‘Eğitimde yeni yaklaşımlar’ Kongresi Yapıldı

14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:15

‘Eğitimde yeni yaklaşımlar’ Kongresi Yapıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)Ereğli Eğitim Fakültesi tarafından Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi.

Bir süre önce hayatını kaybeden Kdz. Ereğli Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Ali Arslan anısına düzenlenen ‘Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Öğrenci Kongresi’ Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşında bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongrenin açılışında konuşan Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz, fakültelerinin itibarıyla 6 profesör, 26 Doçent, 34 Doktor öğretim üyesi olmak üzere 66 öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi ve 15 Araştırma görevlisi olmak üzere toplamda 83 akademik, 39 idari olmak üzere toplam 122 personel ve 2 bin 300’ü aşkın öğrenci ile 1992 yılından bu yana eğitim öğretim faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Okulun yapılmasında emeği geçen merhum Haci Kadri Yılmaz ile okula halen katkı sunmaya devam eden Zuhal Yılmaz’a teşekkür eden Prof. Dr. Efe, eğitimde yeni nesil yaklaşımların gerekliliğine ve önemine vurgu yaptı.
Programda kongrenin düzenlenmesine destek veren BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral adına İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Atilla Yelboğa ve merhum Prof. Dr. Ali Arslan’a görev yaptığı dönemdeki hizmetlerinden dolayı eşi Şeyda Arslan’a teşekkür plaketi takdim edildi. Kongrede müzik dinletisinin ardından konuşma yapan Yıldız Teknik Üniversitesi eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, ‘Kendine iyi davranma psikolojisi’ ve ‘Öz anlayış’ konularında sunum yaptı. Prof. Dr. Deniz konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Dünyada her şey mutluluklar, hüzünler, hepsi insanların ruh sağlığı açısından kabullenmemiz gerekiyor. Self Compassion, öz anlayış; kendimize anlayış göstermek olarak tanımlıyoruz. Zor zamanlarında nasıl bir yakınımıza destek oluyor, yardım ediyorsak kendimize destek olabilmemiz, kendimize nezaket ve anlayış gösterebilmemiz demektir. Birine yardım etmek insana iyi gelir. Hatta merhametin bağışıklık sistemini yükselttiğine ilişkin araştırmalar var. Bu merhameti, anlayışı kendimize gösteriyor muyuz? Hayata karşı tutumumuz nasıl? Ebeveynlerimizle ve eşimize karşı ilişkimiz nasıl? Kendimizi eleştiriyor muyuz, kendimize karşı nasıl bir dil kullanıyoruz?
Öz anlayış ölçeği, 2007 yılında yayınlandı. Bunun üç alt boyutu var. Öz nezaket, kendimize nezaket göstermemiz. Ortak paydaşım, dünyanın bir yerinde bir acı varsa bu herkesin acısıdır. Bir acıyı ne ilk biz yaşadık, bundan sonra da her yerde benzer şeyler yaşayabilir. Üçüncüsü de Mindfulness; bilinçli farkındalık diye ilk defa Türkçeleştiren ve 2011 yılında bunu Education Science’ta makalesini yayınlayan kişi benim. Şu anda Türkiye’de Mindfulness modası var. İş ticarileşince oraya doğru bir yönelim oluyor. Bu dünyada da tartışılıyor. Mindfulness çalışanlar ‘biz meditasyon öğretmeni miyiz, yoksa bilim insanı mıyız?’ diyor. Bazı sorularla öz anlayışımızı ölçüyoruz. Yani güçlü olmamız gerekiyor. Biz güçlü olursak çevremiz de güçlü olur. Biz kendimize şefkat gösterirsek çevremize de şefkat gösterebiliriz. Bu bağlamda öz anlayışımızı geliştirmemiz gerekiyor. Öz anlayışımız bizim en iyi arkadaşımız.”
Kongreye Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, BEÜ Dekan Yardımcısı Prof. Dr Bekir Hakan Bakkal, Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz, Erdemir İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Atilla Yarboğa, MHP Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkan Yardımcıları İbrahim Sezer ile Necati Akdeniz, merhum Prof. Dr. Ali Arslan’ın eşi Şeyda Arslan, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , beü , eğitim , öğretim

Yorumlar

Birlikte mücadele ettiler, hizmeti getirdiler...

13 Mayıs 2022 Cuma 19:39

Birlikte mücadele ettiler, hizmeti getirdiler...

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ortaköy, Hasbeyler ve Düzpelit köylerini birbirine bağlayan 5 kilometrelik yolun yapım çalışmaları devam ediyor.

2020 yılında iş makineleri ile açılan Ortaköy, Hasbeyler ve Düzpelit köyleri bağlantı yolunda yarım kalan çalışmalara yeniden başlandı. Kdz. Ereğli İl Özel İdaresi ekipleri Çarşamba ve Perşembe günü Alacabük Köyü Kapançatı Mahallesi’nde yol malzemesi hazırlığı yaptı. Özel idare ekipleri bu gün sabahtan itibaren ise kamyonlarla yola malzeme taşımaya başlarken, greyder ve silindir de çalışmaya başladı. Önümüzdeki hafta yolun yapımının tamamlanması beklenirken Orta Köy Muhtarı Erol Özsoy, Hasbeyler Köyü Muhtarı Hasan Duman ve Düzpelit Köyü Muhtarı Muhittin Karabulut birlikte çalışmanın güzel bir örneğini sergiledi. Kdz. Ereğli ilçesine yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan Ortaköy, Hasbeyler ve Düzpelit Köyü bağlantı yolunun Ereğli-Devrek karayolu ile ve çevre köylerinde ulaşımında alternatif yol olması açısından büyük önem taşıyor.
Çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Hasbeyler Köyü Muhtarı Duman “Önemli projelerimizden biri olan üç köyün bağlantı yolunda çalışmalar Çarşamba günü başladı. İki malzeme hazırlandıktan sonra bugünde kamyonlar geldi. Malzeme serilmeye başlandı. Burası sadece Ortaköy, Hasbeyler ve Düzpelit Köylerini birbirine bağlamakla kalmayacak. Hacıosmanlar, Çaylıoğlu, Güneşli, Alacabük, Güllük, Akkaya ve Çevlük Köyleri’ne de bağlantı sağlanmış olacak. Bu yoldan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gidip gelinebilecek ve Kozlu ile Zonguldak’a daha kısa sürede ulaşım sağlanacak. Ayrıca Ereğli-Devrek karayoluna alternatif olması açısından da büyük önem taşıyor. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor, inşallah en kısa sürede tamamlayıp açılışını da güzel bir şekilde yapmak istiyoruz. Çalışmalarımıza desteklerinden dolayı başta Kdz. Ereğli Kaymakamımız Mehmet Yapıcı, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Av. Saffet Bozkurt, il genel meclisi üyelerimize, Özel İdare Şefimiz Kaan Güçeri, kıymetli muhtarlarım Erol Özsoy ve Muhittin Karabulut muhtarım ile köy sakinlerine de çok teşekkür ediyorum. Yolun tamamlanmasıyla birlikte bölgemiz güzel bir hizmet kazanmış olacak” dedi.
Düzpelit Köy Muhtarı Muhittin Karabulut ile Ortaköy Muhtarı Erol Özsoy ise üç köy muhtarının birlik ve beraberliği sayesinde önemli bir hizmeti bölgeye kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yorumlar

Başkan Yağız, Ankara'da projelerini anlattı

13 Mayıs 2022 Cuma 19:20

Başkan Yağız, Ankara'da projelerini anlattı

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Ankara’da bazı ziyaretlerde bulunarak hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgi verdi.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, yönetim kurulu üyelerim Şakir Bayram, Ramazan Toprak ve Üst Kurul Delegesi ve Kdz. Ereğli Tapu Müdürü Aydın Meral ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ile Hamdi Uçar’ı ziyaret etti. Başkan Yağız ve beraberindekiler milletvekillerine Kızılay olarak yaptıkları çalışmalar ve hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgi verdi.
Başkan Yağız ve beraberindekiler Ankara’da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç’u makamında ziyaret etti. Oruç’a nazik kabullerinden dolayı teşekkür eden Başkan Yağız, ilçede hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgi verdi.
Ziyaretlere ilişkin değerlendirme yapan Başkan Yağız “Bugün Ankara’da AK Parti Zonguldak Milletvekillerimiz Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ile Hamdi Uçar’ı ve Kdz. Ereğlili hemşerimiz Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç hanımefendiyi ziyaret ettik. Her biride bizleri çok güzel karşıladılar ve ağırladılar. Hayata geçirmeyi planladığımız projelere destek olacaklarını ifade ettiler. Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi adına ben kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Türk Metal'den Öğrenci Kurultayı

13 Mayıs 2022 Cuma 18:11

Türk Metal'den Öğrenci Kurultayı

Türk Metal Sendikası’nın, Bursa Uludağ Üniversitesi işbirliği ile bugün (13 Mayıs) sabah saatlerinde Gülüç Beldesindeki Büyük Anadolu Ereğli Otel’de başladı. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okunan kurultayda, Bursa Üniversitesi ve Türk Metal ile geçmiş kurultaylardan görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterimi sunuldu.

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Uysal Altundağ, Türk Metal Lideri pevrul kavlak’ın selamını ileterek başladığı konuşmasında, Teknoloji ile küçülen dünya, yeni kavgalar, yeni savaşlar uluslar arası bir çıkar mücadelesiyle gittikçe büyüyen bir sorun, çözümü zor bir problem haline geldiğini söyledi.
Konuşmasını, gençlere seslendirerek sürdüren Altundağ, şöyle dedi:
GENÇLER; ŞANSLISINIZ, ÇÜNKÜ..!
“Sevgili gençler, ne yazık ki sizler işte böyle bir çağın çocuklarınız. Büyük olaylara, büyük mücadelelere, büyük haksızlıklara, büyük sömürülere, büyük değişimlere, teknoloji gibi büyük devrimlere tanıklık ederek yaşayıp; büyüyüp gelişiyorsunuz. Aslında bunlar bir yandan da sizleri çelikleştiriyor. Siz büyürken yaşam, içinizdeki sıcak demire su katıyor. O nedenle kardeşlerim, şunu bütün kalbimizle inanarak söylüyoruz ki; yarın hayata atıldığınızda, eliniz ekmek tuttuğunda, bir aile kurup çoluk çocuğa karıştığınızda kavgaya daha donanımlı başlayacaksınız. Her kuşak gibi sizi de çetin bir mücadele bekliyor. Ama şanslısınız. Çünkü bu yolculuğa iki önemli donanımla çıkıyorsunuz. Bunlardan ilki sahip olduğunuz kariyeriniz, ikincisi de bugünün dünyasından çıkardığınız derslerdir. Şunu sakın unutmayın; hayatınızın en büyük derslerini yaşarken alacaksınız. Ve kariyeriniz, kişiliğiniz vicdanınız, bu dersleri özümserken sizlere yol gösterecektir. Kaybettiğimiz her şeyi yerine koyabilir, kaybettiğimiz zamanı telafi edebiliriz, kaybettiğimiz parayı yeniden kazanabiliriz. Kaybettiğimiz şeyin yenisini bulabiliriz. Hatta ellerimizden kayıp giden hayatı bile yeniden bir yerden yakalayabiliriz. Ama kaybettiğimiz gençliğin, potansiyelin, enerjinin geri gelmesi o kadar da kolay değil. İşte bu boşluk hepimiz için, en başta da ülkemiz için çok büyük sıkıntı demektir. Şunu asla unutmayın; sizler bizim geleceğimizsiniz, umudumuzsunuz, karanlıkta yakılmış birer meşalesisiniz. Size daha iyi bir gelecek hazırlamak için bugün biz, elimizden geleni yapacağız, yarın sıra sizlere gelecek.Örgütlü toplum yalnız bizim mücadelemiz değil, bu mücadele sizin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, aydınların sanatçıların; tüm toplumun ortak mücadelesi olmalıdır.”
Konuşmasını, Büyük Önder Atatürk’ün, ‘Gençler, bütün ümidim sizlerdedir.’ Sözü ile tamamlayan Altundağ “ Bizim ümidimiz sizlerdedir. Bütün sorunların çözümü, sizin aydınlık zihinlerinde, enerjisinde e gücündedir” dedi.
Uludağ Üniversitesi adına akademisyenlerin yaptığı konuşmaların ardından, oturumlara başlandı.
Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde Öğretim Üyesi Prof.Dr Yalçın Karatepe, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü Prof. Dr Yusuf Alper, Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr Oğuz Karadeniz, akademisyenler ile çeşitli üniversitelerden öğrenciler ve Erdemir işçilerinin katılımı ile Büyük Anadolu Ereğli Otel’deki “7. Akad’Emek Söz Çalışma Ekonomisi Öğrencilerinde Kurultayı” 4 gün sürecek.
GÖRKEMLİ KARŞILAMA
Diğer yandan, dün akşam saatlerinde, program için Büyük Anadolu Ereğli Otel’e gelen Genel Başkan Yardımcıları Altundağ ile Faki Türk metal Üyesi işçiler tarafından görkemli şekilde karşılandı.
Türk metal Şube Başkanı Yakup Yılmaz, yönetimi ile birlikte karşıladığı genel başkan yardımcıları için işçiler ise meşaleler yaktılar, cep telefonlarının ışıklarını yakarak, sloganlarla sevgi gösterilerinde bulundular.
Gülüç Beldesi girişindeki türk metal Üst Geçidi ve bazı reklam panolarına da Türk Metal Lideri Pevrul Kavlak’ın fotoğrafları asıldı.
Öte yandan, programa katılan üniversite öğrencileri ise verdikleri röportajlarda, kurultayların son derece verimli geçtiğini hatırlatarak, “Karadeniz Ereğli’de olmaktan ise ayrıca mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştular.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , erdemir , Yakup Yılmaz , işçi

Yorumlar

İŞ Kur İl müdürlüğüne Okan Şentürk atandı

12 Mayıs 2022 Perşembe 23:05

İŞ Kur İl müdürlüğüne Okan Şentürk atandı

Zonguldak İŞ Kur İl Müdürlüğü görevine Zonguldak SGK İl Müdür Yardımcısı Okan Şentürk atandı.

Zonguldak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Okan Şentürk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin tarafından naklen Zonguldak İŞ Kur İl Müdürü olarak atandı.
Şentürk’ün kısa süre içerisinde yeni görevine başlaması bekleniyor.

Etiketler:

Zonguldak , Kdz.ereğli , SGK , İş kur , Okan , Şentürk , Çalışa ve , sosyal Güvenlik , Bakan , Porf. dr. Vedat Bilgin

Yorumlar