"Bu ağaç hala 200 kilogram arasında meyve veriyor"

30 Eylül 2018 Pazar 20:33

"Bu ağaç hala 200 kilogram arasında meyve veriyor"

Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Eren köyünde 5 asırlık olduğu belirtilen kestane ağacı koruma altına alınmayı bekliyor.

Gümeli Eren köyü Karagöl Mahallesi'nde bulunan 5 asırlık kestane ağacı, yılda yaklaşık 200 kilogram meyve veriyor. Mahalle sakinlerinden 51 yaşındaki Mefa Yalçın, ağacın korunmaya alınarak tekrar yaşatılabileceğini söyledi. Ağacın 500 yıllık olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden Yalçın, "Bu asırlık kestane ağacının rüzgar, yağmur, kar gibi etkenlerle gövdesi ikiye ayrılmış. Yıllar önce ağaca yıldırım düşmesi sonucu 10 metreden yukarısı yok. Ağacın şuanda hala canlı dalları var. Bu ağaç hala 200 kilogram arasında meyve veriyor" dedi.
Ağacın 2 metre çap ve 10 metre yüksekliğe sahip olduğunu belirten Yalçın, köye dışarıdan gelen ziyaretçilerin ağacın önünde fotoğraf çektirdiklerini ifade etti. Ağacın korumaya alınarak çürümeye başlayan yerlerinin temizlenmesiyle dimdik ayakta kalabileceğini belirten Yalçın, ağacın dip kısmının hala sağlam olduğunu kaydetti. Büyük dedesinin 1980 yılında vefat ettiğini anlatan Yalçın, "Dedemin bile bu ağacın kaç yıllık olduğu hakkında bilgisi yoktu. Kimse tam olarak yaşını bilmiyor ama 500 yıllık olduğu söyleniyor. Benim yaşım 51, kendimi bildim bileli böyle ağacın yıllara meydan okuduğunu söyleyebilirim. Bu gibi ağaçları elimizden geldiğince korumaya özen gösteriyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

Motosiklet denize uçtu

30 Eylül 2018 Pazar 20:26

Motosiklet denize uçtu

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde motosikleti ile sahil bandında gezen genç 7-8 metreden denize uçtu.

Kaza, Alaplı sahil bandında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Serkan T. (32) motosikletiyle denize yakın mesafede gezinti yaptığı sırada dengesini kaybederek yaklaşık 7-8 metreden denize uçtu. Yaralı genci kaza sonrası olay yerine gelen arkadaşı Alaplı Devlet Hastanesine kaldırdı. Serkan T.’nin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorumlar

Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor

29 Eylül 2018 Cumartesi 22:51

Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor

Zonguldak semt pazarında sebze ve meyve fiyatları cep yaktı.

Zonguldak’ta Çarşamba ve Cumartesi günleri kurulan semt pazarında fiyatlar vatandaşın cebini yaktı. Tezgahlarda satışa sunulan ürünlerin almak isteyen vatandaşlar fiyatların pahalı olmasından yakındı. Halk pazarında yapılan araştırmalara göre fiyatlar şöyle sıralandı:
Soğan 2.5 TL Patates 2.5 TL, domates 5 TL, salatalık 4 TL, Biber 4 TL’den kabak 3 TL, patlıcan 4 TL alıcı bulurken meyvelerde ise mandalina 3 TL, Elma 2.5 TL, üzüm 4 TL'den alıcı buldu.

Yorumlar

Okullarda istihdam edilecek 60 personel için kuralar çekildi

29 Eylül 2018 Cumartesi 12:52

Okullarda istihdam edilecek 60 personel için kuralar çekildi

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği ile Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda çalıştırılacak olan 60 personel için noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

Çaycuma Kültür Merkezinde yapılan kura çekimine Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Şube Müdürü Nusret Parlak, Çaycuma Noteri Fatih Topçu, İŞKUR temsilcisi Belkıs Akın’ın katıldı.
Okullarda çalıştırılmak için alınacak olan 60 kişilik personel için 630 kişi başvuru yaptı.

Yorumlar

İl Sağlık Müdürü Güner'den 'Dünya Kalp Günü' açıklaması

29 Eylül 2018 Cumartesi 12:51

İl Sağlık Müdürü Güner'den 'Dünya Kalp Günü' açıklaması

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner, 29 Eylül “Dünya Kalp Günü” ile ilgili yaptığı açıklamasında, kalp ve damar sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Güner, yaptığı açıklamada, kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğunu belirtti. Türkiye'de 2013'te her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden dolayı öldüğünü anımsatan Güner, şunları kaydetti:
"Davranışsal risk faktörleri yani sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyo ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler, toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahalelerle kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir."

Yorumlar