“İkinci yardım dalgası geliyor”

10 Nisan 2020 Cuma 20:13

“İkinci yardım dalgası geliyor”

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır İz Medya’ya açıklamalarda bulundu.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için ikinci bir maddi yardım dalgası geleceğinin müjdesini veren AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, kamu ve özel bankalara yeni yaptırımlar gelebileceğini söyledi. Çakır konuşmasında “Çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Kaymakamlığımız ve kamu kurumlarımız ile beraber istişare içerisinde evlere servisimiz, ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımına koşma noktasında sıkı bir çalışma içerisindeyiz. Sosyal yardımlaşma 2 bin 500 aileye bin’er liralık yardım yaptı. Önümüzdeki günlerde bu yardımın ikinci dalgası geliyor. İkinci dalgada sayının biraz daha yüksek olacağını, yine bin’er liralık yardım yapılacağını söylemek istiyorum. Bunun yanında gıda yardımlarımızın ilçemizdeki hayırseverlerin yardımı ile devam ediyor. Kırsal bölgelerdeki maske konusu ile ilgili Ormanlı beldemizde üretim yapıldığı gibi aynı zamanda Halk Eğitim merkezimiz ve Zonguldaklı İş Adamı Murat Uzun’un yapmış olduğu 100 bin maskelik kumaş yardımı sayesinde köylerimize muhtarlar vasıtası ile maske ulaştırılacak. Bu maske desteği tek seferlik olmayacak. Talep geldikçe.
Ereğli’ye ikinci dalga gelecek, üçüncü dalga da gelebilir. İşini kaybetmiş vatandaşlarımız için ikinci dalgada değerlendirilenleri göreceğiz, olmadığı takdirde üçüncü dalga da bunlar mutlaka değerlendirilecektir. Bakanlığımız bunu kendilerine ulaşan veriler üzerinden takip ediyor. Bu dalga da 2 bin 00’ün çok daha üzerinde olacağının kanaatindeyim. Bunda da işten çıkarılanlar, kısa dönem çalışma ödeneği gibi veriler yukarıya ulaşıyor. Gerektiği kadar da desteklenmeye çalışılıyor. Burada devletimiz çok programlı bir çalışma örneği ortaya koydu. Verilerin hepsine ulaşıyor bu verilerde ki yardımların hepsini de ulaştıracak. Yetkililerimizin açıklamalarına lütfen dikkat edelim. Bu sürecin daha kısa sürede bitmesine yardımcı olalım.
Kısa dönem çalışma ödeneği ile ilgili, bunun tahkikatı bakanlık tarafından yapıldı. Faydalanamayanlar için maliye bakanlığı mutlaka ek ödenekler devreye sokacaktır. Zaten çok hareketli bir takip var. Gün içerisinde ne kadar çekildiği görünüyor ve hemen oraya takviye yapılıyor.
Kamu ve özel bankalarda kredi verme iştahsızlığı görülüyor. Buna göre de bakanlığımız yeni yaptırımlar uygulayıp, yenim destekler açıklayacak. Maliye bakanlığı olayı çok yakından takip ediyor. Bizde bunu biliyor ve takip ediyoruz. Şunu bilelim, devlet milletimizin yanında. Burada önemli olan firmaların ve vatandaşlarımızın taleplerinin yerine gelmesi. Durum normale döndüğünde karlar zararlar hep birlikte değerlendireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu işten çıkarmalar il alakalı ortaya koyduğu karar açık, bununla ilgili torba yasa da çalışmalar var. Ben şunun görüyorum bu günler geçecek az kaldı. Teşkilatlar olarak bizlerde yukarıya durumu bildiriyoruz. Her günde yeni destek ve teşvikler geliyor” dedi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , fatih çakır , yardım , koronavirüs ,

Yorumlar
  • Aysel Türker. Belen kabaslar Mahallesi No 18 .
    11 Nisan 2020 Cumartesi 15:57

    Ben 4.evre kolon ve karaciğer kanserini. 1.95 engeli raporum var evden çıkamıyorum. Ben de yardım bekliyorum Saygılar Fatih bey

  • mustafa
    11 Nisan 2020 Cumartesi 10:37

    Sahol başkanim size yakışan budur iylkivarsin iz

“Köylerde maske dağıtımı başladı”

10 Nisan 2020 Cuma 20:09

“Köylerde maske dağıtımı başladı”

Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç İz Medya’ya konuştu.

Köylere neredeyse gecikme olmadan yardım ulaştırıp, taleplere cevap verdiklerini belirten Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, 500 aileye yardım paketlerini yola çıktığını söyledi. Kılıç konuşmasında, “Kaymakamlığımızın başkanlığında olan Vefa Sosyal Destek Grubu üyesiyim bende. Kaymakamlığımızın önderliğinde köylerimize 2 bin 500 aileye bin’er liralık yardım ulaştı. Zaman zamanda gıda yardımları yapılmakta. Yarında nasip olur ise sayın kaymakamımızın başkanlığında 500 kişiye gıda yardımı ve köy muhtarlarımızın yardımıyla da maske dağıtımı yapılacak. Aynı zamanda kaymakamlığımızın nezdinde görevlendirdiği sebze, meyve arabaları da köyleri dolaşmaktadır. Herhangi acil bir durum olduğunda da telefon grubumuz ve mesaj grubumuz bulunmaktadır. Kaymakamlığımızdan gelen haberleri anında muhtarlarımıza ulaştırarak, halkımızı bilgilendiriyoruz.
Kaymakamlık ve belediyemizin bizlere tahsis ettiği araçlar var. Çok acil bir durum olduğunda jandarma, polis ve 112 ekibimiz güvenlik güçlerimizde bu işin içerisinde. Kaymakamlığımız halka hizmet noktasında muhtarlarımıza da yetki verdi. Verilen kartlar ile hastaneye, eczaneye, manava, markete gidiyorlar ve halkın ihtiyaçlarını görüyorlar. Kaymakam bey bu konuda oldukça hassas. Belediyemiz ile de ortaklaşa yürüttüğümüz bir çalışmamız var” dedi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , şükrü kılıç , muhtarlar , köy , maske ,

Yorumlar

“Maske ve dezenfektan dağıtımına başlıyoruz”

10 Nisan 2020 Cuma 20:05

“Maske ve dezenfektan dağıtımına başlıyoruz”

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol İz Medya’ya konuştu.

Beldede henüz bir vaka olmadığını fakat tedbiri elden bırakmadıklarını ifade eden Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, maske ve dezenfektan dağıtımına başlayacaklarını duyurdu. Başol konuşmasında, “Konuşmamın başında korona virüsü davası olayında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Tedavi altında olanlara Allah'tan şifalar diliyorum. Virüs ortaya çıktığı itibaren mahallelerimizi temizleyip ondan sonra dezenfektan ve katkı maddeleriyle sağlık ocağımızı, karakolumuzu, belediye binamızı, orman işletmesini yani kamu binalarını, camilerimizi ve okullarımızı tamamını dezenfekte yaptık. Tabi bizim sağlık ocağımız çalışıyor, orman işletmesi çalışıyor, PTT çalışıyor, belediye çalışıyor. Bunları 2-3 günde bir tekrar dezenfekte yapmaya devam ediyoruz. Bunun yanında sokaklarımıza su tankerlerimizi ve dezenfektelerimizi koyarak, Gülüç Belediye Başkan'ına teşekkür ediyorum onun desteğiyle yollarımızı temizledikten sonra, tahmini olarak 2-3 defa caddelerimizi dezenfekte yaptık. Daha sonra tüm esnaflarımızı temizleterek, dükkan yerlerini dezenfekte ilaçlamasını da yaptık. Onun yanında Ormanlıda atölye alt yapımız var. Kaymakamlığımızın İş-Kur, halk eğitim merkezimizin destekleriyle eleman yetiştirme kursu açtık. 2 ay önce buradan 21 tane elemanımız çalışmak üzere mezun oldu. Biz bunlarla acaba alt yapısı olmasına rağmen maske yapabilir miyiz diye çalışmalara başladık. İstanbul da 'da araştırdık, 2-3 gün içerisinde İstanbul'dan kumaş bulamadık. Öncelikle 3-5 günümüz geçti. Daha sonra Fatih Başkan bize Zonguldak'tan İş Adamı Murat Uzun yaklaşık 3 ton kumaş desteğinde bulundu. Alaplı ' da bir iş adamını arkadaşımız bizlere destek verdi. Şuanda 2 gündür maske üretimine başladık. İlk gün kesimle geçmişti. Bugün Allah'a Şükür Alaplı’ da ki iş adamının kesmesi sayesinde 1400 tane maske ürettik. Bunun yanında biz bu maskelerimizi çantaya koyup, yanına dezenfektan ve broşür koyup, en geç Cumartesi günü mahallelerimize dağıtacağız. Cuma günü pazarımız olduğu için Ormanlı beldemizde sokakta maskesiz gezen insanlarımıza karakol Komutanlığımız desteğiyle beraber o vatandaşlarımıza maske dağıtmaya başlayacağız. Şuan ki sürecimiz bu şekilde, ilk etapta Ormanlı beldesine dağıttıktan sonra köylerimize gelmeyi hesaplıyoruz.
Korona virüs davasında Ormanlıda şuana kadar bir vakamız yok. Karakol Komutanlığımız kararlar doğrultusunda sokaklarda vatandaşlarımızla sohbet ederek, ilham vererek evlerinde kalmaya davet ediyoruz. Camilerde anonslar yapıyoruz. Bizim pazar yerlerimizde kapalı olacak, Ereğli’de alınan kararlar bize de geçti. Kaymakamlığımızın almış olduğu otobüs saatlerinde, yolcu araçlarında saatlerinde yapılan değişiklikler o saatlere bizde uyuyoruz. Ancak Ereğli’de çalışan vatandaşlarımız adına Sayın Kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Çalışanlarımızdan 7'de çıkanlar vardı onu söyledim kaymakamımıza da kontrol dahilinde izin verdi. Her akşam 7'de ek bir araba kalkacaktır” dedi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , ormanlı , bayram başol , koronavirüs ,

Yorumlar

Kandilli’de korona virüs vakası…

10 Nisan 2020 Cuma 20:03

Kandilli’de korona virüs vakası…

Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Kandilii’de korona virüs vakaları hakkında İz Medya’ya konuştu.

Bir ailede pozitif vaka çıktığını ifade eden Kandili Belediye Başkanı Mustafa Aydın, bazı evlerin karantinaya alındığını söylerken, beldede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aydın konuşmasında, “Kandilli Belediyesi olarak korona virüsü gündeme geldiğinden itibaren kendi imkanlarımız dâhilinde çalışmalar yaptık. Bu çalışmaları, bilgilendirme, dezenfekte ve yardımlaşma diye ayırabiliriz. Başlangıç aşamasında internet ortamında ve sosyal medyada Kandilli halkına duyurduk. Özellikle sağlık bakanlığının yayınlandığı bilgiler dahilinde halkımızı bilgilendirdik. Muhtarlarımız ile toplantı yaptık ve mahallelerimizde olabilecek sorunları gözden geçirdik. Yaşlıların listesini çıkardık öncelikle. Kaymakam bey ile yapılan toplantılarda alınan kararları da beldemizde uygulamaya koyduk. Ekip kurduk, takip altına aldık, kayıt altına aldık. Özel broşür bastırdık ev ev dağıtımını yaptık. Dağıtım esnasında belediye personelimizin telefonu dağıtarak, ihtiyaç sahibi 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın bize ulaşmasını sağladık. Kaymakamlık ile istişare içerisinde olduk ve tespitlerimizi yapıp ihtiyaç sahiplerine ulaştık ve hala da bu çalışmamız devam ediyor. İlk günden itibaren toplu kullanım alanları, toplu taşıma araçları gibi bölgenin her noktasında dezenfekte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın özel araçları da her gün belediye önünde dezenfekte edilmektedir. Beldemizde haslık bulunan veya hastalık şüphesi taşıyan vatandaşlarımızın evlerini ve çevrelerini de dezenfekte etmeye devam ediyoruz. Biz bu mücadelenin uzun soluklu olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle Kaymakamlığımızın aldığı kararları uygulayarak mücadelemizi sürdürüyoruz. Vatandaşlarımıza hizmetin aksamaması için personelimizle gece gündüz sahadayız. Önümüzdeki hafta muhtarlar aracılığı ile beldemizde maske dağıtımı yaptıracağız. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza yardımlar ise belediyemiz ve kaymakamlığımız tarafından elde edilip, dağıtımı yapılacak. Kaymakamımıza bu süreçte göstermiş olduğu çabadan dolayı teşekkür ediyorum. Hepimiz biliyoruz ki en önemli mücadele evde kalmak sosyal mesafeyi korumak ve tabi ki temizlik. Bizler her zaman görevdeyiz, yeter ki vatandaşlarımız kurallara uysun” dedi.
“Tedavileri iyi geçti”
Başkan Aydın, Kandilli’de pozitif vaka çıktığını vurgulayarak, tedavilerinin iyi geçtiğini belitti, Aydın “Kandilli’de bir ailemizde sonuçlar pozitif çıkmıştı. Çok şükür tedavileri iyi geçti. Yavaş yavaş evlerine dönmeye başladılar. Tabi o ailenin civarında oturan ve o aile ile irtibat halinde olan kişilerin evleri de ilçe sağlık müdürlüğü tarafından karantina altına alındı. Bizlere de bilgi verdiler. O evlerin içlerinde ve civarlarında dezenfekte çalışması yaptık. Günden güne takipleri devam ediyor. Bugüne kadar onlar için herşey olumlu gitti. İnşallah böyle de devam eder” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , kandilli belediyesi , Mustafa Aydın , Korona virüsü ,

Yorumlar

Vaka sayısı 33’e yükseldi…

10 Nisan 2020 Cuma 19:27

Vaka sayısı 33’e yükseldi…

Kdz. Ereğli ilçesinde pozitif vaka sayısı 33’e yükseldi. Tedavi edilip taburcu edilen vaka sayısı ise 10’u buldu.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde Korona virüs salgını ile mücadele tüm hızı ile devam ederken ilçede pozitif vaka sayısı her geçen gün artıyor. Ereğli’de salgının başladığı günden bu yana testleri pozitif çıkan vaka sayısı 33’e yükseldi. İlçede şu ana kadar testleri pozitif çıkıp hastanede yatırılmadan evinde tedavi gören kişi sayısı 8, testi pozitif çıkıp taburcu edilen hasta sayısı ise 10’u buldu. İlçede halen Kandilli Beldesi, Hamzafakıhlı Mahallesi Karabacak Sokak ile Kıyıcak Mahallesi’nde birçok ev karantina altında tutuluyor.
Yetkililer korona virüs testi pozitif çıkan hasta sayısının her geçen gün artış gösterdiğini, sayının daha fazla artmaması için çok zorunlu olmadıkça herkesin evinde kalmasını istedi.

Yorumlar