“Diyabet kontrol altında tutulabilir bir hastalık”

13 Kasım 2021 Cumartesi 15:34

“Diyabet kontrol altında tutulabilir bir hastalık”

Diyetisyen Özge Kayhan Özen, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında bilgiler aktarırken, sağlıklı yaşam konusunda da önerilerde bulundu.

Tüm Dünya’da 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olarak kutlandığını belirten Diyetisyen Özge Kayhan Özen yaptığı açıklamada, diyabet ile ilgili bilgiler aktardı. Diyabetin önlenebildiği bir hastalık olduğunu ifade eden Özen, bu durumun fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi ile sağlanacağını söyledi.

İnsülin 100 yaşında

Diyetisyen Özen şunları söyledi:

“Diyabetli bireyler, diyabet yönetimi için eğitime ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle 2021-2023 yılları arasında Ulusal Diyabet Federasyonu temasını diyabet bakımına erişim olarak tanımlamıştır. Bu sene ayrıca, insülinin keşfedilmesinin 100. yaşını kutlamaktayız. Diyabet obezite ile çok yakından ilişkilidir, özellikle kilolu olan kişilerin tip 2 diyabet riski yüzde 50’den daha fazladır. Diyabette beslenmenin rolü yadsınamaz. Şeker hastalarının kendilerini iyi ve sağlıklı hissedebilmesi için, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Beslenme tedavileri yaşına, boyuna, fiziksel aktivitelerine sosyo-ekonomik durumuna beslenme alışkanlıklarına göre, bir diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. Beslenme programları kişiye özel olmalıdır.”

Nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda da önerilerde bulunan Özen açıklamasında; “Beslenme programındaki öğünler atlamamalı ve yiyecekler zamanında, önerilen porsiyonlarda tüketilmelidir. Pişirme yöntemi olarak, kızartma ve kavurma yöntemleri dışında ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Kan şekerini hızla yükselten rafine şeker, hazır meyve suları, pasta, kek, börek gibi hazır gıdaların yerine posa miktarı yüksek olan kepekli ekmek, bulgur, kuru baklagiller gibi yiyecekler tercih edilmelidir.

Diyabet sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla önlenebilir, tanı aldıktan sonra ise kontrol altında tutulabilir bir hastalıktır. Kötü sonuçlarını görmemek için yaşam şeklinizi gözden geçirin ve mutlaka uzman doktor ve diyetisyeninizden yardım alın.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , diyetisyen özge kayhan özen , diyabet , diyabet günü , kilolu , beslenme , sağlık

Yorumlar

"Bi Hareketine Bakar Hayat"

12 Kasım 2021 Cuma 17:55

"Bi Hareketine Bakar Hayat"

İçişleri Bakanlığı tarafından “Bi Hareketine Bakar Hayat” sloganıyla başlatılan emniyet kemeri uygulamaları kapsamında Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de denetim gerçekleştirilerek, sürücülere uyarı ve hatırlatmada bulunuldu.

Kdz. Ereğli ilçesi Devrim Bulvarı’nda “Bi Hareketine Bakar Hayat” sloganıyla trafik uygulaması gerçekleştirildi.

Kaymakam Mehmet Yapıcı, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, İlçe Jandarma Komutanı J.Üstğm. Ali Akca ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Amiri Recep Öztürk ile ilgili kurum amirlerinin katıldığı etkinlikte sürücülere emniyet kemeri kontrolü yaparken, maske, broşür ve araç kokusu hediye edilirken, emniyet kemerinin önemini anlatan broşürler dağıtıldı.

Uygulamada, emniyet kemeri takmayan vatandaşlara kemerlerini takarak seyahat etmeleri konusunda uyarılar yapıldı.

Kaymakam Yapıcı burada yaptığı açıklamada, Emniyet kemerinin önemine dikkat çekerek, “Sürücülerimize, trafik güvenliği için, emniyet kemerinin önemini bildirmek için burada toplandık.” Dedi ve katılımcılara teşekkür etti.

Dağıtılan broşürlerde, emniyet kemeri kullanımının kaza sonrası can kaybı riskini yüzde 45, ağır yaralanma riskini yüzde 60 oranında azalttığı ifadeleri yer alıyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , trafik , mehmet yapıcı , bi hareketine bakar , hayat

Yorumlar

Vali Tutulmaz açıkladı, "Vaka sayılarında azalma var"

8 Kasım 2021 Pazartesi 15:12

Vali Tutulmaz açıkladı, "Vaka sayılarında azalma var"

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarında bir azalma olduğunu ve dördüncü sıraya kadar gerilediklerini söyleyerek, aşılama oranında ise 9’uncu sıralarda olduklarını açıkladı. Vali Tutulmaz ayrıca okullarda karantina sayılarının azaldığını belirtti.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarında gerileme olduğunu söyleyerek, “İki hafta önce biz en fazlaydık. 2 haftadır geriledik. Geçen hafta ikinci konumdaydık bu hafta olumsuzlukta dördüncü konumdayız. Şuanda aşağı doğru bir eğilim devam ediyor. Vaka sayılarında azalma var. Bu azalmanın aşağılara doğru ineceğine Ümit ediyoruz” dedi

"Aşılamada dokuzuncu sıradayız"

Birinci ve ikinci doz aşılarda Türkiye’de 9’uncu sırada olan iller arasında olduklarını ifade eden Vali Tutulmaz, “Birinci ve ikinci doz aşılmada 9’uncu sıradayız. Bu hafta ki çalışmalarla 8’inci sıraya ineceğiz. Aşılamada bir sıkıntımız gözükmüyor. Ülke bazına baktığımız zaman iyi olan illerdeyiz. Ama rakamlarda biraz sıkıntımız var. Bunda da biraz sevindirici durumlar var" diye konuştu.

"Okullarda karantina sayılarımız azaldı"

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, “Okullardaki karantina sayılarında azalma olduğunu söyleyerek Okullarda ki karantina sayılarımız çok azaldı. Okullar açıldıktan sonra 10 15 gün bir artış göstermişti. Şuanda azaldı. Normale dönmeye başladık. İlimiz deki yoğun bakımlarda bir sıkıntı yok. Ama biz istiyoruz ki bir kişi bile olmasın orada. Şuanda yoğun bakımlarda servislerde sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , vali , koronavirüs , aşı , mustafa tutulmaz , karantina , okul , azalma

Yorumlar

Yaşama gözlerini yumdu

4 Kasım 2021 Perşembe 19:02

Yaşama gözlerini yumdu

Muharrem Taşdelen hayatını kaybetti.

AK Parti Zonguldak Eski İl Genel Meclisi Üyesi ve Kdz. Ereğli Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taşdelen'in babası Muharrem Taşdelen hayatını kaybetti.

Merhum Taşdelen’in cenazesi yarın (Cuma) Hatip Camii’nde kılınacak cenaze namazı sonrası Şehir Mezarlığı’nda defnedilecek.

Ereğli Haber Gazetesi Ailesi olarak merhum Muharrem Taşdelen’e Allah’tan rahmet, Taşdelen ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , muharrem taşdelen , ayhan taşdelen

Yorumlar

Kovid bir can daha aldı; Arslan dualarla uğurlandı

4 Kasım 2021 Perşembe 14:48

Kovid bir can daha aldı; Arslan dualarla uğurlandı

Kdz. Ereğli’de korona virüs kaynaklı vefatlar artış gösteriyor.

Gülüç Beldesi Bekyeri Mahallesi Bekyeri Caddesi’nde ikamet eden Fadime Arslan, tedavi gördüğü Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Korona virüs tedavisi gören Arslan’ın, yaklaşık 1 haftadır yoğun bakım servisinde yatttığı öğrenildi.

Kdz. Ereğli Sanayi Sitesinde hizmet veren Arslan Oto firma sahibi Hacı Mehmet Arslan'ın annesi, Recep Arslan’ın eşi, Nurettin, Ahmet ve Mustafa Arslan’ın anneleri Fadime Arslan’ın vefatı beldede üzüntüyle karşılandı.

Fadime Arslan için ilk olarak evinin önünde helallik alınırken, daha sonra Gülüç Yeni Siteler Camii’nde cenaze namazı kılındı. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan M. Demirtaş ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı cenazede yapılan duaların ardından Fadime Arslan sonrası son yolculuğuna uğurlandı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , gülüç , fadime arslan

Yorumlar