"Geçmişten bugüne kadar mirasımız"

20 Nisan 2017 Perşembe 13:38

"Geçmişten bugüne kadar mirasımız"

Zonguldak Alaplı ilçesinin Büyük Tekke köyünde bulunan "Seyyidler” türbesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Alaplı Kaymakamı Saim Eksioğlu , Büyük Tekke Köyünde bulunan türbedeki zatlara ait kabri ziyaret etti. Alaplı Büyük Tekke bölgesi içerisinde bulunan ve çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda kişinin ziyaret ettiği "Seyyidler" Türbesini yakından inceleyen Kaymakam Eskioğlu'na Ereğli Anadolu İmam Hatip lisesinde edebiyat öğretmenliği yapan Osmanlı tarihi araştırmacısı Recep Çetin de eşlik etti. Her yıl çok sayıda kişini katıldığı yemeklerin yapılarak ikram edildiği bu bölgedeki türbeyi ziyaret eden Eskioğlu ve Çetin, türbelerin durumları hakkında bilgi aldılar. Alaplı Kaymakamı Eskioğlu, türbenin tanıtılması için görüşmelerin süreceğini ifade etti.
Kaymakam Eskioğlu, "İçeriden ve dışarıdan gelen misafirlere gösterebileceğimiz nadide türbelerimizden bir tanesidir. Eski özelliğini kazanması gerekir. Osmanlı tarihi araştırmacısı Recep Çetin Hocamızla bugün hem türbeyi ziyaret edelim hem de yerinde görelim dedik. Anadolu’muzun her köşesinde ben kaymakam olarak görev yaptım. Hemen hemen her yerde benzer bir tarihe saygılı, hem dinimize diyanetimize saygı çerçevesinde bu tür Türbelerin ihyasıyla ilgilendik. Çünkü bunlar gerçekten geçmişten bugüne kadar mirasımızdır, önemi ve değeri vardır. Anadolu'nun hem Türkleşme ve Müslümanlaşma süreci içerisinde yüzyıllar boyunca gelip İslam dinini yaymaya çalışan, yaşatmaya çalışan çok büyük zatlar bulunulmuştur. Burada bugün Alaplı Çevresindeki Tekke Köyümüzün böyle bir Zatın bu Sandukalar bulunduruyor olması vatandaşımızın da buraya sahip çıktığını gösteriyor. Köy Muhtarlığı ve Derneğimiz Köyde bu işe önem ve değer veriyorlar. Sayın Valimiz Ali Kaban başta olmak üzere ilgili ve yetkili olan Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz, Kültür Turizm Müdürlüğümüz, İl Müftülüğümüz ve İlçede bizler el birliğiyle buranın ihyası için ve tanıtılması için üzerimize düşen her görevi yapacağız” dedi.

Osmanlı tarihi araştırmacısı Recep Çetin de türbe hakkında bilgi vererek şöyle dedi:
"Alaplı ilçesi Büyük tekke köyündeki Seyid Mustafa Türbesi, Alaplı Tarih boyunca Osmanlının ilk döneminden beri, Orhan Gazi döneminin Türkleştirdiği ve İslamlaştığı bir bölgedir. Alaplı’nın geçmiş yıllarda, Osmanlı döneminde görevlendiren yönetici ayarlarından biri olan Sait Mustafa Fakıh adında bir zatın türbesidir. Yörede yaşanan çatışmalarda “ilk” şehit olan kişinin bu türbedeki zat olduğu rivayet olarak biliyoruz. Hatta o olaydan çok uzun yıllar sonra yine o şehidin bir yakını köye gelmiş (araştırma yapmak üzere) ve iddiaya göre bulduğu mezar taşına göre, bu benim büyük dedem demiş ve yine başka bir iddiaya göre de köyde kalmış ve türbedeki ikinci mezar da o kişiye aitmiş. Ama biz bir şekilde o kişilerin “seyyid” olduğu bilgisini sıkça duyduk. Bu türbe, 7-8 yıl kadar önce yeni haliyle yapıldı. Daha önce ahşap ve kötü bir durumdaydı. Türbe yapım tarihi hakkında, 250-300 yıl kadar geçmişi olduğuna dair bilgi aktarımının olduğunu duyduk . Alaplı’nın bir çok köyünde peygamber soyundan gelen isimler var. Daha önce tespit ettiğimiz yıllarda, Mezar Taşların 1830 Yıllara ait olduğunu gördük.bu Mezar Taşları incelediğimizde onlarında sait olduğunu gördük."

Etiketler:

SEYYİDLER TÜRBESİ , ALAPLI ,

Yorumlar

Pehlivanlar yağlanıp sezonu açtı

19 Nisan 2017 Çarşamba 18:02

Pehlivanlar yağlanıp sezonu açtı

Alaplı Aktif Gençlik Spor Kulübü yağlı güreş takımı kış kampını tamamlayarak sezonun ilk yağlı antrenmanına çıktı.

Alaplı Aktif Gençlik Spor Kulübü takım güreşçileri 14-15-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak olan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan güreşleri için hazırlıklarını sürdürüyor. Başarılı bir kış dönemi kampı geçirdiklerini vurgulayan Alaplı Aktif Gençlik Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Uğuz, “2017 yılının ilk yağlı güreşleri için sporcularımız kispet giyerek çayıra çıktılar. Kış dönemini salonda çalışma yaparak geçirdik. Havaların ısınmasıyla birlikte çayırda çalışmalara başladık.Alaplı güreş sahasında yaklaşık 50 sporcumuzla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl Ramazan ayından sonra yapılacak olan Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerine yaklaşık 50 sporcuyla katılacağız. Aramıza genç arkadaşlarımızda katıldı. İdmanlarımız havalar güzel gittikçe sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yıl Kırkpınar'da mutlaka madalya kazanmayı hedefliyoruz. Hazırlıklarımızı da buna göre sürdürüyoruz. Güreşe büyük destek veren Alaplı Belediye Başkanımız Nuri Tekin'e, Alaplı Belediye Başkan Yardımcımız Fikret Aydın'a, güreş ağamız Burhan Alper'e sonsuz teşekkür ediyorum”diye konuştu.

Etiketler:

yağlı güreş , pehlivan ,

Yorumlar

"Sanatçılar bu konağı pas geçmeyecek"

19 Nisan 2017 Çarşamba 15:41

"Sanatçılar bu konağı pas geçmeyecek"

Restorasyon çalışmaları ile birlikte sanatçı oteli haline getirilecek.

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından pansiyon olarak kullanılan tesis; tarihi yapısına uygun olarak yapılacak restorasyon çalışmaları ile birlikte sanatçı oteli haline getirilecek. Sanatın ilelebet kalacak bir değer olduğuna vurgu yapan Vali Ali Kaban, "Zonguldak'ı hala sanat üzerinden okuyamıyoruz. Hep üretim üzerinden okuyoruz. Bir bakıyorsunuz kömürü daha ucuz geldiği anda üretimin bir değeri kalmıyor" diye konuştu.
Zonguldak Valisi Ali Kaban; beraberinde BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş, TSO Başkanı Metin Demir ve İl Özel İdaresi temsilcileri ile birlikte Üzülmez Mahallesi'nde bulunan pansiyonda incelemelerde bulundu. 1941 yılında sosyal tesis olarak faaliyete geçen bina, bir süre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca huzurevi olarak kullanıldı. Tesis, TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğünce pansiyon olarak işletilmeye devam ediyor.
Üç katlı tarihi binanın merdivenleri de ahşaptan oluşuyor. Binanın tarihi dokusuyla her bir odasının sanatçılar için tahsis edilebileceğini anlatan Vali Kaban, Knidos Kültür ve Sanat Akademisi ve Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi'nden sonra Üzülmez'deki binanın faaliyete geçeceğini aktardı. Kaban, şöyle devam etti:
"Daha önce ülkemizde muhtelif yerlerde hatta iki yerde birisi Knidos'ta var. Bir de Sapanca'da Portakal Çiçeği diye iki tane sanatçılar için özel olarak yapılmış, onların gelip kaldıkları ve buralarda eserlerini verip bu eserlerini oraya bağışladıkları bir sistem var. Burası da İnşallah üçüncüsü olacak. Burayı biz sanatçı konuk evi ve çalışma atölyeleri olarak düşünüyoruz. Ülkemizdeki bir çok güzel sanatlar alanında çaba sarf eden, emek veren sanatçımızın bu kadar coğrafyayı, bu kadar güzel bir tarihi pas geçmemesi için bizim onları tutacağımız, konuk edeceğimiz bir yere ihtiyaç vardı. O anlamda Rumbaki Konağı iyi bir yer olarak gözüktü. Hali hazırda bir tür otel gibi, konuk evi olarak kullanılıyor. Burayı üniversitemiz de hakikaten çok değerli çalışmaları olan Ali Azkar Çakmakçı hocamızın da içinde bulunduğu sanatçılardan oluşan bir vakıf kurup, bu vakfın kullanımına verecek tarzda Özel İdaremizle birlikte bir çalışma planladık. Burası aynı zamanda Üzülmez Kültür Vadisi'nin tepesinde yer alan bir yapıdır. Bunu özellikle de gerek Rumbaki Konağı adını koruyarak devam ettirmek durumundayız. Türkiye böyle birlikteliğin etnik yapısıyla, kendi durduğu yerin iç içe olduğu bir dünyayı ifade eden bir ülke. Burada her bir odada yaşayan sanatçılarımızdan o vakıf kendisi bunu yapacak, tahsis edecek o sanatçılarımız değişik tarihlerde gelecekler. Başkaları gelecek kalacak. Onlar burada ürünlerini verdikten sonra vakıfa bağışlayacaklar. Vakıf da bunları modern sanatlar müzesinde ya teşhir edecekler veyahutta gelir sağlamak amacıyla onları satarak varlığını devam ettirmeye bakacaklar. Zonguldak'ın gerek turizm, gerek sanat alanında bir türlü yerini bulamadığı, hak ettiği yeri bulmamıza vesile olur diye düşünüyorum. Zonguldak'ı hala sanat üzerinden okuyamıyoruz. Hep üretim üzerinden okuyoruz. Bir bakıyorsunuz kömürü daha ucuz geldiği anda üretimin bir değeri kalmıyor. Sanatın öyle bir şeyi yok. Sanat ilelebet kalacak bir değer."

Etiketler:

sanat konağı , vali Ali Kaban , rektör Mahmut Özer ,

Yorumlar

Kadınlar el hünerlerini sergiledi...

18 Nisan 2017 Salı 18:53

Kadınlar el hünerlerini sergiledi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nun(HEM) 2016-2017 eğitim - öğretim yılında açtığı giyim, ev mefruşatı ve iğne oyası kursu sona erdi.

Kursiyerler, dönem boyunca yaptıkları elişlerini Soğanlı Yörük Köyü, Ali Veli Güzel İlkokulunda sergiledi.
Sergiye Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutan Vekili Yüzbaşı Ünsal Demir, HEM Müdürü Zuhal Efe, Okul Müdürleri, köy muhtarları ve köy sakinleri katıldı.

“Bayanlarımız çok güzel eserler ortaya koydu”
Halk Eğitim Merkezinin halka hizmet verdiğini belirten Kaymakam Nazım Madenoğlu, sadece erkeklere değil bayanlara yönelik birçok eğitimin olduğunu söyledi. Madenoğlu konuşmasında: “Halk eğitim çalışmalarımızın devletimizin eğitim çalışmalarından bir kısmını oluşturduğunu, içimizde bilmeyen yoktur. Artık Halk eğitim ilkokula, ortaokula, liseye ya da dengi okullara ve devamında üniversiteye giden öğrencilerimize değil, artık buraları bitirmiş yada gidemeyen vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Adı üzerinde halk eğitim, halka eğitim vermekteyiz. Halkımız eğitimi bir şekilde alıyor, özellikle bugün bilgiyi alma noktasında o kadar çok kaynağa sahibiz ki, adeta bilgi bombardımanına maruz kalıyoruz ama bunların içinden hangileri yararlı, hangileri zararlı bunları öğrenmede zorluk çekiyoruz. Devletimizin Halk Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla vatandaşlara verdiği hizmetler sadece erkeklere yönelik hizmetler değildir. Aynı zamanda bayanlara yönelik hizmetlerdir. İşte bugün bütün kursiyerlerimiz bayan, erkeklerde kurs süresi boyunca bayanlarımızın yaptığı eserleri görmek için burada. Bayanlarımız çok güzel eserler ortaya koydular, önce usta öğreticisi sayesinde sonra bu yeri onlara tahsis eden okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz sayesinde, köyümüzün muhtarı ve çevre köy muhtarları sayesinde ama esas itibarı ile hanımlarımızı bu kursa gönderen velilerimiz sayesinde. Sizler teşekküre layık insanlarsınız. Ben hepinize teşekkür ediyorum. Özellikle bu diyaloğu yaşayan insanlarımız, evde iş var mı, tarlada iş var mı vesaire bunlara aldırış etmeden kursa gitsinler. Mevcut bilgileri öğrensinler diye sizleri kursa gönderdiler. Burada hoşça vakit geçirilsin hem de  halk eğitim merkezinde birbirlerini tanımayan kursiyerlerimizin olduğunu biliyoruz, buraya geldiklerinde aralarında güzel dostluklar oluştuğunu biliyoruz. Köy yerlerinde kursiyerler birbirini tanıyorlar, tanıdıkları için mevcut dostluk ilişkilerini burada geliştirme şansı var” dedi.

Korkmaz “Toplumu eğitmenin yolu kadınları eğitmekten geçer”
Sanatın insanlara hitap eden en zarif duyguların evrensel dili olduğunu vurgulayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz kursiyerleri tebrik etti. Toplumu eğitmenin yolunun kadınları eğitmekten geçtiğini söyleyen Kurtulmuş sözlerine şöyle devam etti: “Sanat insanlara hitap eden en zarif duyguların, en ince detayların evrensel dilidir. Kursiyerlerimizin ve kurs öğretmenlerimizin sabırla ortaya koyduğu bu sanat ürünleri, titiz bir çalışmanın eseridir.  Bugün sergilenen ürünler,  Halk Eğitimin yapmış olduğu çalışmalarının sadece bir bölümüdür. Halk Eğitim Merkezleri sadece biçki dikiş kurslarından ibaret olmayıp, çalışma alanı çok geniştir. Halk eğitim merkezi çalışmaları hayat boyu öğrenmenin devam ettiğinin en güzel örneğidir. Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüzün geleneksel el sanatlarını modern üretim teknikleriyle birleştirip, güzel ürünler haline getirmelerinin mutluluğunu yaşıyoruz. Güzel şeyler paylaştıkça çoğalır ve bereketlenir. Toplumu eğitmenin yolu kadınları eğitmekten geçer. Ülkemizin geleceği olan yavrularımızı yetiştirmede en büyük görev kadınlarındır. Kadınların bedensel, zihinsel, ruhsal yapılanmalarının yanı sıra bir de sosyo-kültürel amaçla, sanatsal alanda işlerlik kazanmaları, sorumluluk taşıyabilmeleri, irade hâkimiyeti kurabilmeleri ve kendilerini ifade edebilme gücüne sahip olabilmeleri için, hep yanlarında olacağız. Bugün burada Yazıcılar, Pınarcık Yaslar ve Soğanlı köylerimizde açmış olduğumuz giyim, ev mefruşatı ve iğne oyası kurslarımızın sergisinde emeği geçen başta ilçe kaymakamımız Sayın Nazım Madenoğlu olmak üzere ilgili şube müdürlerime, halk eğitim merkezi müdürü ve yardımcılarına teşekkür eder, usta öğreticilerimizi ve kursiyerlerimizi başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederim.”
    
2 bin 602 bayana el sanatları kursu verildi
Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan el sanatları kursları hakkında bilgi veren HEM Müdürü Zuhal Efe, açılan kurslardan toplam 2 bin 602 bayan kursiyerin faydalandığını söyledi. Efe konuşmasında şu bilgileri verdi: “2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Kdz. Ereğli Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz tarafından bayan kursiyerlerimize yönelik; Kadın giysileri dikimi, yatak odası tekstili hazırlama, çocuk giysileri dikimi, elde antep işi, perde hazırlama, yüzey süsleme, makine nakışları, tutkallı hamur çiçek yapımı, turistik ve hediyelik eşya yapımı, ahşap şekillendirme, elde aplike, elde Türk işlemeleri, elde süzeni, şal örme, tığ oyası, dekoratif örtü dikimi, elde nakış, elde kurdela işi, çeyiz ürünleri hazırlama, dekoratif ahşap süsleme, keçe aksesuarları yapımı, iğne oyası, tel kırma gibi alanlarda kurslar açıldı. Bu kurslardan 2bin 602 bayan kursiyerimiz faydalanmıştır. Bu gün de burada, Yazıcılar köyünde Ekim ayında 48 kursiyerimizle açılan İğne Oyası, Pınarcık Yaslar köyünde Ekim ayında 12 kursiyerimizle açmış olduğumuz giyim kursu ve Ocak ayında 13 kursiyerimizle açmış olduğumuz ev mefruşatı kursu yine Ekim ayında Soğanlı Köyünde 14 kursiyerimize yönelik açtığımız Giyim kursu ve Şubat ayında 15 kursiyerimize yönelik açtığımız ev mefruşatı kurslarımızın sergilerinin açılışı için toplanmış bulunmaktayız. Biliyoruz ki bu kurslar; bireylerin gelişimini güçlendirici, yeteneklerinin gelişmesi, gün yüzüne çıkması, eğitilmesi yönünde ve bunun yanında halkın günlük hayatın olağan işlerinden ayrılarak farklı alanlarda uğraş alanı edinip, sosyalleşmeleri ve farkındalık yaratmayı sağlamaktadır. Bizler yaptığımız bu çalışmalardan dolayı çok mutluyuz ve gururluyuz. Çünkü çalışmalarımıza başlamadan önce köy ve kasabalarımızda buna dâhil olmak üzere Kdz. Ereğli’ nin en ücra köşelerinde yaşayan halkımıza bu eğitimleri vermeyi bir borç bildik. Bu sergiler ve faaliyetler, halk eğitimi merkezimiz bünyesinde, idari personel ve kurs öğretmenlerimizle birlikte, bir kurs dönemi boyunca verilen emeğin, bir karşılığı, bir meyvesidir. Kurumumuz adına, buradan emeği geçen başta İlçe Kaymakamımız Sayın Nazım Madenoğlu’na, Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığına ve çalışanlarına, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Başta kurs öğretmenlerimiz olmak üzere kursiyerlerimizi başarılı çalışmalarından dolayı tebrik eder, Bizleri böyle bir günde yalnız bırakmayan sizlere teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kursiyerlere kurs bitirme belgeleri ve sertifikaları verildi. Serginin açılış kurdelasını Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutan Vekili Yüzbaşı Ünsal Demir birlikte kesti. Madenoğlu ve diğer katılımcılar sergiyi gezerek kursiyerlerin yaptığı el işleri hakkında bilgi aldı.

Etiketler:

iğne oyası kursu , halk eğitim merkezi , kaymakam nazım madenoğlu ,

Yorumlar

Çekmen bezine can verecekler...

13 Nisan 2017 Perşembe 18:20

Çekmen bezine can verecekler...

Alaplı Hasanlı Köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği’nin hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın desteklediği “çekmene can veren has eller” Projesi kapsamında oluşturulan Çekmen Bezi Dokuma

Atölyesi  düzenlenen kahvaltı programı ile açıldı.
 Açılışa, Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Alaplı Emniyet Müdürü Erkan Tektaş, Alaplı İlçe Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Fuat Gencer, Zonguldak İl Özel Genel Sekreteri Recep Demirbaş, İl Genel Meclis Başkanı Necdet Karaveli, Üyeler Temel Uslu, Serdar Akyol, Ayhan Akman, Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik, Alaplı Özel İdare Müdürü Şaban Emiroğlu, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rafet Yılmaz, Alaplı İlçe Müftüsü Mehmet Bektaş, Projenin Eğitim konusunda iştirakçisi olan Alaplı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Rıfkı Henden, Öğretim üyesi Hafize Yeğen ve Ömer Dereli, Alaplı Halk Eğitim Müdürü Ömer Yavuz, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, çevre köylerin muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
Küçük Kaymaz Ortaokulu bahçesinde yapılan açılışta konuşan Dernek Başkanı Recep Tufan , projede emeği geçen herkese teşekkür etti.  Tufan, Projede unutulmuş olan geleneksel kültürlerini hatırlamayı ve bu kültürü gelecek nesillere aktarmanın yanı sıra, kadınları tüketici durumdan üretici duruma getirmeyi amaçladıklarını söyledi.
Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik ise, projenin kendileri için çok önemli olduğunu ve her türlü desteklerinin devam edeceğini belirtti. Milli Eğitim ve Halk Eğitim Merkezi olarak projede iştirakçi olduklarını söyleyen Çevik: “Halk Eğitim Müdürü ve kurs hocalarını çalışmalarından dolayı tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim” dedi.

Projede emeği geçenleri kutlayan Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu bu tür projelere her zaman destek olacaklarını ifade etti.  Saimoğlu konuşmasın da şunları dile getirdi: “Öncelikle projede emeği geçen herkesi kutluyorum.  Devlet olarak bu tür projelerin desteklenmesinde, her zaman elimizden geleni yapacağız. Projenin kültür miraslarını canlandıracak olması da bizim açımızdan çok takdir görüyor. Bu tür projelerin devamının gelmesi ve tüm köylerde yaygın olarak bu tür atölyelerin açılması için, gelecek taleplerde devlet olarak yardımcı olacağız.”

Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, geçmişte bütün evlerin tekstil imalathanesi gibi çalıştğını, daha sonra elbise ihtiyacı giderme noktasında teknoloji kolaylaşınca bu kültürel alışkanlığın bir miktar geride kaldığını vurguladı. Çaturoğlu, “Halk eğitim merkezleri tarafından yapılan ve sergilenen çekmen bezi ve bu bezden yapılan eşyaları görünce, geçmişe gider heyecanlanırdık. Bu gün gururla görüyoruz ki, yapılan bu proje ile kadınlarımız çekmen bezine can veriyor. Bu projenin devam etmesini de çok önemsiyoruz ve bu konuda elimizden ne gelirse yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdele keserek atölyeyi hizmete açtı.

Etiketler:

çekmene can veren eller ,

Yorumlar