“Biz açık hava müzesiyiz ama farkında değiliz”

17 Nisan 2018 Salı 20:30

“Biz açık hava müzesiyiz ama farkında değiliz”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle 42.Turizm Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle ilçedeki değişik etkinliklerle kutlanan haftada, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) turizm paneli gerçekleştirilirken, fotoğraf ve resim sergisi açıldı.
AKM Nikâh Salonunda ‘Kdz. Ereğli’nin Tarihi ve Turizm Değerleri’ konulu panelde, Bülent Ecevit Üniversitesi Turizm Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Fatih Ercan, turizmin dünyada ve Türkiye’deki yeri konusunu işledi. Dr. Ercan, dünyada en çok gezilen ülkeler arasında Türkiye’nin 6. sırada olduğunu belirtirken, ülkeye bıraktığı döviz gelirleri konusunda da 10. sırada yer aldığını ifade etti.

“Ereğli’de yaşayanlar turiste sıcak bakıyor”
2017 yılında turist sayısında önceki yıllara oranla bir artış olduğunu kaydeden Dr. Ercan, Karadeniz Ereğli’nin de sahip olduğu tarih ve kültürel değerleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Osmanlı Çileği, Elpek Bezi, Ereğli Kalesi, Cehennemağzı Mağaraları, Gazi Alemdar Gemisi bölgeye özgü turist çekiciklerden bazılarıdır. Yaptığımız anketlerde de gördük ki, Ankara’ya, İstanbul’a yakın olan Ereğli’de yaşayanlar bölgeye turist gelmesine sıcak bakıyor ve turizmi aynı zamanda işsizliğin çözümü gibi görüyor" dedi.

“Osmanlı Çileğine halkın sahip çıkması lazım”
BEÜ Turizm Fakültesi Dr.Öğretim Üyesi Hasan Köşker’de turizmde gastronominin yeri konusunda dünyada artık gezen turistin o yörenin yemek kültürünü de araştırdığına dikkat çekerek, Kdz. Ereğli’nin en büyük değerinin Osmanlı Çileği olduğuna vurgu yaptı. Osmanlı çileğinin dünya mutfaklarına girmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Köşker, uğruna festivaller yapılan böylesi önemli değere yerel yönetimlerin, ticaret odasının ve ilçe kaymakamlığı yanında özellikle ilçe halkının da sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Dr. Köşker, “Bir gün öyle şeyler olacak ki, Osmanlı Çileği Altın Çilek gibi olacak, uluslararası talepleri karşılayamayacaktır” dedi.

“Karadeniz Ereğli 2 bin 500 yıllık tarihe sahip”
İlçede bulunan tarihi ve kültürel değerler konusunda katılımcılara bilgi veren Tarih Hocası Gürdal Özçakır’da Karadeniz Ereğli’nin tüm kurumlarının turizm ve turistik değerler üzerine projeler yürüttüklerini belirterek “Amerika dünyada turizmde ilk sırada gösteriliyor. Amerika 250 yıldır bir ülke olarak var. Karadeniz Ereğli 2 bin 500 yıllık bir şehir. 2000 yılına kadarki yazılan tarihlerde Ereğli’nin MÖ 500’de kurulmuş bir Yunan kolonisi olarak biliniyordu. İç taraflarda, Yassıkaya mağarası buluntularında, Ereğli’nin tarihi MÖ 2500 yıllarına kadar indirilmiş oldu. Ereğli ilk dönemlerde, İstanbul Kadıköy’ü kuranlar ve Ereğli’yi kuranlar aynı millettir, akrabadır” dedi.

“Biz açık hava müzesiyiz ama farkında değiliz”
Kdz. Ereğli Ereğli Belediyesi’nin somut miraslar konusunda tescillemelerini tamamladığını ancak somut olmayan miras üzerinde de çok fazla çalışmalar yapıldığını ifade eden Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bence en önemli arşive, Kdz Ereğli Belediyesi sahip. Etrafımızda her şey bizim dokunmamızı bekliyor. Biz bir açık hava müzesiyiz ama farkında değiliz. Bırakın ağlayan çınarları, her şeyimiz ağlıyor. Cehennemağzı mağaraları ağlıyor, çınarlar ağlıyor, ölüce deniz feneri ağlıyor. Biz yanımızda olanları fark etsek ama gariptir yok sayılıyor veya biz kendi gücümüzün, miraslarımızın farkında değiliz.

“Bir Herkül’ün hikâyesi hangi ilçede var?”
7. Ayasofya, Orhan Gazi Camii kaç yerde var? Cehennemağzı mağaraları, Herkül’ün hikâyesi hangi ilçede var. Öyle bir mirasa sahibiz ki, tarih miras olarak en güzel yerlerden biri Antep, bir tanesi Urfa’dır. Bana deseler ki git Urfa’ya, git Antep’e; hayallerini orada mı gerçekleştirmek istersin, burada mı diye sorsalar ben hiç düşünmeden Ereğli derim.
Gastronomi açısından o kadar zengin olmayabiliriz ama bir kabuklupakla, bir zılbıt her yerde yok. Beraber olalım, birlikte olalım, Kdz Ereğli’yi dünyanın en şanslı, Allah’ın tüm nimetleri verdiği ilçedir. Hepsi dokunmamızı bekliyor. Bizler belediye olarak elimizden gelenleri yapıyoruz.

“Deniz yoluyla tarihe ulaşım farkındalığı”
İlçemizin önemli tarihi değerlerinden gerek Çeştepe, gerekse Kaletepe normal zamanlarda da gezilebilecek ama bizim askeri alandan farklı bir yol yapmamız lazım. O da ne söyleyeyim. Argonatlardan bahsedildi. Argonat gemisi yaptırıp sahile koyup, Çeştepe, Ölüce Deniz Feneri’ne deniz yoluyla gitsek farkındalık oluştururuz. Bizler her ne kadar eski bir coğrafyaya da sahip olsak, birbirine benzer coğrafyalardan farklı bir coğrafyamız olduğunu ispatlamamız lazım. Ölüce Deniz Feneri veya Çeştepe’ye karayoluyla her yerde gidilebiliyor. Çeşitli tarihi alanlardaki gezinti alanlarına kara yoluyla, mağaralardan, köprülerden gidilebiliyor. Argonat gemisiyle gittiğinizi düşünün. Size küçük bir kürek de verilebilir çünkü çağımızın en önemli şeylerinden biri deneyim yaşatmak. Bunu da sağlamamız gerek.

“Turizm, deniz kum ve güneşten ibaret değil”
Binlerce yılık tarihi, geleneksel halk kültürü, muhteşem doğal güzellikleriyle kentimiz, her türlü turizm çeşitliliğine sahip ülkemizin nadir ilçeleri arasında. Hedefimiz, ülkemizin turizm geliri pastasından Ereğli’nin de payını alması ve bir açık hava müzesi olan ilçemizin coğrafyasında var olan turizm potansiyelini harekete geçirmektir. 12 ay sürdürülebilir turizm oluşturmak için gezen turisti çekerek, deniz, kum ve güneşten ibaret olan kitle turizmi modelinin dışına çıkmaktır.”
Başkan Uysal, turizm etkinlikleri kapsamında AKM Vedat Can Sergi Salonu’nda KEFSAD’ın düzenlediği ve Hüseyin Engin Öztabak’ın çok eski arşivinin yer aldığı ‘Fotoğraflarla Ereğli ‘adlı sergisi ile Osman Zeki Oral Sergi Salonu’nda Sanatçı Seyhan Köse Karasu’nun resim sergisinin açılışını yaptı. Etkinliklere Belediye Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri, Kent Konseyi Yönetimi Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler:

Hüseyin Uysal , Kdz. Ereğli Haber , Halil Posbıyık ,

Yorumlar

Çakal tuzağa yakalandı...

17 Nisan 2018 Salı 20:18

Çakal tuzağa yakalandı...

Zonguldak’ta tuzağa yakalanan kara sırtlı çakalı itfaiye kurtardı.

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Yeni köyü yakınlarındaki ormanlık alanda tuzaklanan çelik tellere yakalanan çakal itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Ormanlık alanda çelik tellere dolanarak sıkışan kara sırtlı çakal kurtulmaya çalışınca kendini yaraladı. Vatandaşlar tarafından fark edilen yaralı kurtarmak için Devrek Belediyesi itfaiye ekiplerine haber verdi. Bölgeye gelen itfaiye ekipleri, kara sırtlı çakalın kement tuzağı olarak bilinen çelik tellere dolanarak yaralandığını belirledi. İtfaiye ekipleri, telleri keserek hayvanı kurtararak doğaya bıraktı.

Yorumlar

"Bölgenin en temiz suyu Alaplı'da"

16 Nisan 2018 Pazartesi 18:57

"Bölgenin en temiz suyu Alaplı'da"

Alaplı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Alaplı'daki içme suyu ile ilgili vatandaşları bilgilendirme amacıyla açıklama yapıldı.

Alaplı'daki içme suyuna ilişkin detaylı bilgilerin verildiği açıklamada, “Son dönem de belediyemize gelen şikayetlerde ilimiz içme suyunda bulunan kireç miktarının yüksek olması nedeniyle suyun kirli olduğu ve içilebilir olmadığı, su arıtma cihazı satışı yapan bazı firmaların tanıtımlarında kullandıkları elektroliz testiyle çökelti oluşumunu göstererek şebeke suyunun içilebilir olmadığıyla ilgili şikayetler almaktayız. Suyumuz hiç bir kimyasal ve fiziksel arıtım prosesinde temizlenmesi gerekmediği için işlemden geçmemektedir. Yalnızca ülke geneli uygulanan klorlama ile dezenfeksiyon işlemi uygulanmaktadır. Çok daha sağlıklı koşullara sahiptir. Suyumuz İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından verilen izin dahilinde içme suyu statüsündedir ve düzenli olarak analizlerle denetim altındadır” denildi.

"Sularımız 7 gün 24 saat kontrol ve analiz altındadır"
Belediyenin her türlü duruma karşılık suyla ilgili şikayetleri titizlikle değerlendirildiği bilgisinin de verildiği açıklamada, “İlçemizin İçme suyu ihtiyacı Kefken altı mevkisindeki bulunan sondaj Kuyularından yerin 25 metre altındaki merkez derinliğinden alınarak Zonguldak Halk Sağlık Laboratuarlarında analiz edilmektedir. Son alınan içme suyu örneği, insani tüketim amacına uygun olduğu belgelenmiştir ve bölgenin en temiz suyu olduğu görülmüştür" ifadeleri kullanıldı.

Etiketler:

Alaplı , Nuri Tekin ,

Yorumlar

Kadın Meclisi'nden 'Meme Kanseri' konferansı

16 Nisan 2018 Pazartesi 12:58

Ereğli Haber

Kadın Meclisi'nden 'Meme Kanseri' konferansı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Prof. Dr. Ömer Bender’in katılımı ile ‘Meme Kanseri’ konulu konferans düzenlenecek.

Kdz. Ereğli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 20 Nisan 2018 Cuma Günü saat 15.00-17.00 saatleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde meme kanseri konulu konferans verilecek.
Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Ömer Bender katılırken, Kdz. Ereğli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Feride Acur tüm Ereğli halkını konferansa davet etti.

Yorumlar

3. kattan aşağıya atladı... Atlamadan önce not bıraktı

16 Nisan 2018 Pazartesi 12:16

3. kattan aşağıya atladı... Atlamadan önce not bıraktı

Zonguldak’ta bir lisede öğrenim gören 15 yaşındaki kız öğrenci okulun 3. katından atladı. Ağır yaralanan liseli, hastaneye kaldırıldı.

İddialara göre olay Kozlu ilçesindeki bir lisede meydana geldi. 10. sınıfta gören 15 yaşındaki G.E., okulun 3. katından aşağıya atladı. Diğer öğrencilerin tutmaya çalıştığı talihsiz kız ağır yaralandı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu öğrenilen G.E., olay yerine sevk edilen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne kaldırıldı.
Hayati tehlikesi bulunan öğrencinin atlamadan önce not bıraktığı öne sürüldü. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri ve asayiş ekipleri bina içerisinde ve bahçede incelemelerde bulundu.
Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Etiketler:

BEÜ , Sağlık ,

Yorumlar