"Devrek bastonu" öğrencilerin elinde hayat buluyor

26 Ekim 2019 Cumartesi 13:32

"Devrek bastonu" öğrencilerin elinde hayat buluyor

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda (KYK) kalan öğrenciler, “asaletin simgesi” olarak kabul edilen Osmanlı döneminden bu yana yaşatılmaya çalışılan el işlemeli Devrek bastonunun yeniden dünyaya tanıtmak için kolları sıvadı.

KYK yurdunda açılan atölyede öğrencilerin ellerinde el işlemeleriyle kanserojen madde içermeyen kimyasallar kullanılarak "Kızılcık" ağacından yapılan Devrek bastonu, sağlamlığıyla da büyük ilgi görüyor.
Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği ile Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı (YURTKUR) Alaplı Yurdunda barınan öğrenciler tarafından üretilmeye başlandı. “Asaletin Simgesi” olarak kabul edilen Devrek bastonu, geçmişten günümüze birçok Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi devlet başkanlarına takdim edilmiş, büyük ilgi görmüştü.
Alaplı KYK Yurdunda açılan atölyede çalışmaları anlatan Teknik Öğretmen Eğitmeni Mehmet Çam, "Atölyede öğrencilerle, yok olmaya yüz tutan mesleği geleneksel sanatlarımızı yaşatmak, Yurtta kalan Öğrencilerimize'de boş vakitlerini değerlendirmek hemde kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için onlara bir meslek öğretmek" dedi. Çam, “Buradaki amacımız geleneksel el zanaatkârları ölmesin gelecek nesillere aktarılsın diye , Atölyemizde el zanaatkârları bölümümüzde öğrencilerimize bu mesleği icra ettirmeye çalışıyoruz. Baston yapım işi zahmetli ve sabır gerektirir. Bizde burada otantik sanatları yaşatmak ve Devrek Bastonu orijinali en uygun şekilde yapmaktır. Bu konuda KYK Müdürü Erhan Yavaş bey, bizlere çok yardımcı oldu. Gerekli her türlü malzemeyi temin etti. Kursiyerlerimizde bu konuda çok hevesli.gençlerimiz bu işi büyük bir zevkle yapıyorlar. Üç aya kalmaz, şu elimizde gördüğümüz baston; sap kısmı ceviz ağacından oluyor. Üç ayrı bölümden oluşuyor. Bu yıl kesilen ağacı bu yıl kullanamıyoruz. En azından 6 ay beklemesi gerekiyor. Fırında düzeltme aşamasından sonra atölyemize geliyor. Atölyede ağaçlar tornada çekiliyor. Sonra üzerilerine desenler ve motifler açıyoruz” diye konuştu.

“Baston gelecek nesillere aktarılıyor "
Öğrencilerin çok yoğun katılım gösterdiklerini altını çizen KYK Müdürü Erhan Yavaş ise şunları söyledi:
“KYK Binamızdaki Mücevher el yapımı ile ilgili Atölyemizde Devrek Kursu açtık.bu doğruda açmış olduğumuz Kurslara Öğrencilerimiz çok yoğun katılım gösterdiler.onlarda boş zamanlarında , ders dışı zamanlarında burada hem eğleniyorlar, hemde ustalarına eski el zanaatkârları öğrenerek gelecek nesillere aktarılmaya hedefliyorlar. O unutulacak olan sanatları yaşatmaya çalışıyorlar. Bunun dışarısında biz öğrencilerimize talep ettikleri her alanda Kurslar açıyoruz. Öğrencilerimize seminerler düzenliyoruz. Onların ders dışı anlarında kendilerini geliştirmesini hedefliyoruz. Öğrencilerimizi bu çalışmalara katıldıklarından dolayı teşekkür ediyoruz."

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , Alaplı , Devrek , Baston

Yorumlar

Üniversite öğrencileri ilkokulun bakımını yaptı

26 Ekim 2019 Cumartesi 10:55

Üniversite öğrencileri ilkokulun bakımını yaptı

Bülent Ecevit Üniversite öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir ilkokulu boyadı.

Zonguldak Alaplı İlçesinde bir grup üniversite öğrencisi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir İlköğretim Okulunun tamir, tadilat ve boya işlerini yaptı. 
Bülent Ecevit Üniversite Alaplı Meslek Yüksek Okulu bir grup öğrenci, yürüttükleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında Alaplı Sarıkadı Köyü İlköğretim Okulunun yenilenmesine karar verdi. 
Öğrenciler , kendi harçlıklarından aldıkları boya ve malzemelerle Sarıkadı İlköğretim Okulunda, istinat duvarı ve okulun iç ve dış boyama işlerini yaptı. Kısa süre içinde okulda tadilat işlerini tamamlayan öğrenciler, minik öğrencilerin bahçede oyun alanları oluşturuldu. 
BEÜ Özel Eğitim Bölümü Öğrencileri, okul boyama projesiyle eğitime destek olmayı amaçladıklarını söylediler.Öğrencilerden Selman Akkaş ise, projede olmaktan dolayı mutlu olduğunu aktararak şöyle konuştu:"Proje kapsamında 10 Öğrenci görev aldı.Sarıkadı İlköğretim okulunun görsel ve ruhsal açıdan ise çevresinin düzenlenmesi için 10 öğrenci kendi harçlıklarımızdan aldıkları malzemelerle İlköğretim okulunda tadilat ve boya yapmışlardır. Ayrıca okulun çevresine istinat duvarı ve okulun merdivenlerini onararak iç ve dış boyasını yaptık. Ayrıca kullanılmayan eşyaları yeniden düzenleyerek farklı işler için kullanılmasını sağladık. Tüm bunları yaparken minik öğrencilerimiz ile birlikte yaptık. Çok zevkli ve faydalı bir çalışma okuldu.Bizde destek veren başta Okul Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik’e çok teşekkür ediyoruz." 

Etiketler:

Kdz Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , Öğrenci , Okul , Yenileme , Bakım

Yorumlar

Kodlazon projesi etkinliğine yoğun ilgi

17 Ekim 2019 Perşembe 12:51

Kodlazon projesi etkinliğine yoğun ilgi

Kodlazon projesi kapsamında düzenlenen “ Uzay Kodlarımın altında” sloganıyla düzenlenen etkinlik Vali Erdoğan Bektaş’ın da katılımıyla yapıldı.

Kodlazon projesi kapsamında düzenlenen “Uzay Kodlarımın altında” sloganıyla düzenlenen etkinlik Vali Erdoğan Bektaş’ın katılımıyla Valilik önünde yapıldı. Astronomi ve Uzay Bilimleri hakkında bilgi verilip, teleskopların tanıtıldığı robotik ve kodlama proje örnekleri ile dronların tanıtıldığı örnek dron projelerinin sergilendiği kodlama ve uzay temalı Valiliğimiz önünde yapılan etkinliğe yoğun ilgi olduğu gözlendi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Kodlazon , Projesi , Yoğun , İlgi

Yorumlar

BEÜ uluslararası öğrenci sayısını arttırıyor

11 Ekim 2019 Cuma 14:12

BEÜ uluslararası öğrenci sayısını arttırıyor

Nitelikli ve kaliteli bir eğitim politikası çerçevesinde en çok tercih edilen üniversitelerden biri olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uluslararasılaşma politikası çerçevesinde uluslararası öğrenci sayısını hızla artırmaya devam ediyor.

2019-2020 eğitim öğretim yılı için tamamlanan uluslararası öğrenci asıl kayıtları ve ek kontenjan kayıtları sonrasında uluslararası öğrenci sayısı 2 bin’e yaklaştı.
Bu öğretim yılında, asıl kayıtta 443, ek kontenjan kayıtlarında da 477 uluslararası öğrenci olmak üzere, toplam 920 yeni öğrenci BEÜ’de eğitim almaya başladı. Üniversite bünyesine yeni katılan öğrencilerle birlikte toplam uluslararası öğrenci sayısı bin 913 oldu.
21-23 Ekim tarihlerinde son olarak yedek adayların kayıt işlemleri gerçekleştirilmesiyle tamamlanacak olan süreç sonunda 2 bin den fazla uluslararası öğrencinin eğitim aldığı bir üniversite hüviyetine kavuşacak olan BEÜ, eğitim alanında dünyadaki üniversiteler ile rekabet edebilecek bir seviyeye ve kaliteli eğitim anlayışıyla uluslararasılaşma çalışmalarını sürdürülebilir kılmaya, bu vesileyle üniversitenin, şehrin ve ülkenin tanıtımına katkı sunmayı hedefliyor.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Beü , Uluslararası , Öğrenci , Eğitim

Yorumlar

Z- Kütüphane ve Oyun Etkinlik Alanı açılışı yapıldı

10 Ekim 2019 Perşembe 15:20

Z- Kütüphane ve Oyun Etkinlik Alanı açılışı yapıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İlçe Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Göktuğ Ailesini temsilen Sinan Göktuğ arasında imzalanan protokol kapsamında Z- Kütüphane ve Oyun Etkinlik Alanı açılışı oldu.

 Güzelyaka Ayça Yazıcıoğlu İlkokulu, Muharremşah İlkokulu ve İsmail Hakkı Tonguç İlkokulu'na, Z- Kütüphane ve çocukların problem çözme becerilerini ve kendilerini geliştirebileceği, aynı zamanda gelişim alanlarına uygun genel olarak ahşap oyun materyalleriyle donatılmış, güvenli bir şekilde eğlenerek zaman geçirebilecekleri 'Oyun Etkinlik Alanı' kurulması planlanmıştı. Güzelyaka Ayça Yazıcıoğlu İlkokulu ve İsmail Hakkı Tonguç İlkokulu'nda  Z - Kütüphane ve Oyun Etkinlik Alanı kurulumları tamamlandı. Muharremşah İlkokulu'nda ise bu yıl sonuna kadar kurulumun tamamlanması planlanıyor. 
İsmail Hakkı Tonguç İlkokulu'nda  Z - Kütüphane ve Oyun Etkinlik Alanı açılışına Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Şube Müdürü Muharrem Yol, hayırsever iş adamı Gökerplast Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Göktuğ, okul müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. 
Çaycuma Kaymakamı Coşgun yaptığı açılış konuşmasında, "Çocuklarımızın faydalanabileceği bir ortam oluşturuldu. Böyle eserlerin devamını dilerim" dedi. Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, katkılarından dolayı Hayırsever İş Adamı Sinan Göktug'a plaket takdim ederek verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , açılış

Yorumlar