“Bu düzenin adı… Mafyavari düzen…”

1 Kasım 2019 Cuma 21:03

Ereğli Haber

“Bu düzenin adı… Mafyavari düzen…”

Kdz. Ereğli Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Hüseyin Uysal 'İz’lenin’ programının canlı yayınında kendisi hakkında ortaya atılan tüm iddialara yanıt verdi. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın festivale para vermediler diye Erdemir ile kavga başlattığını belirten Uysal “Festivale para vermedi diye bir kavga olmaması lazım. ‘Siz 1 milyar kar açıklıyorsunuz, festivale destek olmuyorsunuz’ düşüncesi var. O zaman Ereğli’de çok kar eden kurumlar yada şahıslara ‘Siz çok para kazanıyorsunuz, bize para vereceksiniz’. Bu düzenin adı ne olur? Mafyavari bir düzen olur” diye konuştu.

PROGRAMIN TAMAMINI ALTTAKİ LİNKE TIKLAYARAK İZLEYEBİLİRSİNİZ;

https://www.facebook.com/kdzereglihabercom/videos/404342096908279/

 

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Belediyesi önceki dönem başkanı Hüseyin Uysal seçimlerin ardından ilk kez hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verdi. Kdz. Ereğli Belediyesi’ni 2014 yılında 55 milyon borç ve 82 milyon TL yıllık bütçe ile devir aldığını, 2019 yılında ise 27 milyon borç ve 160 milyon TL bütçe ile devir ettiğini anlatan Uysal, kendi döneminde 400 fazla işçi aldığı iddialarını da yalanladı. Uysal en sert ifadelerini ise Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından çıkartılan Erdemir kavgası konusunda söyledi.
İşte Uysal’ın dün akşam İz Medya’da yayınlanan Gazeteci Yeşim Özdoğan tarafından hazırlanan ve gazeteci Vedat Kılıç’ın da katıldığı programda yaptığı konuşmaların satır başlıkları;

“2014’te belediye 55 milyon borçla aldım”
Biz Görevi devraldığımızda 2014 yılında belediyenin bütçesi 82 milyon, 36,5 milyon sadece iller bankasına, 7 milyon özel bir bankadan çekilen kredi borcu ve toplamda 55 milyon TL borç vardı. 2019 yılında yıllık bütçemiz 160 milyon TL, borcumuz ise iller bankasına 27 milyon TL. Benim dönemimde muhasebede görev yapanlar şu an yine orada görev yapıyor. Onlar çıkıp açıklama yapsın “Hüseyin Uysal iller bankasına şu kadar borç bıraktı, belediyeyi batırdı” diye. Siyaseten söylemlerde bulunmasınlar.

“400 işçi fazlaysa personel sayısı bin 400 olması lazım”

Ben göreve geldiğimde memur, işçi ve taşeron personel sayısı 999’du. Ben personel sayısını bin 150’nin altında bıraktım. Önceki dönemden 1000 işçi ile teslim aldığıma göre 150 fazla. 400 fazla işçi aldıysam rakam bin 400 olması lazım. Geçen ayki belediye meclisinde slayt gösterisi ile sunum yaparken personel sayımız bin 150 diye kendileri söyledi. 150 fazla işçinin sebebi de şu; Su ürünleri, çilek kafe, sahil kafe (Eski SBD), plajlar bölgesine tesisi açtık. Yeni aldığımız araçlara şoför aldık. Belediyeye mutfak yaptık, buraya personel aldık. İtfaiye müdürlüğüne iki ayrı istasyon yaptık, buraya personel aldık. Bunun dışındakiler teknik yani mühendis kadrosunda belediyenin ihtiyacı olan birimlere alım yaptık.

Belediyede 400 tane benim akrabam varsa, bunları bulup çıkarsınlar. Ben 400 tane akrabamı işe alsam seçimi kazanmam lazımdı. Bırakın 400’ü 10 tane 5 tane akrabam yoktur.

“Erdemir’in açtığı davalara itiraz ettik, adli süreç devam ediyor”
Hava gazı tüketim vergisinin ödenmemesi için Erdemir dava açtı. Davayı Erdemir kazanınca biz buna itiraz ettik. Seçimlere 1-2 ay kala Erdemir bu davayı kazanıyor. Bizde bir üst mahkemeye itirazda bulunuyoruz. Burada sanki Hüseyin Uysal Erdemir’in ödemek istemediği havagazı, elektrik tüketim vergisine hiç itiraz etmemiş. Hatta Erdemir’e gitmiş ödemeyebilirsiniz. Böyle bir mantık olabilir mi? Ereğli Belediyesi’nin üç tane avukatı var. Bu avukatlar kimin döneminden? Erdemir 2019’un 2. Ve 3. Ayından itibaren bu parayı ödemiyor. Hukuki süreç halen devam ediyor. Burada Kdz. Ereğli Belediyesi haklı. Erdemir bu parayı ödemek durumunda.

“Danışmanların aldığı maaş çok yüksek”
Siz 20 yıl Kdz. Ereğli gibi bi yerde belediye başkanlığı yapıp tecrübeden bahsedeceksiniz. Bunun üzerine 20 tane danışman alacaksınız. Bunun neresi tecrübe? Belediye başkanının konutunda şimdi danışmanlar kalıyormuş. Aldıkları meblağ (Maaş) çok yüksek. O kadar maaşı aldıktan sonra Kdz. Ereğli’de bir tane ev kiralayabilirler. Ben o konutta belediye başkanı olarak kaldığımda elektrik, su, doğalgaz, kablolu yayın ve dijitürk gibi hizmetlerin faturalarını cebimden ödedim.


“Kamp alanındaki konutta hiç tadilat yapmadım”
Plajlar bölgesindeki kamp alanında belediye başkanının kullandığı konutta 2014 yılında devir aldığımdan 2019 yılına kadar hiçbir tadilat yapmadım, bir tane sandalye bile değiştirmedim. Belediyede benim dönemimde de görev yapan başkan yardımcısı ve müdürler var. Gidin sorun. Size iki türlü cevap verirler; ya hiç cevap vermezler yada Hüseyin Uysal orada hiç tadilat yapmadı derler.

“Bu düzenin adı… Mafyavari düzen…”
Bizim dönemimizde Erdemir ile ilişkiler iyiydi. OYAK Genel Müdürü ile de ben görüştüm, iki tane genel müdürümüz görev yaptı ikisiyle de uyumlu çalıştık. İstediğimiz zamanda görüşüyorduk. Erdemir ile bu kavga ne zaman başladı. Festivale para istendi. Yapması lazım mı, evet yapması lazım. Festivale para vermedi diye bir kavga olmaması lazım. ‘Siz 1 milyar kar açıklıyorsunuz, festivale destek olmuyorsunuz’ düşüncesi var. O zaman Ereğli’de çok kar eden kurumlar yada şahıslara ‘Siz çok para kazanıyorsunuz, bize para vereceksiniz’. Bu düzenin adı ne olur? Mafyavari bir düzen olur. Bu düzen başkanın baskı kurduğu bir sisteme doğru gideriz. Ben bunu yanlış buluyorum. Hamsi festivaline 8 bin TL bir para istenmiş, bende bunu basından okuyorum. Yani 8 bin TL’lik yardım istenmez.

“Özel Endüstri Bölgesi’ne karşı çıktım”
Özel Endüstri Bölgesi mevzusu 2 yıl önce başladı. Ben bu konuda milletvekillerimizle görüştüm. Bu konuyu iletilebilecek her yere ilettim. Biz gelen resmi bir yazı. Biz bu konularla ilgili belediyede toplantılar yaptık. OYAK’tan yöneticilerde katıldı. Biz Özel Endüstri Bölgesi olması durumunda buna itiraz edeceğimizi söyledik. Çünkü Ereğli Belediyesi’nin topladığı emlak verilerinin yüzde 55’ini Erdemir ödüyor. Hatta bu yasal olarak gerçekleştiğinde emlak vergisi bedelini karşılayacak şekilde Ereğli Belediyesi’ne ödeme yapılması ve bununda devlet protokolü ile resmileştirilmesini teklif ettim. Bunlara ilaveten Erdemir sahası, kültür merkezi ve kapalı spor salonunun kullanım haklarını istedim. Erdemir’in üretim tesislerinin dışında kalan alanlarında özel endüstri bölgesi kapsamı dışında tutulmasını istedim.

“Toplantıya katılanlarda bir rahatsızlık başladı”
Sonrasında ‘Ereğli’nin geleceğini konuşuyoruz’ diye bir toplantı yapıldı. STK temsilcileri çağırıldı oraya. Yalnız onlara yeterince bilgi verilmedi diye düşünüyorum. ‘Ereğli’nin geleceği konuşulacak’ diye kimi çağırsan gider. Ama sonuç kısmına baktığımızda bir tek Erdemir ve OYAK hedef alındı. Ben oraya katılanlarda da bir rahatsızlık başladığını tahmin ediyorum.

“Ereğli’yi kötü gösterip nasıl turizm yapacaksınız?”
Toplantıyla alakalı bilbordlar hazırlandı. Ne deniyor orada ‘Nefes alırken zehirleniyoruz, yüzerken zehirleniyoruz, balık yerken zehirleniyoruz.’ Bu kadar kötülemeden sonra siz hangi yüzle dışarıdan turist bekleyeceksiniz? Yazın plajlar bölgesinde her gün 10 binlerce kişi denize giriyor. O bilboardu gördükten sonra denize girermi? Ereğli’de balık yer mi? Bu cümleleri nasıl yazdırdılar benim aklım ermiyor. Paylaşımlara baktım ‘Biz kanser olduğumuz için Ereğli’den taşındık.’ O arkadaş propaganda yapıyor. Dünya’da böyle ülkeler var. 100 propaganda karşılığı 36 dolar veren ülkeler var. Her yıl ülkemizde 2 bin lösemi vakası çıkıyor. Lösemi yada kanserin gelişimi hakkında Erdemir yada demir çelik diye bir şey yazmıyor.


“Hava gazı ölçüm istasyonunu biz kaldırmadık”
Belediye tarafından alınan hava kirliliği ölçüm istasyonunu biz kaldırmadık. Bu tesisten belediye veri alamıyor, çevre ve şehircilik bakanlığı alıyor. Tesisi biz kaldırmadık yada çalışmasın diye talimatta vermedik. Bunun çalıştırılması yada bakımı çevre ve şehircilikte. Biz dönemimizde ölçümler yaptırdık. Nereler kirli biliyor musunuz? Kepez, Elmatepe, Kışla ve Gülüç bölgesi.


“Erdemir Ereğli kavgasının hiç kimseye faydası olmaz”
Erdemir Ereğli kavgasının kazananı olmaz. Bu iş Ereğli’ye zarar verir. Bu işler kavgayla dövüşle olmaz. Bi raya gelinip bu sorun çözülmeli. Ama bilboardlara ilan verilip ‘zehirleniyoruz, balık yiyemiyoruz’ falan bunlar güzel şeyler değil.

“HES’e karşıyım”
Biz Erdemir’in yapmak istediği HES’e karşı çıktık. Bu konuda Ereğli Belediyesi haklı. Ereğli halkının içme suyu her zaman öncelik olmalı.

“İstifa ettiğim için pişman değilim”
AK Parti’den istifa ettiğim için pişman değilim. Hayatında ne kadar az pişmanlık yaşarsan o kadar mutlu yaşarsın. Ben istifamı 8 gün sonra açıkladım.

Belediyede elbette hatalarımız olmuştur. Kimse kusursuz değildir. 31 Mahallemize ve şehir merkezine çok güzel hizmetlerimiz oldu.

“Partim isterse siyasete devam ederim”
Şu an Büyük Birlik Partisi’nin Ereğli ilçe başkanıyla da genel merkezimizle de görüşüyoruz. Onlar istediği sürece ben siyasete devam ederim. Ben burada 20 yıl doktorluk yaptım, bir dönem belediye başkanlığı yaptım. Konulara duyarsız kalamam.

“Eski gar binasını sakın yıkmasınlar”
Halil bey bizim başkanımız, büyüğümüz. Ben Ereğli’nin iyi olmasını isterim. ‘Ereğli kötü olsun, daha sonra birilerinin önü açılsın.’. bu çok ahlaki değil. Benim arzum Halil beyin döneminde kongre merkezi, kültür merkezi yenilensin, trafik sorunu çözülsün. Eski gar binasını sakın yıkmasınlar. Orada nikah salonu olabilir, şehir kütüphanesi olabilir.

Yorumlar

AK Parti Ereğli'de toplandı... İşte toplantının ayrıntıları

28 Ekim 2019 Pazartesi 19:22

AK Parti Ereğli'de toplandı... İşte toplantının ayrıntıları

AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hamdi Uçar ile Ahmet Çolakoğlu ve Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun partilerinin Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hamdi Uçar ile Ahmet Çolakoğlu ve Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun bu gün Kdz. Ereğli ilçesine gelerek parti teşkilatında düzenlenen istişare toplantısında partililerin talep ve şikayetlerini dinledi.
Toplantıya Milletvekilleri ve il başkanının yanı sıra Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, il genel ve belediye meclis üyeleri, AK Parti Kdz. Ereğli Yönetim Kurulu üyeleri ile kadın ve gençlik kolları başkan ve yöneticileri katıldı.
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda milletvekilleri ve il başkanı ile Ereğli, belde ve köylerinin öncelikli sorunları ve buralardan gelen talepleri görüştüklerini söyledi. Toplantının çok verimli geçtiğini aktaran Çakır “Milletvekillerimiz Hamdi Uçar ile Ahmet Çolakoğlu ve İl Başkanımız Sayın Zeki Tosun’un katılımları ile güzel ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Belediye Başkanlarımız, il genel ve belediye meclis üyelerimiz ile parti yöneticilerimiz milletvekillerimize talep ve şikayetlerini ilettiler. Karşılıklı fikir alış verişinde bulunduk. Ben katılımlarından dolayı milletvekillerimize, il başkanımıza, belediye başkanlarımıza, il genel ve belediye meclis üyelerimiz ile parti yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu toplantılarımız zaman zaman yapıyorduk. İnşallah bundan sonra daha sık yapacağız” dedi.

Yorumlar
  • Erdemir taşeron çalışanı
    28 Ekim 2019 Pazartesi 19:49

    Bizler için de bir çalışma bir ışık yok mu ?

"Ereğli senin kıymetini bilmesi lazım"

18 Ekim 2019 Cuma 21:52

Ereğli Haber

"Ereğli senin kıymetini bilmesi lazım"

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ve parti yöneticileri ile birlikte Kdz. Ereğli Şoförler Otomobilciler ve Esnaf Odası’nı ziyaret etti.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır burada yaptığı konuşmasında üniversite sınavlarından sonra Açık Öğretim Fakültesi sınavlarının Ereğli’de yapılması noktasında yaptıkları girişimin olumlu neticelendiğini söyledi. Çakır burada yaptığı konuşmasında şu değerlendirmeleri yaptı; “Ereğli hareketli bir yer. Nüfus itibariyle de 170 bini bulan bir nüfusla potansiyeli yüksek bir şehir. Görüyorsunuz okullarımızı da bitirdik, kamu yatırımları anlamında bitenler var. Şuan emniyet müdürlüğü binasını en kısa sürede, uygun bir yere alıp oraya hükümet konağını başlatmak istiyoruz. Diğer taraftan Ereğli Zonguldak yolu vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Orada bir asfalt yenileme çalışmalarımız var. Ereğli-Çaylıoğlu yolunun sıkılaştırmasını yapacağız ve silindirle de gerekli çalışmaları yaparak vatandaşlarımızın bu sene hizmetlerine açacağız. Çaylıoğlu’na gitmek isteyen vatandaşlarımız o yoldan gidecektir. Devrek ise seneye ihaleye çıkacak. 2020 bütçe planlaması şuan mecliste. Ereğli olarak baktığımız zaman hastanedir, okullardır, vergi dairesidir, adliye binasıdır, postane inşaatıdır derken hepsini bitirdik. Postane inşaatını da biliyorsunuz, çarşı esnafının bizlerden özellikle istediği bir hizmet binasıydı gerekli çalışmayı yaptık. Ereğli’mize bir ağır ceza kazandırdık. Yani ağır ceza derken biraz açmak lazım, bazıları diyor ki ‘fabrikamı kurdunuz Ereğli’ye?’ ama Ereğli bir ağır cezanın Alaplı ve Ereğli bölgesinin mahkeme için Zonguldak’a taşınmasının yerinde hukuki mücadelelerinin verme imkânı sağladık. İlave hâkimlerimiz geldi ve Düzce dâhil bu bölgede ki personel alımlarının hepsinin mülakata Kdz. Ereğli’de gerçekleştirilecek. Yani Ereğli adliyesinin bölgenin etkili bir adliyesi olarak ağır cezası olarak açmış olduk. Bunun yanında olaraktan nasıl geçmişte 2-3 sene önce üniversite imtihanlarının Ereğli’de yapılmıyordu, bunu o günü milletvekilimiz Faruk bey ile birlikte diğer teşkilatımızın il başkanımız ve diğer milletvekillerimizle sağladıysak, önümüzdeki adım dün açıkladığım için bugün de rahatlıkla söylüyoruz; biz Anadolu üniversitesinin rektörünü ziyaretini gerçekleştirdik. Burada açık öğretim sınavlarının artım Ereğli’de yapılmasıyla ilgili dilekçemizi verdik ve kabul gördü. Şimdi sadece bunun tarihinin planlaması yapılıyor. Onu da Ereğli’de bu kadar vatandaşımızın Zonguldak’a gidip gelmesi hava şartlarında yol şartlarında sıkıntılar çekmemesi adına burada uğraş mücadelesi verdik. En kısa sürede tarihinin açıklamasını bekliyoruz. Bu anlamda baktığımız zaman eksiklerimiz yok mu tabiki var, çünkü tasarruf tedbirleri uygulanan 2019 biraz biliyorsunuz dünyadan kaynaklı ve bazı yatırım uygulamalarından kaynaklı biraz sıkıntılar yaşadık. Ama el birliği ile dün akşamda ki de sahada kazandığımız zaferi masada taçlandıran sayın cumhurbaşkanımızın başkalığındaki Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ki tüm ekip arkadaşlarına, milletimiz adına, Ereğli halkına, Türkiye halkına milletlerimizi şükranlarımızı ifade etmek istiyoruz. Gerçekten güneyimiz de birilerinin terör devletini kurmasına asla müsaade etmeyeceğimize kararlığımızı gösterdik. Bu anlamda da tüm teşkilat mensuplarımıza, tüm halkımızla bir bütün olduk. Bir Türk milleti böyle bir devlettir, kendi içimizde farklı zenginliklerimiz, farklı düşüncelerimiz olabilir ama söz konusu vatan ise gerisi teferruattır.”
Siyasi parti farkı gözetmeksizin Ereğli’nin menfaatine olan her işin arkasında olacaklarını dile getiren Kdz. Ereğli Şoförler, Otomobilciler ve Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, Çakır ile Başol’un Ereğli’ye önemli hizmetler kazandırdığını söyledi. Civelek konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Bizler sizleri basından takip ediyoruz. Elinizden gelenleri yapıyorsunuz. Tabi fazla uğraştığınız içinde önünüz kesildi. Bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Biz sizi seviyoruz. Ereğli’nin senin kıymetini bilmesi lazım. Ereğli için bazı şeyleri yaparken de, bazı şeylerden geri kaldığınızı da bizler biliyoruz. Sizin Ereğlili ve Ereğli’yi düşündüğünüzü herkes biliyor. Biz siyasi parti farkı gözetmeksizin Ereğli için ne yapılacaksa biz sizin yanınızdayız. İnşallah daha uzun zamanlar oturursunuz bu koltukta ve birlikte güzel şeylere imza atarız. Bayram başkanımız bizim başarılı ve senelerin tecrübesi abimiz. Bu işler gökten inme, sonradan olmuyor, temelden bir şeyler olacak. Başollar deyince biraz düşünmek lazım. Ereğlimize, bölgemize hizmet etmiş kişiler. Sizi çok tebrik ederim. Sizlere de görevinizde başarılar dilerim.”

Yorumlar

“Halil Posbıyık Trump gibi… Dan dun konuşuyor…”

18 Ekim 2019 Cuma 19:15

Ereğli Haber

“Halil Posbıyık Trump gibi… Dan dun konuşuyor…”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Erdemir yönetimi ile Kasım ayı içerisinde yapılması planlanan toplantı öncesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın kavgacı bir tutum sergilemesini eleştirdi. Uçar “Halil Posbıyık Trump gibi paldür küldür konuşuyor. Kaş yaparken göz çıkartıyor” dedi.

Ereğli Haber- AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın Kdz. Ereğli ilçesinde Kasım ayında Erdemir yönetimi ile yapılacak toplantıya ilişkin açıklamalarının ardından, bu toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Erdemir’in bölgeye karşı sorumlulukları olduğunu ve nedenle sorunlar yaşandığını anlatan Uçar, yaşanan sorunların kavgayla değil diyalog ile çözülebileceğini ifade etti. Konuşmasında Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ABD Başkanı Trump’a benzeten Uçar, “Kdz. Ereğli Belediye başkanı bana göre çağırılmalı ama o toplantıyı provoke de edebilir. Nerde ne konuşacağını bilmiyor. Aynı Trump gibi paldür güldür konuşuyor. Kaş yaparken göz çıkartıyor” dedi.
Uçar konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Milletvekilleri olarak Sayın Savaş Erdem’den bölgenin taleplerini dinlemek üzere bu toplantıyı biz teklif ettik. Kasım ayı içerisinde Ereğli’de bu toplantıyı planlıyoruz. Bana kalırsa belediye başkanının o toplantıya katılması lazım. Ama Erdemir’in düşüncesi nedir? ‘Olsun yada olmasın’ diye bir şey der. Ona göre planlama yapılacak. Halil Posbıyık, Erdemir ile kavga ederek gündemde kalmaya çalışıyor. Erdemir Ereğli, Zonguldak ve Ülkemizin en seçkin kuruluşlarından bir tanesi. Erdemir’in bu bölgede olması avantaj ama belediye başkanlarının sayesinde dezavantaja dönüşmüş. Her kes bir aynaya baksın. Erdemir’in kabahati yok mu, onlarında eksikleri var. Erdemir artık kamu kurumu değil özel sektör. Daha çok üretmek ve kar etmek için mücadele eden bir şirket. Halil Posbıyık böyle davranmakla ortamı geriyor. Yerel yönetici olarak yumuşatacağı yerde daha da ortamı geriyor. Sorunları daha da çözümsüzlüğe doğru itiyor. Bu söylemler Ereğli’ye hiçbir fayda getirmiyor. Evet, Erdemir’in Ereğli’ye karşı yapması gereken sorumlulukları var. Ama bu sorunlar kavgayla çözülmez, diyalog ile çözülebilir. Biz zaten milletvekilleri olarak konuları takip ediyoruz. Çözüm yönünde de adımlar atıyoruz.”

Yorumlar

CHP'den Posbıyık'a tavsiyeler...

14 Ekim 2019 Pazartesi 19:07

Ereğli Haber

CHP'den Posbıyık'a tavsiyeler...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı İsmail Fota, Kdz. Ereğli Belediyesi’ne yatırım tavsiyesinde bulundu.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı İsmail Fota, İl Genel Meclisi Üyesi Hayrettin Kartal ve parti yöneticileriyle parti binasında basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen “Kdz. Ereğli Geleceğini Konuşuyor” başlıklı toplantının önemli olduğunu ancak toplumsal muhalefetin yeterince yansıtılamadığını ifade etti. Konuşmasında Kdz. Ereğli Belediyesi’nin ilçeye kreş, kız ve erkek öğrenci yurdu ile konukevi yapması tavsiyesinde bulunan Fota, kendisinin sadece ilçe başkanı olmadığını genel merkezini de temsil ettiğini vurguladı. Fota konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Bu gün burada önümüzdeki süreçte izleyeceğimiz yol haritasını belirlemek ve il genel meclisinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek için toplandık. Kısaca Cumartesi günü belediye başkanının yapmış olduğu toplantıyı hepimiz izledik, bizde oradaydık. Bu toplantıda Erdemir mutlaka Ereğli’ye yüzünü dönmeli, 96’ dan beri olan spor faaliyetlerine, sosyal yatırımlarına dönmeli. Ereğli’yi ayağa kaldırmanı istiyoruz. Emeğin en yüce değer olduğunu kabul ediyoruz. Sonra Erdemir Genel Müdürü randevu taleplerimize pek yer vermiyor. Bugünde aradık kendisini, lütfen daha duyarlı olmaya kendisini davet ediyorum. Ondan sonra biz 4 tane ilçe başkanı beraber yemek yedik arkadaşlar, bu yemekte öncelikli hedeflerimiz sırayla Ereğli’nin il olması sorununu yukarıya kadar taşıyacağız. Beraber hareket edeceğiz bu konuda. Ondan sonra ki 3. Maddemiz Ereğli’ye üniversite açılması için ortak çalışmaya karar verdik, arkadaki de görüşmeleri hep beraber gideceğiz. Bu paylaşımları en üst noktaya kadar taşıyacağız. Askeri limanın Ereğli’nin ekonomisine açılması için Ankara ile görüşme yapacağız, bu çok önemli Ereğli ekonomisinin canlanması lazım. Şimdi sadece bir Ereğli’yi Erdemir’e bağlı olarak görmemek lazım. Birinci önceliğimiz il, ikinci önceliğimiz üniversite, üçüncü önceliğimiz ekonomi ve limanın açılması olmalı. Kahverengi’nin önünden Göztepe’ye bir teleferik projesini hayata geçirmeliyiz. Ereğli’ye gelen insanlarımız arkadaşlarımız 3 saat sahilde geziyorlar ondan sonra Ereğli’yi terk edip gidiyorlar. Onların Ereğli’de kalmasını sağlamak zorundayım. 16 Ekim’de randevu talebimiz var genel merkezle görüşmeye gideceğiz, bu işleri orada da konuşacağız. 28 Ekim’de parti örgütü olarak Cumhuriyetin 96. Yılı nedeniyle Eski Bağlık Gazinosu’nda Cumhuriyet balosu düzenledik siz değerli basın mensupları sizleri de oraya davet ediyoruz, arkadaşlarımıza bu vesileyle bu duyuruyu yapmak istiyoruz. Şimdi benim kısaca anlatmak istediğim bunlarda Ereğli Belediyesi bir kreş yapsın, kız yurdu, erkek yurdu ve Ereğli Belediyesi’ne bağlı misafirhane yapsın. Ereğli’ye gelen konukların misafirlerimizin kalabileceği bir yerimiz bile yok, ondan sonra toplumsal muhalefeti açmamız lazım. Yani birebir AKM’ deki salonda yapılan toplantıyı ben yeterli bulmuyorum. Bunu öncesinde Siyasi Parti Başkanlığıyla ve Belediye Başkanı’nın ortak fikirde anlaşması gerekiyor, toplumsal muhalefeti bu şekilde geliştiririz, biz sadece Ereğli İlçe Başkanı değiliz burada Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezide temsil ediyoruz.”
Fota’nın ardından söz alan CHP Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Hayrettin Kartal, özel idare tarafından köylerde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kdz. Ereğli Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin çalışmaları hakkında kendilerine bilgi verilmemesini eleştiren Kartal, köylere yapılması gereken hizmetlerle ilgili ödeneklerinde artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yorumlar