"Ereğli eğitim kampüsü bir an önce hayata geçirilmeli"

6 Şubat 2018 Salı 19:31

Ereğli Haber

"Ereğli eğitim kampüsü bir an önce hayata geçirilmeli"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte AK Parti, CHP, Esnaf Kefalet ve Gazeteciler Derneği Başkanlarını ziyaret etti.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın, başkan vekilleri Mehmet Çivici ve Abdülkadir Çınar, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Remzi Alim, Sibel Demirçin, Aynur Coşkun ve Hasan Yavuz ile birlikte ilk ziyaretini AK Parti Kdz. Ereğli ilçe teşkilatına gerçekleştirdi. Burada Başkan Fatih Çakır ile görüşen Yalçın Ereğli ekonomisinin canlandırılması için Ereğli Eğitim Kampüsü Projesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini anlattı. Yalçın konuşmasında “Ereğli halkı üniversite ile ilgili bizden bir an önce sonuç bekliyor. Bununla ilgilide sizin takip ettiğiniz konuları biliyorum. Bizimde bu konuda yapabilecek bir şeyimiz varsa sizlere destek olmaya hazırız. Üniversitemizin arsa tahsisi ve avam projesi yapılmıştı. Şu anda proje ihalesi ve yapım ihalesi olduğunu biliyoruz. Bu konuda Kalkınma Bakanlığı nezdinde ne yapılması gerekiyorsa, bir an önce sizlerle ve bölge milletvekillerimizle harekete geçmeliyiz diye düşünüyorum” dedi.
Konuşmasında merhum Yaşar Tetiker’i anıp kendisine Allah’tan rahmet dileyerek başlayan AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ereğli’de yaptıkları kadar yapamadıklarının da olduğunu söyledi. Çakır konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Size ve ekibinize görevinizde başarılar diliyorum. Ereğli sizin de ifade ettiğiniz gibi bir sanayi kenti. Zorlukları olan, insanoğlu yaşadığı müddetçe de sorunların bitmeyeceği bir hayatı yaşıyoruz. Ama son dönemde birlikte hareket etmelerin daha yoğunlaştığı bir Ereğli yaşıyoruz. İnşallah Ereğlimize faydalı olacağız. Hepimizin siyasi görevlerinden ziyade şehre katkı koyabilme adına herkesle, her siyasi düşünce ile Ereğli merkezli bir araya geliriz. Çözdüğümüz sorunlarla birlikte, tabi çözemediğimiz sorunlarımızda var. Bunların takipçisi olacağız. Üniversite konusunun hayata geçmesi için bir an önce birlikte taklip edeceğiz. OSB’de istihdamın artırılması yada şehre yan olarak farklı ne sektör ne getirebiliriz? Veya Erdemir ile daha da bütünleşip şehre nasıl katkılar sunabiliriz diye hep birlikte değerlendireceğiz. Ereğli yıllardır içeride birbiri ile enerjisini harcamasından dolayı geride kaldığımız birçok işimiz var. Benim beşinci yılım. Daha iyi kendimizi analiz edebiliyoruz. Ama bundan sonra Ereğli için birlikteliğin daha yüksek olacağı kanaatindeyim. Bunu sağlarsak Ankara’dan hak ettiğimiz payı daha yüksek oranda alırız diye düşünüyorum. Bizi birilerinin bölmesine, karşı karşıya getirmesine müsaade etmememiz lazım. Geçmişte bunlar olmuş. Bunları yaşıyoruz. Bürokrasi gerçekten bazı zorlukları beraberinde getiriyor. Okullarla, yollarla ilgili yaşıyoruz. Spor anlamında yaşıyoruz. Bende tüm maçları takip ediyorum. Ereğli’de geçenlerde 5-6 bin seyirci ile maç izliyoruz. Ama bir Bartın’a, Devrek’e gittiğimizde oradaki stadı Ereğli’de göremiyoruz. Bunlar Ereğli açısından eksiklik. Yağmur altında 3-5 bin vatandaş ayakta 90 dakika Ereğlispor’u seyrediyor. Bunlar bizim gecikmişlerimiz yada öncelik veremediğimiz projeler. Bu işleri hep birlikte planlamamız lazım. Bizim bu anlamda Ankara’ya gelip-gidecek enerjimiz yüksek. Hangi bakanla işimiz varsa halkımız adına isteklerimizi ileteceğiz.”
Yalçın ve beraberindekiler AK Parti’nin ardından CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ve Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Necati Günay’ı ziyaret etti.

Yorumlar

Başkan Yalçın ve ekibi ziyaretlere çıktı...

2 Şubat 2018 Cuma 19:29

Ereğli Haber

Başkan Yalçın ve ekibi ziyaretlere çıktı...

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı ziyaret etti.

Ereğli Haber- Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı ziyaret etti.


Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın ilk olarak Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ı ziyaret etti. Başkan Yalçın burada yaptığı konuşmada “Rahmetli Başkanımızın, Onursal Başkanımız Yaşar Tetiker’in hüznünü yaşamaktayız, bizlere emanet ettiği Tso’yu en iyi şekilde yönetmeye çalışacağız. İlçemize ve Bölgemize faydalı olabilmek için gece gündüz demeden elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.

Başkan Yalçın ayrıca Vali Ahmet Çınar’ın geçtiğimiz günlerde kayınpederini kaybetmesinden dolayı başsağlığında bulundu.


Vali Ahmet Çınar’da Başkan Yalçın ve yönetimine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Çınar konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Onursal Başkan rahmetli Yaşar Tetiker’i rahmetle anıyorum kendisinin bölgemiz için çok önemli çalışmaları olmuştur, bölgeye emeği çoktur. Sertan Yalçın Başkan’ın ve yönetiminin en iyi şekilde hizmet edeceğine inancım tamdır. Yeni yönetime başarılar dilerim.”


Yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından TSO Yönetimi Vali Ahmet Çınar’ın makamından ayrıldı.
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın’ın Zonguldak’ta ikinci durağı Zonguldak TSO oldu. Burada Başkan Metin Demir’i ziyaret eden Yalçın geçmişte olduğu gibi bundan sonrada Zonguldak ve Ereğli’nin gelişmesi için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Zonguldak TSO Yönetim Kurul Başkanı Metin Demir ise konuşmasında “Onursal Başkan rahmetli Yaşar Tetiker bizim büyüğümüz ve abimizdi her şeyde adil ve net bir duruşu ve fikri vardı. Bizlere çok konuda örnek olmuştur. Allah mekanını cennet eylesin. Sertan Yalçın ve yeni Yönetim Kuruluna başarılar diliyorum. Zonguldak TSO olarak Ereğli TSO’nun her zaman yanındayız. Yönetim Kurulu Üyelerine ve başkana gerçekleştirdikleri nazik ziyaretten dolayı teşekkürlerimi sunarım.” dedi. 

Kdz. Ereğli TSO heyeti daha sonra Ereğli’ye dönerek Kaymakam Nazım Madenoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette Başkan Yardımcıları Mehmet Çivici ve Abdülkadir Çınar ile yönetim kurulu üyeleri Mehmet Remzi Alim, Sibel Demirçin, Aynur Coşkun ve Hasan Yavuz yer aldı.


Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, kısa süre önce hayatını kaybeden Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker’e Allah’tan rahmet, tüm TSO camiasına da başsağlığı diledi. Madenoğlu konuşmasında göreve yeni gelen TSO Başkanı Sertan Yalçın ve yönetim kurulu üyelerine de başarılar diledi.


TSO Başkanı Yalçın ile beraberindeki yöneticiler son olarak Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı ziyaret etti. Başkan Uysal, Ereğli TSO yönetimi ile hep uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek bundan sonrada Ereğli için birlikte güzel işler yapmayı sürdüreceklerini söyledi. Uysal Başkan Yalçın ile yönetim kurulu üyelerine görevlerinde başarılar diledi.


Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın ise Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal talepleri üzerine çarşı esnafının daha fazla müşteri kazanması için İş Bankası ile Garanti Bankası arasında kalan otoparkların ilk 15 dakikasının ücretsiz yapılmasını sağlamasından dolayı teşekkür etti.

Yorumlar

Çarşı esnafına Yalçın'dan müjde...

1 Şubat 2018 Perşembe 19:41

Ereğli Haber

Çarşı esnafına Yalçın'dan müjde...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, çarşı esnafının daha fazla müşteri kazanması için merkezdeki otopark sorununa çözüm bulunduğunu açıkladı.

Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kdz. Ereğli TSO Başkan Sertan Yalçın ve Yönetim Kurulunu ziyaret etti.
Ziyarette Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinden Hüseyin Çınar, Yücel Oktay ve Murat Cebesoy, TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Abdulkadir Çınar ve Mehmet Çivici, Yönetim Kurulu Üyeleri Aynur Coşkun ve Hasan Yavuz bulundu.
Bir süre önce hayatını kaybeden Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker’e Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm TSO camiasına başsağlığı dileyen Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Ereğli için yapılacak hizmetlerde birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın’da Hikmet Tezel’in Ereğli için çok değerli bir isim olduğunu belirterek, yenide göreve seçilmesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Bu güne kadar Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan ve yöneticileri ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirten Yalçın, bundan sonra uyumlu çalışmayı sürdüreceklerni vurguladı. Yalçın konuşmasında “Öncelikle BEÜ Kdz.Ereğli yerleşkesi için mücadelemize kaldığımız yerden başlamamız gerekir. Bu iş bir an önce sonuçlandırılmalı ve yapımına başlatılmalıdır” dedi.

Yalçın, çarşı esnafına müjde verdi
Çarşı merkezindeki esnafların otopark sıkıntısından dolayı müşteri kaybı yaşadıklarını ifade eden Yalçın, konuyu Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile görüşerek çözüme kavuşturduklarını söyledi. Yalçın konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Çarşı içerisindeki Devrim Bulvarı olarak nitelendirdiğimiz İş Bankası’nın önü ile Garanti Bankası’nın önünde bulunan alanda otopark ile ilgili düzenleme talep etmiştik. Bunu talep etmemizdeki amaç çarşı içerisindeki esnafa gelen müşteri hareketliliğinin arttırılması yönündeydi. Talep ettiğimiz nokta şuydu; bu alanda abonman olarak yani sabah bırakıp akşam oradan alan kişilerin oraya araç park etmesinin yasaklanmasını istemiştik. Uzun süreli parkların daha uygun yerlerde yapılmasını istedik. Çarşı içine alışveriş amacıyla gelecek müşterilerin araçlarını daha rahat park edip alışverişlerini daha rahat yapmalarını sağlamak için bunu istedik. Bugün itibariyle de bu uygulamanın başladığı bize bildirildi. Hatta burada bir 15-20 dakikalık bir sürede ücretsiz olarak kullanabilecekler. Dolayısıyla ben Ereğli halkının çarşı içindeki esnafa daha rahat ulaşabileceğini düşünüyorum. Bunun yanında aynı şekilde Erdemir Caddesi ile ilgili de bir projemiz var. Jet Yolayrımından İstanbul Yolayrımına kadar olan kısmında yine aynı şekilde ücretli otoparka dönüştürülmesi ve oraya alışverişe gelecek insanların arabalarını bırakabilecek park yerlerine rahatlıkla ulaşabilmelerini talep ettik. Önümüzdeki günlerde Erdemir Caddesi’ndeki araç trafiği ile ilgili de Belediye Başkanımızla bir görüşmemiz olacak. Belediyemize de esnafımızın sorunları ile ilgili taleplerimizde bize destek olduğu için teşekkür ediyoruz.”
Bir süre daha devam eden istişarenin ardından Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ve Yöneticiler, Başkan Sertan Yalçın’ın makamından ayrıldı.

Yorumlar

Yalçın ve ekibi tersanelerde... 'Güzel gelişmeler olacak...'

12 Ocak 2018 Cuma 12:25

Ereğli Haber

Yalçın ve ekibi tersanelerde... 'Güzel gelişmeler olacak...'

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri Ereğli tersaneler bölgesini ziyaret etti.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, Başkan Yardımcıları Abdülkadir Çınar ve Mehmet Çivici ile birlikte Ereğli tersaneler bölgesinde incelemelerde bulundu. Başkan Yalçın ve beraberindekiler Ustaoğlu Yat Gemi Sanayi Firma Yetkilileri Adem Ustamehmetoğlu, Koordinatör Avni Biçer, Madenci Gemi Sanayi Firma Yetkilisi Mehmet Madenci’ninde katıldığı ziyarette devam eden çalışmalarla ilgili istişarelerde bulundu.
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın, tersanelerde faaliyet gösteren firmalarla ortaklaşa bazı çalışmalar yürüttüklerini belirterek, sık sık bir araya gelerek istişareler yaptıklarını söyledi. Yalçın, yapılan çalışmaların olumlu yönde ilerlediğini ve kısa sürede netice almayı umut ettiklerini dile getirdi.

Yorumlar

"Arabuluculuk sistemi iş dünyasına fayda sağlayacak"

2 Ocak 2018 Salı 18:09

Ereğli Haber

"Arabuluculuk sistemi iş dünyasına fayda sağlayacak"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7036 sayılı iş mahkemesi kanunu ile uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk sisteminin iş dünyası açısından faydalı olacağını ifade etti.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 Sayılı İş mahkemeleri Kanunu’nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi. Dava Şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Sertan Yalçın yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederken, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Arabuluculukta anlaşılan konular tekrar dava konusu yapılamayacak
Sertan Yalçın İş mahkemeleri Kanunu kapsamında yapılan yeni düzenlemelere ilişkin yaptığı açıklamada; “Arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirtirken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını belirtti. “İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir” dedi.
Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar; işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacağını dile getiren Yalçın bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.
Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Sertan Yalçın “Vakit nakittir” sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti.

Taraflar bir çözüm üretemezse ne olacak?
Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Sertan Yalçın şunları ifade etti; “Arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de sözlerine ekledi. İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır.”

Yorumlar