"Ben onları karton toplayarak büyüttüm"

5 Temmuz 2019 Cuma 15:27

"Ben onları karton toplayarak büyüttüm"

Zonguldak'ta iki yıl önce "internet kafeye gidiyorum" diyerek evden ayrılan ve bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Nesrin Koçaklı'nın ailesi, kızlarının en son kaybolduğu iddia edilen Liman Caddesi'ne gelerek gözyaşı döktü. Anne Yeter Koçaklı, "Benim kızım kendini atacak kadar saf değil. Ben onları karton toplayarak büyüttüm. Kızımı bulayım, bir mezarı olsun" diyerek feryat etti.

16 yaşındaki Nesrin Koçaklı, 2017 yılında "internet kafeye gidiyorum" diyerek evden ayrıldı. Kızlarından bir daha haber alamayan aile, durumu polise bildirdi. Soruşturmanın derinleştirilmesi ile Nesrin'in en son birlikte görüldüğü iddia edilen 20 yaşındaki Erkan K., "kuvvetli suç" şüphesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. İki yıldır gözyaşının hiç dinmediğini söyleyen anne Yeter Koçaklı, kızının en son görüldüğü iddia edilen Liman Caddesi'ne geldi. Diğer çocuklarıyla birlikte kızının bulunması için feryat eden anne Yeter Koçaklı, çocuklarını yoksullukla büyüttüğünü söyleyerek gözyaşı döktü. Anne Koçaklı, "Cezaevinde görüşten geldim. Saat 17.00 sıralarıydı. Kardeşim aradı. Kızımı o kişiyle görmüş. Git kızını al dedi. Gittim kızımı aradım bulamadım. O kişiye de sordum, 'Senin kızın eve gidiyorum diye yanımdan ayrıldı' dedi. Ertesi sabah oldu yine evlerine gittim. Babasına sordum. Babası da 'Benim oğlum katiyen senin kızınla gezemez' dedi. En sonunda sordum hiç bilmediklerini söylediler. Hatta bizimle birlikte kızımı arayabileceklerini söylediler. Ben çocuğumu yana yana bir anneyim, gece gündüz demeden aradım. Nereye olsa gittim. Televizyon yayınlarına çıktım ama kızımı bulamadım. Kızımın kendini denize attığı söyleniyor. Benim kızım öyle saf bir kız değil. Denize atlayacak bir kız değil. Saygılı, kimseye kötülüğü olmayan bir çocuktu. Canına kıyacak bir kız değil. Deniz benim kızımı yuttu mu? Kemiği, ayakkabısı, montu nerede? Ben kızımı istiyorum. Ben anneyim, anne yüreği dayanmıyor. Ben onları gözümün yaşlarıyla büyüttüm. Karton toplayarak onları büyüttüm. Allah kimsenin başına vermesin. Ben karton topladım. Kızımın ölüsünü, dirisini bulmak istiyorum. Ben fakirlikle onları büyüttüm, yoksullukla büyüttüm" dedi.

"Her gün bulunması için gözyaşı döktüm"
Kızının akıllı ve yürekli biri olduğunu söyleyen Yeter Koçaklı, olayla ilgili tutuklanan şüphelinin cezasını da kanunların vereceğini ifade etti. Anne Koçaklı, "Benim Allah'tan başka kimsem yok. Devletimden yardım istiyorum. Çocuğumu istiyorum. Mezarını bileyim. Buradan benim kızım kendini aşağıya atmaz. Kendine kıymaz. Benim kızım iyidir, yüreklidir, kimseye kötülüğü yoktur. Benim evladımdan ne istediler? Ben kimseden bir şey istemiyorum. Sadece çocuğumu istiyorum. O tutuklanan kişinin de suçunu devlet verecek, kanun verecek. Biz kanun değiliz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan da kızımın bulunması için yardım istiyorum. Ben fakirim, benim kolum yetişmiyor. Devletim, savcılarım sizin kolunuz uzar. Siz bulursunuz. Ne olursunuz benim evladıma yardım edin. Allah kimsenin başına, kimsenin evladının başına vermesin. Ben onları ne çilelerle büyüttüm. Ben bunların acılarına dayanamıyorum. Allah kimsenin başına vermesin. Hiçbir anne baba bu acıyı tatmasın" diyerek gözyaşı döktü.
Aile, bir süre Liman Caddesi'nde kaldıktan sonra evlerinin yolunu tuttu.

Yorumlar

Acı çeken buzağı elleriyle okşadı, nefesini kontrol etti

5 Temmuz 2019 Cuma 15:25

Acı çeken buzağı elleriyle okşadı, nefesini kontrol etti

Zonguldak'ta buzağısını veterinere getiren küçük çocuk acı çeken hayvanı önce elleriyle okşadı, ardında da dakikalarca hayvanın nefes alıp almadığını kontrol etti.

Zonguldak'ın Gökçebey İlçesin'in Çukur köyünde hayvancılıkla uğraşan bir aile 1 yıl sonra doğum yapan hayvanın buzağısının dışkı yapamadığını anlayınca Zonguldak'ta veterinere getirdi. Veterinerin önünde buzağısıyla birlikte bekleyen çocuk saatlerce buzağının başından ayrılmadı. Zaman zaman acı çeken hayvanı, küçük çocuk kendi elleriyle okşayarak teselli etti. Öte yandan küçük çocuk ara ara da buzağının burnuna elini koyarak nefes alıp almadığını kontrol etti. 2 saat süren operasyonun ardından buzağıda dışkı yapacak yer açılamadığı için aile sahiplerinin onayı ile hayvan uyutuldu.
Veteriner Önder Alkan, hayvanın bağırsakları ve iç organları gelişmediği için uyutmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, ''1 gün önce doğan bir buzağı geldi. Hayvanın dışkısını yapamadığını belirlemişler. Doğumsal bir yapı. Anüsün olmaması biz buna atrisyani diyoruz. Anüsle beraber kolon oluşuyor. Dolayısıyla hayvan emdiğini dışkı olarak çıkaramıyor. Son yıllarda karşılaştığımız bir olay. Hayvana operasyon yapıldı. Ancak bağırsakları ve iç organları gelişmediği için hayvanı uyutmak zorunda kaldık. Orada hayvan sahibinin çocuğu vardı. Bu yavruyu bir yıldır bekliyorlardı. Böyle bir sıkıntı olduğu içinde çocukta üzüldü. Duygusal bir durum yaşandı'' dedi.

Yorumlar

MÜSİAD Başkanı Çınar Güçbir Jeneratör fabrikasını inceledi

5 Temmuz 2019 Cuma 15:06

MÜSİAD Başkanı Çınar Güçbir Jeneratör fabrikasını inceledi

MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar ve yönetimi MÜSİAD üyelerinden Güçbir Jeneratör Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Karakaya’yı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar ve yönetimi MÜSİAD üyelerinden ve Güçbir Jeneratör Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Karakaya’yı iş yerinde ziyaret etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan ve başarılar dileyen Başkan Çınar ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Bölgemizin yerelden büyüyen firmalarından olan ve hali hazırda yatırımlarını bölgede yapmaya devam eden GÜÇBİR Jeneratör firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Karakaya'yı iş yerinde ziyaret ettik. Aynı zamanda genel merkezimiz üyesi olan, bölgemizin yerel bir değeri olarak 200’ü aşan çalışan sayısı ve yılda 3200 adet jeneratör üretimiyle, 90'ı aşkın ülkeye ihracat yapan GÜÇBİR Jeneratör firması, 45.000 metrekare alana kurulu 20.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında Avrupa Standartlarında üretim yapmaktadır. Ticari faaliyetlerine devam eden firmanın ülke içinde tüm illerde 100'ün üzerinde satış ve servis ağı bulunmakta olup, firma Türkiye'de en yaygın servis ağına sahip jeneratör firmasıdır. Yönetim kurulu üyelerimiz tarafından gerçekleştirilen ziyarette, üyelerimizle yakından ilgilenen ve detaylı bilgilendirmeler yapan Aytaç bey ve çalışma arkadaşlarına nazik ev sahipliklerinden dolayı teşekkür eder, işlerinde kolaylıklar ve başarı dileriz.

Ziyaret yapılan sohbet ve toplu fotoğraf çekiminden sonra sona erdi.

Yorumlar

Festival dolayısıyla kapanacak yollar açıklandı

5 Temmuz 2019 Cuma 13:19

Festival dolayısıyla kapanacak yollar açıklandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesinin düzenlediği Sevgi Barış Dostluk Festivali dolayısıyla trafiğe kapanacak yollar açıklandı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin düzenlediği Sevgi Barış Dostluk Festivali için trafiğe kapalı olan yollar Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklanarak, Ereğli ve Alaplı’da ki vatandaşlar uyarıldı. 3 gün boyunca saat 17.00’de başlayıp konser bitimine kadar kapalı olacak yollar şu şekilde, Atatürk Bulvarı (İş Bankası güzergâhından, bozahane limanına) Devrim Bulvarı ise  (Eski terminal alanından ofis yoluna kadar olan yollar) trafiğe kapalı olarak kalacaktır.

Yorumlar

Meclis toplantısı gerçekleştirildi

5 Temmuz 2019 Cuma 09:04

Meclis toplantısı gerçekleştirildi

Devrek Belediyesi tarafından hayata geçirilen meclis toplantısı vatandaşlara açık olarak gerçekleştirildi.

Zonguldak'ın Devrek Belediyesi tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen meclis toplantısı gerek kameralar nezaretinde dışarıda bulunan Devreklilere canlı olarak ve gerekse Belediye Aile Çay Bahçesinde vatandaşlara açık olarak gündem maddeleri ele alındı. Temmuz ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’un başkanlığında gerçekleştirilirken, meclis toplantısına saygı duruşu ile başlandı ve yapılan yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi. 3 Gündem maddesi ile başlatılan ve Belediye Meclis Aile Çay Bahçesinde hayata geçirilen toplantıda İmar Komisyonu Kararlarının görüşülmesi, , Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin İlçenin Yeni Mahalle 104 Ada 10 Parselde İmar Planı değişiklik talebinin görüşülmesi ve dilek ve temennilerin ardından sonra toplantı sona erdi.

Yorumlar