"Bu kenti STK'lar ile birlikte yöneteceğiz"

16 Şubat 2019 Cumartesi 17:06

"Bu kenti STK'lar ile birlikte yöneteceğiz"

AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Adayı Erol Şahin Batı Karadeniz Romanlar Derneği’ni ziyaret ederken, bazı sivil toplum kuruluşlarını da partisinde ağırladı.

AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin Batı Karadeniz Romanlar Derneği’ni ziyaret ederken, Armutlucuma ve Çevre Köyleri Dayanışma Derneği, Öğberler Derneği, Ömerli Mahallesi Kalkındırma Derneği ile Gümeliler Derneğini de partisinde AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri ve partililer ile ağırladı. Batı Karadeniz Romanlar Derneği’ne nezaket ziyaretinde bulunan Erol Şahin, Ereğli’de hayata geçirmeyi hedeflediği tüm projelerini detaylı bir şekilde anlattı. Dernek lokalinde romanların büyük alkışı ve ilgisi ile karşılanan Erol Şahin, Türkiye’de romanların AK Parti Hükümeti döneminde daha özgür olduklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın romanlara büyük önem verdiğini belirterek, Kdz. Ereğli Belediyesi’nin de 31 Mart tarihinden sonra romanlar için yapacağı çalışma ve projelerle Türkiye’de örnek olacağını söyledi. Romanlar Derneği Başkanı Kazım Adak da Şahin’e güvendiklerini belirterek kendisine destek vereceklerini belirttiler. Şahin daha sonra Batı Karadeniz Romanlar Derneğine gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Armutlucuma ve Çevre Köyleri Dayanışma Derneği, Öğberler Derneği, Ömerli Mahallesi Kalkındırma Derneği ile Gümeliler Derneğini partisinin İlçe Başkanlığında kabul etti. İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın da bulunduğu bu kabul sırasında Dernek Başkanları ile uzun uzun sohbet eden Şahin, Kdz. Ereğli’de yapılacak olan ve yapılması düşünülen tüm projelerde Sivil toplum Kuruluşlarının katkılarının sağlanacağını, halkın ve Sivil Toplum Kuruluşlarının onaylamadığı hiçbir projeyi hayata geçirmeyeceklerini söyledi. Ereğli Belediyesini STK’lar ile birlikte yöneteceklerini vurgulayan Şahin, STK’ların her türlü etkinlik ve projelerine katkı sağlanacağını belirtirken konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sivil toplum Kuruluşları bizim olmazsa olmazımızdır. STK’lar faaliyette bulundukları kentlerin gönüllü hizmetkârlarıdır. Bu nedenle 1 Nisan’dan sonra periyodik aralıklarla STK yöneticileri ile bir araya gelip istişarelerde bulunacağız. Toplumun nabzını en iyi STK’lar tutar. Toplum bizden ne istiyor, beklentileri nedir? İşte bu anlamda size ihtiyacımız olacak. Bu arada Temmuz ayında yapacağımız ilk festival için programlarınızı yapın. Her dernek kendi etkinliğini festivalde en iyi şartlar ve imkanlar altında sergileyebilecek” dedi.
Ziyaretler toplu fotoğraf çekimin ardından sona erdi.

Yorumlar

Yerel Kapasite Geliştirme Faaliyetleri eğitimi düzenlenecek

16 Şubat 2019 Cumartesi 14:00

Yerel Kapasite Geliştirme Faaliyetleri eğitimi düzenlenecek

Zonguldak'ta, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla yürütülen Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında, “Yerel Kapasite Geliştirme Faaliyetleri” düzenlenecek. İki gün olarak planlanan “Yerel Kapasite Geliştirme Faaliyetleri”nin temel amacı, yerel düzeyde sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi ve aralarındaki iletişimin güçlendirilmesi olarak açıklandı.

05-06 Mart 2019 tarihlerinde, Zonguldak'ta düzenlenecek “Yerel Kapasite Geliştirme Faaliyeti”ne katılmak isteyen sivil toplum kuruluşlar, başvuru formu doldurarak en geç 25 Şubat 2019 günü Saat 17:00’ a kadar Zonguldak İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne ait siviltoplum@zonguldak.gov.tr e-posta adresine göndererek başvurularını yapacak. Başvuru sayısının çok olması durumda, kontenjanın sınırlı olması nedeniyle başvurular arasında seçim yapılacak. Her bir sivil toplum kuruluşundan sadece bir temsilcinin katılması gerektiği belirtildi. Zonguldak İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, katılımına karar verilen sivil toplum kuruluşları ile iletişime geçerek, organizasyon detayları hakkında bilgi verecek.

Yorumlar

Kanadından vurulan doğan tedavi altına alındı

16 Şubat 2019 Cumartesi 12:41

Kanadından vurulan doğan tedavi altına alındı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde kanadından vurulan doğan, tedavisinin ardından doğaya salınacak.

Alaplı Huzur kent yakınlarında yaralı doğan bulan vatandaşlar, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğüne bildirdi. Bölgeye giden ekipler, yaralı doğanı Zonguldak Alaplı ilçesinde bulunan veteriner kliniğine getirdi. Avcılar tarafından vurulan doğanın sağ kanadında uçmasını engelleyecek şekilde kırık oluştuğu tespit etti. Klinikte, doğanın kanadındaki kırığa müdahale edildi. Yaralı doğanı tedavi altına alan veteriner Hekimi Kabacıoğlu, doğanın kanadındaki kırığın iyileşmesinin 3 hafta süreceğini ve tedavisinin ardından yaşam alanına bırakılacağını söyledi.
Bu yıl benzer şekilde yaklaşık 10 yırtıcı hayvanın kliniğe getirildiğini bildiren Kabacıoğlu, doğal dengenin sağlanmasında önemli rol üstlenen yırtıcı kuşların vurulmaması gerektiği konusunda avcıları uyardı. Daha sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Zonguldak Şube Müdürlüğüne yaralı doğan olduğu bilgisi verildi. Bunun üzerine yönlendirilen ekipler, kanadından yaralı olan doğanı koruma altına aldı.

Yorumlar

Şoför yolcuları çileden çıkardı...

16 Şubat 2019 Cumartesi 12:36

Şoför yolcuları çileden çıkardı...

Zonguldak'ta hastaneye yolcu taşıyan bir özel halk otobüsünün şoförünün yolculuk sırasında telefonla konuşması yolcuları çileden çıkarttı. Sürücüye 235 TL para cezası verildi.

Edinilen bilgiye göre BEÜ Sağlık Uygulama Merkezi Hastanesine yolcu taşıyan özel halk otobüsünün şoförü yolculuk sırasında telefonu ile görüştü. Bir eliyle direksiyonu kullanan şoför diğer eliyle telefonun diğer ucundaki kişiyle görüştü. Araçta bulunan yolcuların yanı sıra trafikte seyreden diğer vatandaşları da adeta tehlikeye atan sürücünün davranışı vatandaşların tepkisine neden oldu.
O anlar ise cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi. Sürücü ise görüşmenin sonunda bir ara gözünü yoldan ayırarak telefonundaki aramayı sonlandırdı.
İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı da "Hastane hattında çalışmak şoför arkadaşa telefonla konuşma ayrıcalığı getirmemektedir. 235 TL az bile" diyerek tepkisini dile getirdi. Sürücüye ise "Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazı" kullanması dolayısıyla 235 TL ceza uygulandığı öğrenildi.

Yorumlar

Baston simide yansıdı

15 Şubat 2019 Cuma 16:47

Ereğli Haber

Baston simide yansıdı

Zonguldak’ın Devrek İlçesinin simgesi olan baston simide yansıdı. Fırında çalışan işçiler hamur ve pekmez yardımıyla baston ve kalpli simit yaptı.

İşçilerin simitten yapmış oldukları kalpli ve baston simit vatandaşlardan da büyük ilgi gördü. Öte yandan kalpli ve bastonlu simitlerin 1.25 TL satıldığı öğrenildi. Devrek ilçesinde ’asaletin simgesi’ olarak kabul edilen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, ustaların elinde hayat buluyor. Kızılcık ağacından yapılan Devrek Bastonu, sağlamlığıyla da büyük ilgi görüyor. Bastonun dünyaya tanıtımı ise tanıtım fuarları sayesinde oluyor. El yapımı bastonların işçiliği arttıkça fiyatı da yükseliyor. 20 liradan başlayan baston fiyatları 2 bin liraya kadar yükselebiliyor. Motif ve desenlerle süslenen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın yanı sıra yerli ve yabancı devlet büyükleri ve sanatçılara da hediye edildi. 
Çeşitli hayvan figürlerinin de işlenebildiği bastonculuk sektörü ise Devrek ilçesinde yıllardır yaşatılmaya çalışılıyor. Fabrika üretimleri nedeniyle el yapımı ürünlere olan ilgi ise günden güne azalıyor. 

Yorumlar