Çevre Bakanı Kurum'un Zonguldak programı belli oldu

17 Mayıs 2019 Cuma 13:25

 Çevre Bakanı Kurum'un Zonguldak programı belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 18 Mayıs 2019 tarihinde Zonguldak'a gelecek.

18 Mayıs 2019 Cumartesi günü bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak'a gelecek olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, programı belli oldu. Program kapsamında saat:13.00‘de Zonguldak'ta olması planlanan Bakan Kurum Valiliği ziyaret edecek. Devamında saat: 14.30'da basın açıklaması gerçekleştirecek. Basın açıklamasının ardından saat: 15.00'de Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan'ı ziyaret edecek. Saat: 16.00'da Millet Bahçesi’nin olduğu alanı, saat: 17.00'de Protokol Cami inşaatı alanı, saat: 18.00'de Lavuar Alanı’nı ve saat: 19.00'da yıkılan çekeklerin olduğu alanı inceleyecek. Son olarak akşam İncivez Mahallesi Camii’nin önündeki iftar programına katılacak. 
Bakan Kurum'un saat 22.00 civarında Zonguldak'tan ayrılması bekleniyor. 

Yorumlar
  • İsmail Aktaş
    18 Mayıs 2019 Cumartesi 03:18

    Program da Ereğli yokmu

2018'de doğan bebeklerin sayısı açıklandı

17 Mayıs 2019 Cuma 13:22

2018'de doğan bebeklerin sayısı açıklandı

TÜİK'in verilerine göre canlı doğan bebek sayısı revize edilen 2017 yılı verisine göre 1 milyon 295 bin 784 iken 2018 yılında 1 milyon 248 bin 847 oldu. Canlı doğan bebeklerin yüzde 51,3'ü erkek, yüzde 48,7'si kız oldu.

Toplam doğurganlık hızı, bir kadının doğurgan olduğu dönem olan 15-49 yaş grubunda doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade ediyor. Toplam doğurganlık hızı, 2017 yılında 2,07 çocuk iken 2018 yılında 1,99 çocuk olarak gerçekleşti. Yani, bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı 1,99 oldu. Bu durum, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10'nun altında kaldığını gösterdi. 
Doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 4,13 çocuk ile Şanlıurfa oldu 
Toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 2018 yılında 4,13 çocuk ile Şanlıurfa oldu. Bu ili 3,6 çocuk ile Şırnak, 3,26 çocuk ile Ağrı ve 3,23 çocuk ile Muş izledi. Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise 1,3 çocuk ile Gümüşhane oldu. Bu ili 1,43 çocuk ile Kütahya, Zonguldak ve Edirne izledi. Zonguldak’ta 2018 yılında canlı doğan bebek sayısı 5 bin 812 oldu. Karabük’te 2018 yılında canlı doğan bebek sayısı 2 bin 454 oldu. 
Bartın’da 2018 yılında canlı doğan bebek sayısı bin 951 oldu. 

Yorumlar

2 yaşındaki Öz kızını darp eden anneye 1 yıl 3 ay hapis

17 Mayıs 2019 Cuma 13:03

2 yaşındaki Öz kızını darp eden anneye 1 yıl 3 ay hapis

Zonguldak’ta 2017 yılında 2 yaşındaki öz kızı Esila’yı darp eden annenin vahşeti, eşinin durumdan şüphelenip eve gizli kamera koymasıyla ortaya çıkmıştı. 5.5 yıl hapis istemiyle yargılanan ve Türkiye’nin konuştuğu olayda anneye 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Gökçebey ilçesinde beyaz eşya işletmesi bulunan 29 yaşındaki Erdem T., 2014 yılında Tuğba T. ile görücü usulüyle evlenerek dünya evine girdi. Çiftin 2 yıllık evliliklerinden Esila isimli kız çocukları dünyaya geldi. Erdem T., kızı Esila'nın vücudundaki morlukları görünce durumdan şüphelenip evine gizli kamera yerleştirdi. Annenin kızını dövüp darp ettiği görüntüleri gizli kamera ile tespit eden Erdem T., elindeki görüntülerle polis karakoluna giderek şikayetçi oldu. 

3 ay uzaklaştırma cezası 
Olay sonrası gözaltına alınan Tuğba T., hakkındaki suçlamaları kabul etmeyince kendisine gizli kameradaki görüntüler izletildi. Hakkında soruşturma açılan Tuğba T., evden 3 ay uzaklaştırma cezası aldı. Uzaklaştırma cezası sona erdikten sonra mahkeme kararıyla kızının geçici velayetini alan anne Tuğba T., eşinin eve yerleştirdiği gizli kamera görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından büyük tepki aldı. 
Baba Çorlu'ya gitti, mahkeme velayeti babaya verdi 
Baba Erdem T., yaşanan sürecin ardından gizli kamera görüntülerini Çorlu'daki mahkemeye sundu. Mahkemeye delil olarak sunulan görüntülerin ardından konu uzmanlarca yeniden değerlendirilerek velayetin baba Erdem T.'ye verildiği ifade edildi. 
Mahkemenin velayetin babaya verilmesi kararının ardından kızına kavuşan baba Erdem T, kızını da alarak Çorlu’dan Gökçebey ilçesindeki evine geldi. 

"Hakim görüntüleri izlememiş, izleyince hemen çocuğu bize verdiler" 
2017 yılında gazetecilere açıklamada bulunan baba Erdem T., “Ben her akşam geldiğimde eve çocuğumun sağında solunda morluk görüyordum ve bunu söylemiştim ne oldu bu çocuğa diye. Oda bana sağa sola vuruyor çocuk düşer dedi. Ben inanmadım. Ben gizli kamera yerleştirdim çok şüphelendim. Gizli kamerada bazı görüntüler gördüm. Kan dondurucu görüntüler gördüm. O sinirle hemen polis karakoluna gittim. Ondan sonra savcı yanına çıktık. Savcı 3 ay evden uzaklaştırma cezası verdi. Çocuğu da bana verdi. 3 ay bittiği zaman çocuğumu benden almaya geldiler. Çocuğumun hayatından endişe ettim. Bazı yerlere başvurdum. Sesimi duyurdum. Allah razı olsun herkesten. Cumhurbaşkanımdan, devletimden bakanlığımdan. Ben çok mutlu oldum. Bu çok güzel bir mutluluk. Anlatamıyorum. Çocuğum yanımda. Onu almaya gittiğim zaman 'baba, baba' dedi. Çok güzel bir mutluluk. Orada hakim görüntüleri izlememiş. Görüntüleri sunduk biz. Ondan sonra hakim kararıyla hemen çocuğu bize verdiler. Olması gereken oydu zaten” diye konuşmuştu. 

Dehşet anları gizli kamerada 
Erdem T.’nın evin bir bölmesine gizlice yerleştirdiği gizli kameranın kaydettiği o anlar adeta kan dondurdu. Tuğba T’nin “Gırgır nerede? Gırgırı nereye koydun? Hemen getir. Gırgırı nereye koydun ya?” diye bağırdığı görüntülerde minik Esila’nın ağladığı görülüyor. 
Yerden kalkan ağlayarak çığlık atan kızına “Allah belanı versin, gırgırı nereye koydun” diye tepki gösteren anne, bir süre sonra kızını tokatlayıp kaldırıp yeniden koltuğa fırlatması dehşete düşürdü. 

5.5 yıl hapis cezası istendi 
Gökçebey Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Tuğba T. hakkında 'aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü ihlali' ve 'alt soya karşı kasten yaralama' suçlarından 5,5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede "Görüntüler izlendiğinde şüpheli annenin çocuğuna birden fazla kez terbiye sınırlarını aşacak ve vücuduna acı verecek nitelikte darp ve cebir uyguladığının görüldüğü, ayrıca şüpheli annenin alt soya karşı kasten yaralama ile aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali suçlarını işlediği yönünde yeterli şüpheye ulaşıldığından üzerine atılı suçtan yargılanarak eylemine uyan sevk maddelerince cezalandırılmasına kamu adına talep olunur” denildi. 

“Her annenin çocuğuna uygulayacağı şiddet kadar” 
Gökçebey Asliye Ceza Mahkemesinde tutuksuz yargılanan anne Tuğba T., yaşanan olaydan ötürü pişmanlığını ve utandığını dile getirdi. Anne Tuğba T., her annenin sinirlendiğinde çocuğuna uygulayacağı şiddet kadar çocuğuna şiddet uyguladığını söyleyerek kızının kalçasına hafifçe vurduğunu söyledi. 
Mahkeme ise annenin kızına karşı 2 kez ‘basit yaralama’ suçu kanaatiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Annenin pişmanlığı göz önüne alınarak hükmün açıklanmasına geri bırakıldı. Annenin kızına karşı 5 kez basit yaralama suçunun ‘eziyet’ suçunun unsurlarını oluşturmadığı kanaatine varılarak eylemlerini kasten yaralama olarak kabul edildiği belirtildi. Sanığın kızına yönelik eylemleri değerlendirildiğinde ise kasten basit yaralama suçu oluşturduğuna yer verildi. 
Öte yandan kızının geçici süre ile velayeti kendisinde bulunan baba Erdem T., kızının velayetini alma talebini yineledi. Öte yandan çiftin Çorlu Aile Mahkemesi’ndeki boşanma davası sürüyor. 

Yorumlar

Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor

17 Mayıs 2019 Cuma 12:24

Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı olan Saltukova beldesinde Saltukova Çok Programlı Anadolu Meslek Lisesi Okulu’nun Hasta ve Yaşlı Bakımı alanında öğrenim gören öğrencilerin “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor” adlı projesi oğlu ile yaşayan Sevinç Topçuoğlu’nun evinde gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesi kapsamında öğrencilerin kendilerine rehberlik edecek koordinatör öğretmenleri eşliğinde Saltukova’da bulunan hasta ve yardıma muhtaç yaşlıların evlerine ziyarette bulunarak, bakım ihtiyaçlarını, evlerinin bakım onarım ihtiyaçlarını ellerinden geldiği ölçüde yapmaya başladılar. Proje de yaşlı ve durumu olmayan Sevinç Topçuoğlu ve oğlunun yaşadığı ev seçildi. Evde Sevinç teyzenin gelini olan Ayşe Topçuoğlu duygularını şu şekilde dile getirdi: 
"Bu proje kapsamında öğrenciler kayın validemin evini boyayıp, temizlemişler. Ben kayınım yardım için aradığı zaman geldim ve gördüğüm manzaraya inanamadım. Böyle yaşlılara, fakirlere yardım ederek memnuniyet yaşatmak, temiz bir ev vermek çok güzel bir şey. Ramazan ayında, bayram öncesi olması insanı duygulandırıyor. Kayın validem Adana’da abisinin yanına misafirliğe gittiği için şuan bu olanlardan haberi yok. Ona döndüğünde büyük bir sürpriz olacak. Öğrencilere ve öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum” dedi. 
Okulun Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Öğretmeni Gülşah Taştan yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor” adlı projesi kapsamında etkinlikler yaptık. Projede, öğrencilerin ailelerinden izin alınarak koordinatör öğretmenleri ile daha önceden tespit edilen bakıma ve desteğe ihtiyacı olan evlere giderek, kendi alanlarıyla ilgili bilgi ve becerilerini sahada 2 haftada bir kez ve yarım gün olarak uyguladık. Mesela sağlık eğitimi, ev temizliği, boya badana gibi faaliyetlerde bulundular. Bunun dışında tansiyon ölçme, vital takip yaparak hastalarımızı ve yaşlılarımızı sürekli kontrol ettiler. Bu proje kapsamında ekibimizden Edebiyat Öğretmenimiz Celil Aydın, Okul Müdürümüz Muhammet Türkyılmaz, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Zeynep Yanık, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Öğretmeni Türkan Erdönmez ve burada olamayan hocalarım bizlere eşlik etti. Bu proje kapsamında Saltukova esnafından çok destek aldık. Boya, fırça temin ettiler. Onun dışında erzak, kıyafet yardımında bulundular. Daha öncede gittiğimiz evdeki çocuklara da oyuncak, kırtasiye ihtiyacının yanında gıda yardımında bulunabildik. Öğrencilerimizin uygulayarak öğrenmelerini sağlamak istedik” dedi. 
18 öğrenciden oluşan ekibiyle etkinlikleri yapan Öğretmen Taştan, “Uyguladığımız “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor” projemizin sonuna geldik. Kendi istekleriyle, gönüllü olarak projeye katılan 18 öğrencimize çok teşekkür ediyorum. Hepsinin emeklerine sağlık” diyerek öğrencilerinden alkışları topladı. 
12’inci sınıf öğrencilerinden Eda Nur Güncan, “Sevinç teyze’nin evini boyadık, temizledik. Evde bulunanlara sağlık hakkında eğitim verdik. Bizim için gönül işi oldu. Arkadaşlarımla beraber hem eğlendik hem de çok güzel bir ekip çalışması yaptık. Okulda öğrendiklerimizi burada uygulama fırsatı bulduk. Ben öğretmenlerime ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Evin iç ve dış bakımını yapan öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde evden mutlu bir şekilde ayrıldılar. 

Yorumlar

Madende ölen işçiler dualarla anıldı

17 Mayıs 2019 Cuma 12:05

Madende ölen işçiler dualarla anıldı

Zonguldak'ta 17 Mayıs 2010 günü meydana gelen maden faciasında ölen 30 maden işçisi, olayın meydana geldiği TTK Karadon Müessesesi'nde dualarla anıldı.

17 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında yerin -540 metre altında meydana gelen grizu patlamasında, kurumda galeri sürme işini gerçekleştiren Yapı-Tek firmasında çalışan, 2'si mühendis toplam 30 işçi yaşamını yitirdi. 
Yaşanan facianın ardından her yıl olduğu gibi bu yıldönümünde de ölen işçiler için anma töreni düzenlendi. Gece vardiyasından çıkan ve gündüz vardiyasında madene girecek olan işçilerin de katıldığı tören saat 07.30’da madenin önünde gerçekleştirildi. 
Anma programına TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çatalağzı Belediye Başkanı Ahmet Akgün de katıldı.Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından yapılan dualarla sona eren programda maden işçilerine mevlit şekeri ikram edildi. 
Anma töreninde konuşan GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, maden ocaklarında taşeronlaşmaya en başından karşı olduklarını ifade ederek, "Hatırlarsanız biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak 2004-2005 yıllarından bu yana taşeron sisteminin yer altında uygulanmayacağını defalarca hatırlattığımız, gerekli mercileri uyardığımız halde maalesef yeraltında taşeron sistemi uygulamasına geçilmişti. Bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğu ödediğimiz acı bedeller sonucunda ispatlandı. Ancak arkadaşlarımızı kaybettikten sonra Kozlu'da 8 arkadaşımızı kaybettik. Bu sistemin yanlışlığından vazgeçildi. Zonguldak'ta vazgeçildi. Soma'da, Ermenek'te kaybettiğimiz canların ardından tüm Türkiye'de çıkartılan kanunlarla yeraltında taşeron sisteminin uygulanamayacağı bir kez daha ispatlanmış oldu. Ben buradan bir kez daha başta tam 9 yıl önce burada kaybettiğimiz 30 kardeşimizle birlikte madende hayatını kaybetmiş tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle minnetle şükranla anıyorum" dedi. 
Gündüz vardiyasında işe gidecek olan madenciler anma töreninin ardından madenin yolunu tuttu. 

Yorumlar