Cumhuriyet'in ilk vilayeti Zonguldak'ta bayram coşkusu...

30 Ağustos 2018 Perşembe 13:29

 Cumhuriyet'in ilk vilayeti Zonguldak'ta bayram coşkusu...

20 Nisan 1924 tarih ve 491 sayılı Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nun 60. maddesine göre Cumhuriyet'in ilk vilayeti ilan edilen Zonguldak'ta Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı.

Zonguldak'ta 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. yılı kutlamaları Valilik önündeki çelenk sunma töreniyle başladı. Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu törende, Fevzipaşa Caddesi'ni kullanan vatandaşların yanı sıra temizlik görevlileri, seyyar satıcılarda saygı duruşunda bulunarak Atatürk ve silah arkadaşlarını andı.
Çelenk töreninin ardından Vali Ahmet Çınar ve beraberindeki protokol üyeleri, makamda tebrikleri kabul etti. Kutlama programı Fevzipaşa Caddesi'nde devam etti. Vatandaşlar ellerindeki Türk bayrakları ile birlikte Zafer Bayramı'nın coşkusunu yaşadı.
Vali Ahmet Çınar ve beraberindekiler vatandaşların bayramını kutladı. Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı, "Bugün burada Türk milletini yok etmeye ve Türk vatanını istila etmeye kalkışan, zamanın en güçlü devletlerine karşı kazanmış olduğumuz şanlı 30 Ağustos Zaferimizin 96. yıldönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. Türk tarihinin en görkemli zaferlerinden birisi olan 30 Ağustos Zaferi, bağımsızlık hedefine kilitlenmiş bir ulusun yokluk içinde olmasına rağmen azim ve kararlılıkla karşısındaki büyük gücü eriterek askeri açıdan ulaştığı en yüksek noktayı ifade etmektedir. Muharebe meydanında bir destan yazarak tüm dünyanın gözlerini kamaştıran kahraman Türk Ordu'su bu zaferle tarihinde yeni bir sayfa açarak Türk Kurtuluş Savaşı'nın öyküsünü unutulmayacak eserler arasına sokmuştur. Öyle ki bu zaferin etkileri bölgesel sınırları aşarak küresel bir nitelik kazanmış, başka devletin boyunduğu altında ezilen diğer bağımsızlık mücadeleleri için de ilham kaynağı olmuştur. Bu sıradan bir mücadele değil milli bağımsızlık mücadelesidir" ifadelerine yer verdi.
Muharip gaziler, maden işçileri ve genç sporcuların geçişinin yanı sıra itfaiye, AFAD, jandarma ve polis araçlarının geçişiyle tören sona erdi. Tören sonrası gazetecilere açıklama yapan Vali Ahmet Çınar ise "Bütün dünya ülkemize, geleceğimizin gücünü görerek engellemeye yönelik saldırılarını başlattığı bu dönemde yeni büyük zaferlerin eşiğindeyiz. Bu zaferler inşallah bilimle, irfanla, güzel diplomasilerle olacak ama bedel ödemek gerekirse öderiz" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Düğün konvoyunun önünü masayla kestiler...

30 Ağustos 2018 Perşembe 13:22

Düğün konvoyunun önünü masayla kestiler...

Zonguldak'ta dört arkadaş, yola koydukları masayla komşularının düğün konvoyunun önünü kesti. Yolu kesen arkadaşlarının masaya oturup kağıt oyunu oynamasını isteyen damat, istediklerini yaptıktan sonra düğün salonunun yolunu tuttu.

Zonguldak'ta birlikteliklerini evlilikle taçlandırmak isteyen Efsannur ve İsrafil Demir çifti, düğün hazırlıklarını tamamladıktan sonra düğün salonunun yolunu tuttu. Ancak düğün konvoyu Göbü köyünden geçtiği sırada kıraathanede kağıt oynayan dört arkadaş, yolun ortasına koydukları masayla düğün konvoyunun önünü kesti.
Çalan kornalara rağmen yolun ortasındaki masada kağıt oyunu oynamaya devam eden dört arkadaş, damadın masaya gelerek kendileriyle oyun oynamasını istedi. Damat masaya oturana kadar yolu açmayacaklarını söyleyen vatandaşlar, damadın masaya oturmasıyla birlikte bir süre daha yolun ortasında kağıt oyunu oynadı.
Gelinin babasının da gelmesiyle birlikte çifti tebrik eden vatandaşlar masayı yolun ortasından kaldırdı. Düğün konvoyu da düğün salonuna gitmek üzere yoluna devam etti.

Yorumlar

Her kes yeni kampüsü konuşuyor… Mevcutlara bakan yok…

29 Ağustos 2018 Çarşamba 18:35

Ereğli Haber

Her kes yeni kampüsü konuşuyor… Mevcutlara bakan yok…

Kdz. Ereğli ilçesinde her kesim yeni eğitim kampüsü alanını konuşurken mevcut fakülte ve yüksekokullara giden yollar adeta savaş alanını andırıyor. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin Kepez Mahallesi’nde ki mevcut fakülte ve yüksekokul binalarına giden yola bakım ve öğrencilerin rahatça yürüyebilmeleri için kaldırım yapması isteniyor.

Kepez Mahallesi’nde yer alan Denizcilik Fakültesi ile Ereğli Meslek Yüksekokulu binalarına giden yolların tamamı adeta patates tarlasına döndü. Uzun süredir bakımı yapılmayan yolda araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, kaldırım olmadığı için öğrencilerden yoldan gidip gelmek zorunda kalıyor.
Yeni kayıt döneminde yüzlerce öğrencinin aileleri ile birlikte Kepez’e geleceğini hatırlatan mahalle sakinleri yaklaşık 2 yıldır yollara bakım yapılmadığını söyledi. Kaldırım olmadığı için öğrencilerin yoldan yürümek zorunda kaldığını belirten mahalle sakinleri, mevcut yollarda ışıklandırmanın da yetersiz olduğunu, özellikle bayan öğrencilerin akşamları büyük sıkıntı yaşadığını anlattı. Mahalle sakinleri fakülte ve yüksekokul binalarına giden yolların durumunu hem Ereğli Belediyesi yetkililerine hem de mahalle muhtarına defalarca söylediklerini ancak hiçbir sonuç alınamadığını dile getirdi.
Mahalle sakinleri Kdz. Ereğli ilçesinde yeni eğitim kampüsü yeri tartışılırken mevcut fakülte ve yükse okullara ve burada öğrenim gören öğrencilerin sorunları ile kimsenin ilgilenmediğini söyledi. Kdz. Ereğli’de ki yetkililerin ve kanaat önderlerinin öncelikle mevcut yükseköğrenim kurumlarına sahip çıkmasını ve sorunlarını çözmesini istedi.

Yorumlar

Çöplük öyle bir yer oluyor ki...

29 Ağustos 2018 Çarşamba 17:32

Çöplük öyle bir yer oluyor ki...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kırmacı çöplük alanında yapılacak rehabilitasyon çalışmaları kapsamında Cuma günü ilk kazmanın vurulacağını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kırmacı mahallesinde bulunan çöp depolama alanının rehabilite edilerek ilçeye 35 dönümden fazla yeni bir yaşam alanı kazandıracaklarını açıkladı.
Başkan Uysal, uzun yıllar düzensiz evsel nitelikli katı atık depolama alanı olarak kullanılan Kırmacı Çöplüğünün Rehabilitasyon çalışmalarında ilk kazmayı Cuma günü vuracaklarını belirterek; “Kırmacı çöplük ihalesini gerçekleştirdikten sonra ilgili firma alt yapı çalışmalarına Ocak ayından itibaren başlamıştı. Yer teslimini yaptık. Kırmacı’daki 35 dönümlük bu alanı, 7 milyon 242 bin Tl sözleşme bedeliyle rehabilitasyonunu gerçekleştiriyoruz. Cuma günü ilk kazma vurularak çalışmalar başlayacak ve 1 yıl içerisinde Kdz. Ereğli’mize yeni bir mesire alanı kazandıracağız” dedi.

Yorumlar

Keleş müjdeyi vermişti… İlk gemi geldi…

29 Ağustos 2018 Çarşamba 13:36

Ereğli Haber

Keleş müjdeyi vermişti… İlk gemi geldi…

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş’in kısa süre önce müjdesini verdiği ilçedeki tersanelerde gemi bakım ve onarım işi yapılacağına yönelik müjdesinin ardından bölgeye ilk gemi geldi.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş 16 Ağustos’ta TSO binasında yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Ereğli tersanelerinde gemi bakım ve onarım işinin yapılması için devreye girdiklerini ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da desteği ile Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli müsaadelerin alındığını açıklamıştı. Keleş’in açıklamasının ardından Kdz. Ereğli tersaneler bölgesine bakım ve onarım için ilk gemi yanaştı. Malta Bayraklı M/ADRIATIC MARINER ismli 6 bin 623 DWT’lik geminin bakımı Ereğli tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren Ustaoğlu Yat ve Gemi San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılacak.
Kdz. Ereğli tersaneler bölgesine bakım ve onarım için ilk geminin yanaşmasının hem tersaneciler hemde bölge açısından sevindirici bir gelişme olduğunu dile getiren Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, bunların artık devamının da geleceğini söyledi. Keleş göreve geldikten sonra tersaneler konusunda ciddi adımlar attıklarına değinen Keleş “Ereğli tersaneler bölgesi 2007-2008’de ki küresel ekonomik krizden ciddi şekilde etkilenmişti. Biz daha göreve gelmeden tersanelerin canlandırılması için farklı projeler üzerinde çalıştık. Göreve seçilmemizin hemen ardından da tersanecilerimizle bir araya gelerek çalışmalarımızı hızlandırdık. Son olarak bir firma Ereğli tersaneler bölgesinde iki geminin bakım ve onarımını yapmak istediklerini söylediklerinde gerekli izinlerin alınması için biz devreye girdik. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na talebimizi aktardığımızda çok olumlu karşıladı ve gerekli izinlerin verilmesi için ilgili bakanlık yetkilileri ile görüştü. Ve bu günde ilk gemi tersaneler bölgesindeki limana yanaştı. Bu işlerin artık devamı da gelecektir. Bu ve benzeri projelerle inşallah tersanelerimiz 2008 öncesi canlılığına kavuşacaktır. Bunun için ben ve yönetimimiz canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Bu ilk işin tersanelerimize, Ereğlimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen başta TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere Ticaret Bakanlığımıza ve bürokratlarına, ilgili firma yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.
Kdz. Ereğli tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren Ustaoğlu Yat ve Gemi San. ve Tic. A.Ş.’de bakım ve onarımı gerçekleşecek olan geminin yaklaşık 3 ay ilçede kalması planlanıyor.

Yorumlar