İlçe Milli Eğitim Kan Veriyor, Hayat Kurtarıyor...

19 Nisan 2019 Cuma 14:32

 İlçe Milli Eğitim Kan Veriyor, Hayat Kurtarıyor...

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’nde geçtiğimiz günlerde Çaycuma Kaymakamlığı öncülüğünde Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çaycuma Kızılay Temsilciliği iş birliği ile organize edilen ‘Çaycuma İlçe Milli Eğitim Kan Veriyor, Hayat Kurtarıyor’ kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Atatürk heykeli önünde gerçekleşen gönüllü kan bağışı etkinliğine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. ‘Çaycuma İlçe Milli Eğitim Kan Veriyor, Hayat Kurtarıyor’ bağış kampanyasına Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Vekili Cengiz Gökçe, Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Aydın Ergenç, Zonguldak Kan Bağış Merkezi Koordinatörü Özcan Güler, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Kızılay Çaycuma Temsilcisi Raci Sönmez, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, çok sayıda öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Zonguldak Kan Bağış Merkezi Koordinatörü Özcan Güler, sağlıklı ve dinamik bir yaşam sürdürebilme adına en anlamlı günlerden birini yaşadıklarını belirterek, “İşinden ve özel yaşantısından ödün vermek pahasına gerek yatağındaki bir hastanın gerekse hasta yakınlarının acılarını ve sıkıntılarını dindirmek için yani yeni hayatlar kurtarmak adına kan bağışında bulunuyoruz. Türk Kızılay’ı, ülkemizin kan ihtiyacının kan bağışçılarımız tarafından karşılanması için başlatmış olduğu "Güvenli Kan Temini Programı’nı” her geçen gün daha da yükselen bir ivmeyle sürdürmeye devam etmektedir. 2005 yılında hayata geçirilen projenin başlangıcı ile bugününe baki olacak olduğunda, ülkemizin kan ihtiyacını karşılaşma oranının yüzde 20 ‘lerden yüzde 80’lerin üzerine çıktığı görülmektedir. Yakın gelecekte ise tüm ihtiyacı karşılayacak seviyeye gelecektir. Bu amaçla çalışmalarını yürüten Türk Kızılay’ı 2016 yılında 2 milyon 141 bin 765 ünite kan toplayarak kan ihtiyacı olan hastalara kullanılmak üzere hastanelerde hizmete sunmuştur. 2017 yılında ise 2 milyon 271 ünite kan bağışı hedefi ile çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Kan bağışı sayısının artması için gönüllü ve düzenli kan bağışçısı sayısının arttırılması önemlidir. Bu kapsamda Türk Kızılay, eğitimler düzenleyip, çeşitli projeler yürüterek toplumun bilinçlenmesi ve düzenli kan bağışçı sayısının arttırılması amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Bu projelerden birisi de geleneksel ‘Çaycuma kan bağışlıyor, hayat kurtarıyor’ projesidir.
Çaycuma’da 2016 yılında 59 ekip çalışması ile 2 bin 529 ünite, 2017 yılında 2018 yılında şuan için 48 ekip çalışması ile 3 bin 322 ünite kan bağışı alınmıştır 68 ekip çalışması ile 3684 ünite burada siz değerli kan bağışçılarımıza teşekkür ederken sizleri kan bağışçısı kimliğiniz yanında bu alanda birer gönüllü olarak görmekte ve mesajlarımızın iletilmesinde aracılık edeceğinize inanmaktayız. Bağışladığınız kanlar ile kurtardığınız hayatlar, sağlığına döndürdüğünüz hastalar adına teşekkür eder, kan bağışlarınızın devam etmesini dileriz” dedi.
Akabinde projenin ortağı Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş konuşmasında; “İnsanların hayatına yöne veren, insana hayatı yaşamayı ve hayatı anlamayı ve hayat boyu mutlu olmayı öğreten, insanların hayatına dokunan biz öğretmenlerimiz bugün insanların hayatının devam etmesini sağlayacak olan ve çaresiz insanlara destek olmayı hedef edinen bir kan bağışı kampanyasında sizlerle birlikte buluştu. Bu projeyi ortaya koyan tüm arkadaşlarımıza tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu projenin basından sonuna kadar bize destek veren Kaymakamımız Serkan Keçeli’ ye, Kızılay Kan Merkezi İl Müdürlüğü personeline, Çaycuma Kızılay Temsilciliğine ve Kızılay ile gönüllü çalışan gençlerimize, kısacası kampanyaya katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum ”diye konuştu.
Ardından konuşan Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Aydın Ergenç, İyilik Çınar'ı Kızılay'ımız 150 yıldır insani yardımlaşma alanlarında faaliyet göstermektedir diyerek “Kızılay’ımız her konu da yardıma muhtaç insanlarımızın yanında olmuştur, olmaya devam edecektir. Bu faaliyet alanlarımızdan biri de ülkemizdeki kan ihtiyacını karşılayarak hastalarımıza ulaştırmaktır. Zonguldak genelinde Çaycuma ilçemiz nüfusa oranla en fazla kan bağışı aldığımız ilçemizdir. Bu anlamda desteklerini esirgemeyen Çaycuma Kaymakamımıza, Belediye başkanlığımıza, tüm sivil toplum kuruluşlarına ve Çaycuma halkına gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Son olarak Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli Türk Kızılay’ın çok geniş bir kurum olduğunu söyleyerek “Kızılay’a hitap ettiği çok alan var. İhtiyaç sahiplerine yardım etmek, afet zamanlarında insanların elinden tutmak, an ihtiyacı olduğunda hasatların dertlerini çözmek gibi bir görev üstelenen sadece yurt içinde değil yurt dışında çok büyük işlere imza atmış bir kuruma sahibiz. Türk Kızılay’ı ile ne kadar öğünsek azdır. Kan sürekli bir ihtiyaçtır. Hasta yakını veya hastayız. Acil bir ameliyata girmemiz lazım. İçeriden doktor kan ihtiyacı olduğu söylüyor. Böyle bir empati yapalım. Bu durumlara düşmemek için bu organizasyonları çok değerli buluyorum. Nüfusa oranla en güzel kan bağışlayan bir ilçenin kaymakamı olmaktan ayrı bir gurur duyuyorum. Çaycuma hep güzel şeylerle anıldı, öncü oldu. Gün sonunda güzel bir sayıya ulaşacağımıza inanıyorum. Destek verenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Kan bağışı programı etkinliğine Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından organize edilen Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Dinar yöresi halk oyunları sergilendi. Büyük beğeni alan gösterisi sonrası kan bağışı kampanyası akşama kadar devam edecek.

Yorumlar

Gece saatlerinde depoda çıkan yangın korkuttu

19 Nisan 2019 Cuma 14:28

Gece saatlerinde depoda çıkan yangın korkuttu

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinde bir esnafın deposunda yangın çıktı. Yangında depoda bulunan 2 ton civarında mangal kömürleri yandı.

Edinilen bilgiye göre Çaycuma İlçesi’nin Çay Mahallesi Yakıcı Sokakta sobacılık işiyle uğraşan Kadir Zengin’in deposunda bilinmeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Yangını haber alan itfaiye ekipleri hemen olay yerine hareket etti. Kısa sürede yangına müdahale eden ekipler yangını büyümeden kontrol altına aldı. Yangında depoda bulunan ve 2 ton civarında olan mangal kömürleri tamamen yandı. İtfaiye ekipleri yangını tamamen söndürerek soğutma çalışması yaptı. İtfaiye ekipleri yangının çıkış sebebi hakkında çalışmasını sürdürüyor.

Yorumlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Zonguldak'a ödül

19 Nisan 2019 Cuma 14:00

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Zonguldak'a ödül

Projem Türkiye yarışmasında ilk 15 proje arasına girerek ödüle layık görülen Su Sporları Merkezi projesinin ödülünü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Zonguldak Geçlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel'e takdim etti.

Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA) iş birliği ile Zonguldak'ın Kozlu İlçesine yapılan Su Sporları Merkezi İçişleri Bakanlığının başlatmış olduğu ,''Projem Türkiye'' yarışmasında ilk 15' proje arasına girerek ödüle layık görülmüştü.Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel Ankara'da yapılan törenle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun elinden ödülü aldı.
Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, ''Kozlu İlçesine Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile yapış olduğumuz Su Sporları Merkezi İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan Projem Türkiye yarışmasında ilk 15 eser arasına girerek ödüle laik görülmüştü. Bizlerde ödülü almak üzere Ankara'ya gittik. Ödülümüzü İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu takdim etti. İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah daha güzel projelerle ilimize hizmet etmeye devam edeceğiz''dedi.

Yorumlar

Demirtaş Berat Kandilini kutladı

19 Nisan 2019 Cuma 13:37

Demirtaş Berat Kandilini kutladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine Gülüç Belediyesi Başkanı Gökhan Demirtaş Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Berat Kandilinin tüm Müslüman âleminin birlik ve beraberliği güçlendirmesi temennisinde bulunan Başkan Demirtaş mesajında şu ifadelere yer verdi, “Kandil geceleri, insanlarımızın ruhunu aydınlatan, manevi değerlerimizin güç kazandığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekiştiği çok özel gecelerdir. Bu mübarek geceler Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatır, vicdan muhasebesi yapma, tövbe ederek geçmişi affettirme imkânı sağlar. Bu gece, dargınlıkları, küskünlükleri, kırgınlıkları unutmak, barışı ve adaleti sağlamak için de önemli bir vesile konumundadır. Bu duygu ve düşüncelerle, hemşehrilerimin, milletimizin ve tüm İslam âleminin Berat Kandili’ni tebrik ediyor, bu anlamlı gecenin birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini temenni ediyorum”

Yorumlar

CHP’de istifa var

19 Nisan 2019 Cuma 13:06

CHP’de istifa var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kozlu İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sercan Çelik ve yönetimi görevlerinden istifa etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Kozlu İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sercan Çelik ve yönetimi istifa kararını yazılı açıklamayla duyurdu. Yapılan hizmetin bayrak yarışı olduğunu vurgulayan çelik, her zaman partinin emrinde olacağını belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi; 
“Bizler Cumhuriyetimizin aydın yüzleri, ülkemizin umutları, yarınları ve altı okun emektar gençleriyiz. Bizler yeri geldiğinde hayatını hiç düşünmeden riske atan, kar kış, yağmur çamur demeden sokaklarda terini akıtıp çalışan, kapı kapı gezen, broşür dağıtan, gece ayazında bayraklamaya, pankarta, afiş asmaya çıkan, polislerce yakalanıp karakollara taşınan, okulundan, ailesinden, sevdiklerinden feragat eden, yaşamından kısan, bütün varını yoğunu partisine veren bu partinin emektar gençleriyiz. Cumhuriyetimizin savunucusu, ilericilik iddiasındaki partimiz bu ülkenin aydınlık yarınlarını kuracak olan biz gençlere öncelikle örgütte hakkımız olan temsiliyetleri teslim ederek sahip çıkmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin öz gücünü oluşturan Gençlik Kolları olarak sadece bayraklama ve afiş asma zamanı akıllara gelip, iş gerekli mecralarda temsiliyet noktasına geldiğinde unutuluyor olmamıza karşı olan mücadelemiz terimizin son damlasına kadar sürecektir. Biz gençler siyaseti, dürüst, onurlu ve ilkeli duruşun topluma yayılması amacıyla yaparken, bazı makam sahiplerinin yaptıkları hileleri görmek bizi onlar adına da utandırmıştır. Bizler bugün görevimizi yeni arkadaşlarımıza bırakırken, partimizden gelecek olan her çağrı ile sokak sokak, mahalle mahalle gezmeye hazır olacağız. Görev süresinde yanımda olan tüm il ve ilçe kadın kolları teşkilatımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Yorumlar