ikramiyeler bile ödenmiyor, maaşlar geciktiriliyor ama Ereğli Belediyesi’nde benim dönemimde asla böyle bir şey olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır.” Dedi.

 2 üniversite bitirmiş insanlar çöpe girmek istiyor

10 bin kişinin Belediyeye müracaat ettiğini belirten Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“İnsanlar bana eskiden yolumu yap, çöpümü al diye gelirlerdi. Son iki yıldır yanıma insanlar oğlumu işe al, kardeşimi işe al diye geliyorlar. Şuanda yazı işleri müdürlüğünde 10 bin tane müracaat var işe girmek için. Bunların üçte biride 2 üniversite bitirmiş insanlar. Özellikle üniversiteyi bitirenler beni çöpçü olarak al diye yalvarıyorlar, üzülüyoruz. Pandemi özellikle bu işi çok kötü noktaya getirdi. Pandemiyi inşallah aşısıyla atlatacağız, pandeminin aşısı bulunur ancak işsizliğin aşısı da yok. Ülke çok kötü bir işsizlik yaşıyor. Dolayısıyla da Ereğli çok kötü işsizlik yaşıyor. Böyle ekonomik zorluklar içerisinde belediye bütçesinin tüm olanakları değerlendirilerek, mali disipline bağlı kalmak koşuluyla, sürdürebilirliği devam ettirebilmek adına şartlar, en iyi ücret zammını vermek için zorlanmıştır. Belediyemiz gerek bütçe büyüklüğü gerekse personel bakımından bölgemizin en güçlü belediyesi konumundadır. Müteahhide, çalışan işçisine, SSK’ya, vergi dairesine borcu olmayan ender belediyelerdeniz. Ülkemizde büyükşehir belediyelerine bağlı ilçe belediyeleri hariç, nüfusu yüz bini aşan ve il olmayan 3 ilçe belediyesinden biridir Kdz. Ereğli Belediyesi. Bu sebeple Kdz. Ereğli Belediyesi’nin memuru da işçisi de kendisini özel hissetmeli. Bölgemizden örnek vereyim, Gökçebey Belediyesi’nde 44 şirket personeli var. Alaplı Belediyesi’nde 114, Devrek Belediyesi’nde 128 personel var.  İllerde, Bartın Belediyesi’nde 400 şirket personeli var, Zonguldak Belediyesi’nde 660, Kdz. Ereğli Belediyesi’nde 833 işçi var. Bizden önceki yönetim çok doldurmuş. İşsizlik olduğu için bizde kimsenin canını yakmamaya çalışıyoruz. Siyaset bizim işimiz değil. Dürüst olanın, çalışanın, hangi görüşte olursa olsun başımızın üzerinde yeri var. Ama kaytaran, namussuzluk yapan, böyle bir çalışanla işimiz olmaz. Biz 833 kişiyle toplu sözleşme yapıyoruz.

Sendikamızla anlaşma sonucu oluşan ücretleri size takdim ediyorum;

2021 Ocak net ücret, en düşük ücretli bekar bir işçi için 3 bin 462 lira. Bu yüzde 34 artış demek. Yakacak, eğitim, ikramiye ve sorumluluk zammı ile beraber en düşük bekar bir işçi için bu rakam 3 bin 872 TL olacak. En düşük ücretli olup, 3 tane çocuğu olan işçinin net olarak eline 4 bin 97 TL para geçecek. Ücret zammımızla kümülatif olarak ortalamayı aldığımızda rakam, net 4 bin 180 liradır.

Ücret zammının dışında daha önce bakanlıkça belirlenen ödenek ve sosyal yardımlarla yakacak, eğitim, ikramiyelerde artış oranı yüzde 107 ile yüzde 400 oranında olmuştur. Ayrıca sözleşmenin ikinci yılı için ilave yüzde 18 zam artışı konmuştur. 1.7.2020-31.12.2020 arası 6 aylık sözleşme fark ödemesi brüt 2100 TL Şubat ayı maaşlarında tek seferde ödenecek.

İkramiyelerinizi koruduk. Ayrıca Ramazan ve Kurban Bayramlarında 500’er TL ikramiye vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun.”

 “Bizim patronumuz Ereğli halkı, onlara yararlı olun”

Konuşmasının son bölümünde işçilerden ricada bulunan Başkan Halil Posbıyık, şu ifadelere yer verdi:

"Benim sizden tek bir ricam var. Büyük bir işsizlik var Türkiye’de. Dışarıda insanlar işsiz. Bunun kıymetini ve kadrini bilmenizi istiyorum. Az evvelde söylediğim gibi pandeminin aşısı bulunur ama işsizliğin aşısı yok. Çok iyi formenleriniz, mühendisleriniz, meclis üyeleriniz, müdürleriniz ve başkan yardımcılarınız var. Kendilerine ben de teşekkür ediyorum. Sizleri de kolluyor, koruyorlar. Sizden ricam. Bu paraları Ereğli halkının verdiği vergilerden topluyoruz. Yani bizim patronumuz Ereğli halkı.  Bunun için daima nazik, vefakar, şefkatli, vicdanlı, kibar ve verimli olmanızı istiyorum.  Vatandaş olmayacak bir şeyde söyleyebilir, kanunsuz bir şeyde isteyebilir. Asla hor ve kaba davranışı kabul etmiyorum. İşinize sahip çıkın. Kimseye ‘Belediyenin adamları çalışmıyor’ dedirtmeyin. Bunlar bize ve kendinize kötülük olur. Hep beraber el ele verelim Ereğli’yi çok daha iyi noktaya getirelim. Sizler benim ailemsiniz. Hayırlı olsun, güle güle harcayın.”

Başkan Posbıyık’ın açıklamaları işçilerin ‘En büyük başkan bizim başkan’ tezahüratlarıyla zaman zaman kesildi. Çalışanlar aldıkları ücret artışı sonrası Başkan Posbıyık’a sevgi gösterisinde bulundu. Konuşmaların ardından Başkan Posbıyık ile Belediye İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Osman Karataş arasında 2 yıllık sözleşme imzalandı.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , ereğli belediyesi , halil posbıyık

Yorumlar