Hava ambulansı 1 aylık Elfin Ilgın bebek için havalandı

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:06

 Hava ambulansı 1 aylık Elfin Ilgın bebek için havalandı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yeni Doğan Servisinde diyafram fıtığı teşhisi konulan 1 aylık Elfin Ilgın Demir bebek hava ambulansı ile Ankara'ya sevk edildi.

Zonguldak'ta ikamet eden Havva ve Soner Demir çiftinin 1 ay önce Elfin Ilgın adını verdikleri ilk çocukları dünyaya geldi. Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yeni Doğan Servisinde tedavi altına alınan bebeğe diyafram fıtığı teşhisi konuldu. 1 ay boyunca hastanede tedavi gören bebeğin ileri derece tetkik ve tedavisi için Ankara Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesine sevk edilmesine karar verildi. 112 ekipleri hastaneden alarak sedyeye koydukları bebeği Kozlu ilçesindeki Kozlu Belediyespor'a ait sahaya geldi. Sağlık Bakanlığına ait hava ambulansı da stada iniş yaptı. Elfin Ilgın'ın annesi Havva ve babası Soner Demir çiftti, Elfin Ilgın hava ambulansına bindirildiği sırada gözyaşlarına hakim olamadı.
Hava ambulansında görevli sağlık ekipleri sedyeden aldıkları bebeği helikopterdeki küveze koydular. Bebeğe helikopterde ilk müdahalesini yapan ekipler, Ankara'ya hareket etti.

Yorumlar

45 yıllık hastalığından kurtardı, ilk meyvesini aldı

25 Mayıs 2019 Cumartesi 23:19

Ereğli Haber

45 yıllık hastalığından kurtardı, ilk meyvesini aldı

Kepez Mahallesi’nin köklü ailelerinden biri Karaarslanlar ailesinin bireylerinden Nuri Karaarslan uzun yıllardır hastalıklı olan Osmanlı Çileği’ni iyileştirerek bu yıl ilk verimi aldığını belirtti.

Ereğli Haber- Kepez Mahallesi’nin sevilen simalarından, Kepez Mahallesi Muhtarı Baki Karaarslan’ın amcası Nuri Karaarslan uzun yıllardır verdiği mücadele sonrasında Organik Osmanlı Çileği fidelerini 2018 yılında toprakla buluşturdu. Osmanlı Çileği’nin 45 yıllık hastalığından kurtularak bu yıl ilk meyvelerini verdiğini belirten Nuri Karaarslan mutluluğunu şu sözlerle paylaştı; “45 yıldır hastalıklı olarak kenarda köşede yaşamını sürdürüyordu. Çok uğraş verdim, netice alamadım. Allah’ıma şükürler olsun ki son çalışmam netice verdi. Hayırlı olsun. Görüntüde ki fideler ikili olarak Organik, 2018 dikimidir.

Yorumlar

Verem Savaş Derneği'den iftara davet

25 Mayıs 2019 Cumartesi 23:18

Verem Savaş Derneği'den iftara davet

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan’ın Osmanlar Köyü’ne kazandırdığı ek cami binası çalışmaları sona erdi.

Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan’ın Osmanlar Köyü’ne ilaveten yaptığı ek cami binasının yapımı tamamlandı. Bu zamana kadar bir çok ev, okul ve cami yapan Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan yapımı tamamlanan camide iftar programı düzenledi. 28 Mayıs 2019 Pazar günü akşamı Osmanlar Köyü'nde yapımı tamamlanan camide düzenlenecek iftara Başkan Erdoğan herkesi davet etti. Öte yandan konuşan Osmanlar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muharrem Kart ise Osmanlar Köyü’ne kazandırılan ek bina caminin yapında köy halkı olarak seferberlik ettiklerini belirtti. Osmanlar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muharrem Kart konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Derneğimizi 2009 yılında kurduk. Köyümüzün yardımseverleri ile beraber camimizin lojmanına camimizin eksiklerini, ek binasını sundurmasını Hasan ağabeyimizin, köyümüzün, eşimizin dostumuzun yardımlarıyla bu hale getirdik. Camimiz küçük geliyordu, İlave ikinci camimizi yaptık. Hasan ağabeyimizin sayesinde, kendilerini çok yardımcı oldu. Bütün köy halkı ile beraber çalıştık yaptık. Pazar günü de topluca Sayın Kaymakamımızı davet ediyoruz buraya yardım eden yetkili arkadaşlarımızı ağabeylerimizin hepsini iftara bekliyoruz. Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan’a gerçekten çok teşekkür ediyoruz bütün köy halkı olarak. İftarı düzenleyen dernek olarak Hasan ağabeyimiz. Tekrardan yardımı olan herkese teşekkür ederiz.”

Yorumlar

Alkollü iseniz kontak açmıyor

25 Mayıs 2019 Cumartesi 13:20

Alkollü iseniz kontak açmıyor

Ortaokul öğrencisi Zeynep Uçar alkollü sürücülerin neden olduğu kazalardan esinlenerek Alkol Sensörlü Araç, 7. Sınıf öğrencisi İrem Ölmez ise torunlarına bakan anneanne ve babaannelerden esinlenerek bebek ağlayınca sallanan Akıllı Beşik projesini yaptı.

Fatih Ortaokulu öğrencileri Zeynep Uçar ve İrem Ölmez, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dilek Yılmaz koordinatörlüğünde başarılı iki projeyi hayata geçirdi. Kodlama tekniği ile hazırlanan iki proje gelecekte Düzce’nin genç beyinlerinin insanlığa yararlı işlere imza atacaklarını ortaya koydu.

Amacı alkollü sürücü kazalarının önüne geçmek
Fatih Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Zeynep Uçar, sıklıkla televizyonda alkollü araç sürücülerinin neden olduğu kazalara şahit olduğunu ve bu durumun kendisini bu projeyi hazırlamaya ittiğini kaydederek “Alkollü sürücülerin neden olduğu kazalardan esinlenerek böyle bir proje ürettim. Amacım polislerinde yükünü hafifletmek” dedi.

Sensöre üflemeden kontak açılmıyor
Projenin işleyişiyle ilgili bilgi veren Uçar, "Arabamızı kullanmak istediğimizde kontağımızın açılması için direksiyonun ortasında bulunan alkol sensörüne üflememiz gerekiyor. Eğer alkollü değilsek kontak açılıyor. Alkollüysek uyarı ışığımız yanmaya ve sinyal ötmeye başlıyor. Kontağımız da açılmıyor" diye konuştu.
7. sınıf öğrencisi İrem Ölmez ise küçük kuzenlerine ananesinin baktığını ve onun işini hafifletmek için böyle bir projeyi hayata geçirmek istediğini dile getirdi. Projenin çalışma sistemini de anlatan Ölmez “Projem şöyle çalışıyor; beşiğin yayındaki ses sensörü bebek ağladığında bunu algılıyor ve motoru çalıştırıyor. Böylece beşik sallanmaya başlıyor” şeklinde açıklama yaptı.

"İnsanlığa yararlı olmaları için teşvik ediyoruz”
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dilek Yılmaz çocukları insanlığa yararlı projeler üretmeleri için teşvik ettiklerinin altını çizerek, “Biz çocuklarımıza dersimiz esnasında insanlığa yararlı ne tür projeler üretilebileceğini soruyoruz. Böylece çocuklarımız çevrelerinde yaşanan sorunları tespit ediyor ve bunlara çözüm üretme yoluna gidiyor. Zeynep, televizyonda alkollü araç sürücülerinin neden olduğu kazaları görmüş ve bana böyle bir öneri ile geldi. Böyle insanlığa yararlı bir proje üretmek istemesi beni çok mutlu etti. Fikir alışverişi yaptık. Daha sonra tasarımını gerçekleştirdik. İrem’de projesini bana anlattığında çok faydalı olabileceğini düşündüm” dedi.
Kodlama çalışmalarının öğrencilerin öz güven duygusunu arttırdığına işaret eden Yılmaz, "Çocuklar üretmenin hazzını yaşıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Yorumlar

Karadeniz’e pis su akmayacak

25 Mayıs 2019 Cumartesi 13:15

Karadeniz’e pis su akmayacak

Karadeniz’in önemli turizm bölgelerinden olan Akçakoca’da 10 yıldan bu yana sorun haline gelen ve ilçenin en uzun sahili olan Çuhallı mevki'inde denize akan fosseptik suyu problemi Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz tarafından sadece 2 boruyla çözüldü.

Düzce’nin Karadeniz’e açılan penceresi Akçakoca’da yılardır denize akan pis suyun önüne geçildi. Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, ilçede 10 yıldan bu yana sorun olan Çuhallı plajında ki fosseptik sorununu 2 günde çözdü. Başkan Yanmaz, Düzce Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisi laboratuarına denize karışan sudan numune gönderdiklerini ve gelen tahlil sonuçlarının temiz çıktığını söyledi.
Yanmaz, “Bu suyun problemini ben biliyordum ve zaman zaman da dile getirdim. Kimse ilgilenmedi. Millet burada fosseptik suları arasında denize girmek zorunda kaldı. 10 yıl boyunca bu bana da vatandaş olarak rahatsızlık veriyordu. Problemi bildiğim ve kendi mesleğim olduğu için kanalizasyon hattı borularının ezik ve dar olmasından dolayı geriye basan fosseptik Osmaniye Mahallesi’nin tepesinden gelen Camış Suyu dediğimiz temiz suya karışıyordu. Yukarıda yapılan binalardan birinin fosseptik gideri Camış suyunun yağmur giderine bağlanarak buraya akıyordu. 2 durumdan dolayı denizde kirlenme oluyordu” dedi.

“Buraya nasıl mavi bayrak verdiler?”
Başkan Yanmaz, sahile fosseptik akarken nasıl mavi bayrak verildiğini hayretle karşıladıklarını dile getirerek “Burası en kalabalık ve en uzun sahilimiz olduğu için hızlı bir şekilde çözüm bulduk. Buraya nasıl mavi bayrak verdiler hayret ediyorum. Ben bile şaşırdım. Burada 10 yıldır fosseptik akıyor. Orasını bilemiyorum. Ancak en güzel sahilimiz burası olduğu için yaz gelmeden mazbatayı almadan müdahale etmeye başladık. 3 gün içinde de dört dörtlük yaptık” şeklinde konuştu.

“Analizler temiz çıktı”
Düzce Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisi laboratuarına borulardan denize karışan sudan numune alarak analize gönderdiklerini söyleyen Başkan Yanmaz, gelen tahlil sonuçlarının temiz çıktığını söyledi.
Düzce Belediyesi’nde gelen laboratuar tahlil sonuçlarını gazetecilerle paylaşan Yanmaz, “Çalışma yapılmada önce mikrobiyolojik kirlilik parametleri olan E.coli ve kolifrom miktarı 100 iken, çalışma yapılarak yağmurlama hattındaki arıza giderildikten sonra E.coli 16 ve Koliform miktarı 28’e inmiştir” dedi. Başkan Yanmaz, borularla denize karışan suyun yüzme suyu kalite yönetmeliğine uygun olduğunu belirtti.

Yorumlar