"Ekonomik savaşı birlikte kazanacağız"

15 Ağustos 2018 Çarşamba 19:20

"Ekonomik savaşı birlikte kazanacağız"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ‘Esnaf Buluşmaları’ toplantısının dördüncüsünü çarşı esnafıyla birlikte gerçekleştirildi. Başkan Uysal, esnaflara seslenerek Türkiye’ye karşı döviz kuru üzerinden başlatılan ekonomik savaşı birlikte aşacaklarını söyledi.

Başkan Uysal, ‘Esnaf Buluşmaları’ toplantıları kapsamında, Pazaryeri, Kışla Sanayi Belen Yeni Sanayi esnafıyla yaptığı toplantının ardından çarşı merkezindeki kahvaltıda, çarşı esnafıyla buluştu. Toplantıda, Kdz. Ereğli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Kdz. Ereğli Taksiciler Derneği Başkanı Yücel Oktay, Ereğli Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Murat Cebesoy, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Daire Müdürleri de hazır bulundu.
“Biz yıkmak için gelmedik”
Esnaf buluşmalarının süreceğini kaydeden Başkan Uysal, kahvaltıya katılan esnaflara da teşekkür etti. Yıkımı yapılan eski belediye binasının akıbetini merak eden esnaflara ise , “Biz yıkmak için gelmedik. Bizler tarihi miraslarımıza, tarihi yerlerimize sahip çıkmak için geldik” diyen Başkan Uysal, konuşmasını söyle sürdürdü; “Esnaf toplantılarımıza başladık ve bunu devam ettireceğiz. İkincisi çarşıda esnafın problemleri var. Bunları nasıl yenmemiz lazım. Belediye binamızın eski yerleşim noktası var. Burası niçin böyle diye soranlar var. 29 Nisan 2016 yılında, Belediye eski Binası’nı, yıktıktan sonra hepinizin de bildiği gibi tarihi bir miras çıktı. O mirasın adı neydi? Bizans dönemine ait su kanalı ve hamam kalıntıları çıktı ve kazı çalışmaları durduruldu ve kurtarma çalışmalarına döndü. Şu an o bölgede ne yapılacak dersiniz orası bizim kültürel bir mirasımız. Kültür ve Tabiat Varlıkları tarafından tescillendi. Orası korumamız gereken bir miras. Biz de kültür ve müze binası olarak projelerini yaptık ve devam ediyoruz. Tabanı tamamen bir müze üst tarafı da 3 katlı bir çelik yapıyla şekillendiren müze binası oluyor. Bir ticari faaliyet yapılmayacak. Bir taş binayı her yerde yapabiliriz ancak oradaki mesele taş bina yapmak değil, o tarihi mirası korumak ve gelecek nesimlerle aktarmaktır. Aslında ne kadar şanslıyız ki eski döneme ait kıymetli bir eser çıktı. O bina bittikten sonra sizlerde göreceksiniz, o binayı ve tarihi mirası görmeye gelecekler. Orası bizim için sembol bir bina olacak. Bizlerin görevi tarihi yok etmek değil, tarihi miraslara sahip çıkıp gelecek nesillere aktarmak. Bizim sorumluğumuz yok etmek değil tarihi eserleri ve yerleri korumak. Biz bunları ilçemizde uyguluyoruz. Dünya nereye gidiyor? Birincisi gündemlerinde keşif var. Keşif demek ne demek. Etrafımızda dokunmamız gereken miraslara dokunmak demek. Dünya oraya gidiyor. İkincisi akıllı sağlam temelleri dayalı büyüyen akıllı şehirler. Üçüncü de yerel ve ulusal ağlara bağlanmaktan geçiyor. İşte bu binaya o gözle bakarsınız anlarsınız. Önümüzdeki günlerde bina ortaya çıktıktan sonra bu binanın değeri anlaşılacak.”
“Ekonomik bir kumpas içerisindeyiz”
Türkiye’de her şey iyi giderken ekonomik kumpas başlatıldığını dile getiren Uysal, bu savaşı birlikte kazanacaklarını ifade etti. Uysal konuşmasında “Çarşıda en çok konuştuğunuz olay. Ekonomi iyiye giderken, her şey yolunda giderken, seçimlerde bitmişken niçin böyle bir ekonomik kumpasın içindeyiz. 17-25 Aralık’ta, MİT tırlarında, gezi olaylarında, 15 Temmuz darbe girişiminde ve 24 Haziran seçimlerinde başaramadıklarını, ekonomi üzerinden başarmaya çalışıyorlar. Bizler İMF’den kurtulmuşken, her türlü ekonomik göstergeler iyiye giderken, yollarımız yapılırken, savunma sanayinde 240 milyon dolar ihracatlardan 2 milyar dolar ihracatlara çıkmışken, 15 Temmuz 2016 yılında FETÖ terör girişiminde bile 30 milyonlara düşmüş olan turist sayımız şimdi rekorlar peşinde koşarken, ne oldu da bu şekilde bir oyuna maruz kalıyoruz. Bizler dayanışma ve el birliği içinde sizlerle birlikte bu oyuna gelmeyelim. O zaman bizi 1 dolara sahip olan hainler yıkmaya çalıştı. Silahlı darbe girişimine katkı sağlayıp darbe girişimi olması için çalıştılar. Sizler imanla, inançla, ülke ve vatan sevdasıyla tankın silahın önüne çıkarken bu ülke savunmasını yaptınız, bu vatan bizim dediniz. Bu ülkeyi 1 dolarla yıkamayanlar artık hiç yıkamazlar. Çünkü 15 Temmuz darbe girişimden sonra hepimize özgüven geldi. Artık bu dolar krizi bile varsa eğer yıkamaz. Bu yüzden aranıza özellikle geldim. Sayın Cumhurbaşkanımız, sayın başkanımız, hükümetimizin bakanları her gün televizyonlardan bu konuda halkımızı bilgilendiriyorlar. Bizler Karadeniz Ereğli olarak, hükümetimizin, sayın başkanımızın arkasındayız. Bu topraklar kolay kazanılmadı. Bizler Çanakkale Zaferini dolarla, İstiklal Harbini dolarla kazanmadık. 15 Temmuz’da dolarlarla mücadele etmedik. O zaman mücadelemiz birlik beraberlik ve kardeşlik duygusunda oldu. Şimdi bize bir görev daha düşüyor. Her zaman olduğu gibi Çanakkale ruhuyla, 15 Temmuz’da nasıl bir araya geldiksek, kardeş olduysak, yana yana omuz omuza mücadele ettiysek, şimdi de adına ekonomik savaş dedikleri olaya karşı da dayanışma içinde olmamız lazım. Konuşurken her alanda biz diye başlıyoruz. Her çıkan biz diyor. Oysa biz olmak, ortak değerlerimize, ortak ideallerimize sahip çıkmak demektir. Hangi görüşten olursa olsun, hangi inanca dâhil olursa olsun eğer bizler yan yana birlik ve beraberlik içinde dayanışma içinde olursak işte o zaman biz oluruz. Biz olmak lafla olmuyor. Biz olmak, biz yaptık, şöyle yaptık demekle olmuyor. Biz olmak demek ortak geleceğimize, değerlerimize sahip çıkmakla olur. Bize düşen görev başkanımıza, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümetimizin yanında durmakla olur“ dedi.
Başkan Uysal, çarşı esnafını bu ekonomik kumpasa karşı omuz omuza ve dik durmaya davet ederken, işlerinde de hayırlı ve bol kazançlar diledi. Başkan Uysal ayrıca, toplantının ardından çarşı içindeki bazı esnafları ziyaret ederken, Esnaf Kefalet Kooperatifine de ziyarette bulundu.

Yorumlar

Hastane çalışanları kan verdi...

15 Ağustos 2018 Çarşamba 19:05

Hastane çalışanları kan verdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Devlet Hastanesi çalışanları Zonguldak Kızılay Kan Merkezi’ne kan bağışında bulundu.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi çalışanları Kızılay Kan Merkezi ile birlikte ortaklaşa kan bağışı kampanyası düzenledi. Sabah saatlerinde hastane önünde kurulan kan alma istasyonuna gelen doktor, hemşire, ebe ve diğer sağlık çalışanları kan bağışında bulundu. Hastaneye gelen bazı vatandaşlarda kampanyaya destek vererek kan bağışı yaptı. AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır öğlen saatlerinde hastaneye gelerek kan bağışına destek verdi.
Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Vildan Türkeli, özellikle yaz aylarında kan stoklarında yaşanan azalmayı dikkate alarak hastanede böyle bir kampanya düzenlediklerini belirtti. Türkeli kan vermenin yaz aylarında daha da önemli hale geldiğine vurgu yaparak “Gerek planlanmış ameliyatlar gerekse transfüzyon ihtiyacı gereken acil durumlarda zor durumda kalınmaması için bu dönemde bu kampanyayı düzenledik. Biz Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi olarak duruma göre3-6 aylık periyotlarda bu kampanyaları tekrarlıyoruz. Yaz aylarında bölgemizde çok kullanılan ve halk arasında pat pat diye tabir edilen tarım aletleri ile kazalarda artış yaşanıyor. Tüm bunları dikkate alarak kan stoklarında azalma yaşanmaması için bu kampanyaları düzenliyor. Başta Kızılay Kan Merkezi yetkilileri olmak üzere tüm hastane çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Başkan Demirtaş çalışmaları yerinde inceledi...

15 Ağustos 2018 Çarşamba 17:49

Başkan Demirtaş çalışmaları yerinde inceledi...


Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş beldede bir çok noktada devam eden çalışmaları inceleyerek vatandaşlarla sohbet etti. Demirtaş, Gülüç Merkez Mahallesi’nde ki Erdem Yuva Evleri, Bekyeri Mahallesi Atalay Siteleri, Örencik Mahallesi Esentepe sokak ve belde mezarlığında devam eden çocuk parkı, parke, istinat duvarı, çevre düzenleme, bakım ve onarım gibi çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi. Gülüç Beldesi’nde eksik olan hizmetleri yerine getirmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Demirtaş “Bizim önceliğimiz Gülüç halkının mutluluğu. Bu nedenle hangi noktada eksiğimiz varsa vatandaşlarımızdan da gelen talepler doğrultusunda o eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. ‘Daha yaşanabilir bir Gülüç’ hedefimiz doğrultusunda güzel çalışmalara imza attık. Elbette yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı beldemizde eksikler hiçbir zaman bitmeyecektir. Biz bu eksikleri önem ve aciliyet sırasına göre bir bir yapıyoruz. Yaptığımız hizmetler karşılığında halkımızın bize tebessüm etmesi bir ‘Allah razı olsun’ demesi bize yetiyor. Ben çalışmalarda emeği geçen belediye meclis üyelermize, muhtarlarımıza ve tüm belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 
Başkan Demirtaş yaz aylarında havaların iyi olmasını değerlendirip çalışmalara hız verdiklerini vurguladı.

Yorumlar

Başına demir saplanan çocuk operasyonla kurtarıldı...

15 Ağustos 2018 Çarşamba 16:52

Başına demir saplanan çocuk operasyonla kurtarıldı...

Zonguldak’ta kafasına demir saplanması sebebiyle Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezine sevk edilen 7 yaşındaki Fırat Başaran’ın başındaki 1 metre uzunluğundaki demir çubuk, alanında uzman 7 doktor ekip tarafından 6 saat süren operasyonla çıkartıldı.

Zonguldak'ta, bisikletiyle gezerken 2 metre yükseklikten düşen 7 yaşındaki Fırat Başaran'ın ağzından giren demir başından çıktı. Yaralı çocuk, ekipler tarafından Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezine sevk edildi. Beyin cerrahisi, kulak burun boğaz, plastik cerrahisi, anestezi ve AFAD ekipleri başarılı bir ekip çalışması sonucunda 6 saat süren operasyonla 1 metre uzunluğundaki demir çubuk operasyonla alındı. Çocuk yoğun bakım ünitesine kaldırılan 7 yaşındaki Fırat Başaran’ın tedavisi devam ediyor. 
Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Bekir Hakan Bakkal, ameliyata katılan 1 uzman doktor ve 6 öğretim üyesi ile birlikte 7 yaşındaki Fırat Başaran’ın ameliyatı ve sağlık durumu hakkında bilgiler verdi. 
Doç. Dr. Bekir Hakan Bakkal, operasyonda emeği geçen tüm branştaki arkadaşlarına ve AFAD ekiplerine teşekkür etti. Hastanın 6 saat süren başarılı operasyonun ardından başında bulunan 1 metre uzunluğundaki demir çubuğun çıkartıldığını ifade eden Bakkal, “Atatürk Devlet Hastanesinden bize yönlendirilen 7 yaşındaki erkek çocuğumuz çok da rutin de görmediğimiz bir yaralanma ile acil servisimize başvurdu. Hastamız hastaneye başvurmadan önce hastamızla ilgili tıbbi bilgiler bize ulaştırıldığı için biz de ekip olarak beyin cerrahisi, kulak burun boğaz, anestezi, plastik cerrahi ve ameliyat ekibimiz hazır olarak bekliyorduk. Saat 18.00 gibi ameliyathaneye alındı. Üniversitemizdeki ilgili branş ekipleri ve Atatürk Devlet Hastanesinde beyin cerrahisi uzmanı operatör Dr. Emrah Keskin ile birlikte hasta ameliyata alındı. AFAD ekibi demirin kesilmesinde bizlere çok yardımcı oldu. İlk önce kulak burun boğaz tarafından hava yolu açıldıktan sonra AFAD ekipleri çıkarılacak olan çubuğun belli bir kısmını keserek yapılacak işlemde yardımcı oldu. Akabinde beyin cerrahisi gerekli işlemleri yaparak demir çubuğun çıkartılması konusunda rahat bir ortam hazırlamasını sağladı. Ardından çıkarılma işlemi tamamlandı. Ardından KBB ve plastik cerrahi oluşan defektle ilgili onarım işlemlerini tamamlandı. Hastamız şu an çocuk yoğun bakım ünitesinde bilinci açık bir şekilde takip edilmektedir. Burada tüm branştaki arkadaşlarımızın, ameliyat ekibimizin ve AFAD’ın çok büyük emekleri vardır. Ben hepsine hastanemiz adına teşekkür ediyorum” dedi. 
İlk günlerin büyük önem taşıdığını ifade eden Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı uzmanı Doç.Dr. Şanser Gül ise, “Hastamızı ilk olarak Atatürk Devlet Hastanesinde beyin cerrahisi uzmanı operatör Dr. Emrah Keskin görüyor ve durumu bize haber veriyor. Biz hazırlığımızı yaptık. Temel prensip ilk önce zarar vermeme, üst damaktan ağız içinden giren ve yaklaşık 1 metre uzunluğundaki demir çubuk kafatasını delerek sol ön fontelden 40 santim dışarı çıkmıştı. AFAD ekipleri tarafından 3 santim kalana kadar kesildi. Temel prensiplere bağlı kalarak parçalanan bölgeyi genişleterek demir çubuk rahatlatıldı. Sonra ameliyata alınarak demir çubuk çıkartıldı. Ön beyin düşünce davranışlarımızı yönlendirir; hafıza, düşünme, karar verme, idare etme gibi durumları evet çocuğumuz şu an yoğun bakımda bilinci açık bir şekilde zaman içinde neyi kaybettiğini görmüş olacağız. İlk günlerde hayati önem taşıyan bir durum var o da enfeksiyon ekip olarak tüm işlemler yapıldı. Antibiyotik tedavisine başlandı. İlerleyen günler her türlü sonuca açık” şeklinde konuştu. 
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dali'ndan Dr. Öğretim Üyesi Özcan Pişkin ise bu tür vakalarda ekip çalışmasının önemine değinerek, "Operasyon öncesi fotoğraflardan tüm hazırlıklarımızı yapmıştık. Tüm branştaki hocalar çok emek harcadı. Hasta güvenliği açısından tüm önlemleri aldık. Kan talebi ve hava yolu güvenliği konusunda çalışmaları yaptık. Bütün alt yapı hazırlandıktan sonra işleme başlandı. AFAD'ından tıbbi çalışanına kadar ekip çalışıldı. Bu sonuca ulaşmamızda ekip çalışmasının önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. 
Taşdemir'in ameliyatına Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Murat Kalaycı ve Doç.Dr. Şanser Gül, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Sultan Şevik Eliçora ve Dr. Öğretim Üyesi Duygu Erdem, Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Burçin Acuner, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dali'ndan Dr. Öğretim Üyesi Özcan Pişkin ve Atatürk Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nden Op.Dr. Emrah Keskin katıldı. 

Yorumlar

Köylüler su sıkıntısı nedeniyle zor günler geçiriyor...

15 Ağustos 2018 Çarşamba 14:28

Köylüler su sıkıntısı nedeniyle zor günler geçiriyor...

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Gökçetabaklar köyünde yaşayan köylüler, su sıkıntısı nedeniyle zor günler geçiriyor.

Çaycuma ilçesine 14 kilometre uzakta bulunan Gökçetabaklar köyünde yaşanan su sıkıntısı nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren köylüler, yetkililerden yardım istedi. Köylüler kaynak sorunu nedeniyle yıl içinde dönem dönem susuz kalıyor. Su sıkıntısı yaşayan köylüler, mağduriyetlerini su tankerleriyle getirdikleri suyu evlerinin altına yerleştirdikleri depoları doldurarak karşılamaya çalışıyor. Bayramlarda şehirlerden köylerine gelen vatandaşlar büyük sıkıntı yaşadıklarını, köylerine temiz gelip, kirli bir halde geri döndüklerini belirttiler. Köylüler Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle de yetkililerden su sıkıntısını çözmeleri için yardımcı olmalarını istediler. 

“İstanbul’dan temiz geliyor, kirli gidiyoruz” 
Uzun zamandır su sıkıntısı yaşadıklarını belirten köylülerden Yılmaz Bıçak, “Biz eziyet çekiyoruz. İstanbul'dan temiz geliyoruz, kirli halde İstanbul’a dönüyoruz. Kirimizi İstanbul’a saklıyoruz. Cumhuriyet kurulalı hiç suyumuz olmadı. Birkaç sene Çaycuma’dan bir su geldi. O da zaten haftada bir kere çalıştı 15 gün çalışmadı. Niye, hortum patlıyormuş. Yapıyorlar başka bir yerden patlıyormuş. Son 4-5 seneden beri su tankerleriyle uğraşıyoruz biz. Benim tankerim, traktörüm yok, para ile getirtiyorum” dedi. 

“Suyun bayrama yetişmesi lazım” 
Gökçetabaklar eski muhtarı Secaattin İrik de şebeke suyunun yaz aylarında yetersiz olduğunu aktararak, “Birinci aya kadar susuz kalıyor köylü. Tankerlerle su çekip evin altlarına depolara su koyuyorlar. O da bulunduğu zaman konuluyor. Su arıyoruz, uzaklardan getiriyorsun. Sıkıntı oluyor ama su olmadığı için mecbur bu sıkıntılara katlanıyoruz. Şebeke suları yetersiz, yaz geldiği için bitiyor. Yetkililerden tabi en yakın zamanda, Kurban Bayramı geldi su yok. Suyun bayrama yetişmesi lazım. Bütün evlerin altlarında depo var. Onlar da bitince su aramaya kalkışıyoruz. Aşağı yukarı bu şebekeyi 1988 yılından beri yaptık. O zamandan beri bu sıkıntıyı yaşıyoruz” diye konuştu. 
Kendisinin diyaliz hastası olduğunu ifade eden Meryem Bıçak ise su taşımakta zorlandığını ve su tankeri bulabilirseler doldurttuklarını söyledi. 

Yorumlar