"Bel fıtığına yakalanmadan tedbirimizi alalım"

27 Eylül 2017 Çarşamba 13:43

"Bel fıtığına yakalanmadan tedbirimizi alalım"

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aydemir Kale bel fıtığının sebepleri ve belirtilerinden bahsederek bel fıtığından nasıl korunulabileceğini anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Aydemir Kale açıklamasında şunlara değindi: “Bel ağrısı yaşayan insanların önemli bir kısmından bel fıtığı sorumludur ve toplumlarda iş gücü kaybına yola açan hastalıklarda ilk sıralardadır. Ailesel yatkınlık, çevresel faktörler, travma, sigara kullanımı belirgin risk faktörlerindendir. Ters bir hareket, travma sonrası başlayabileceği gibi, yavaş yavaş kendiliğinden de meydana gelebilir. Hastaların en belirgin şikayeti bel ve genellikle tek bacağa vuran ağrıdır ve hastaların hareketleri ile bu şikayet şiddetlenir. Bir diğer uyarıcı şikayet bacaktaki uyuşmadır. Bazı hastalar bacak/ayaktaki güçsüzlük ile başvursalar da genellikle bu bulgu hekim muayenesi esnasında saptanır. Nadiren, idrar ve gayta yapmada problemler, cinsel işlev bozuklukları da gözlenebilir. Bel fıtığı hastalarının çok büyük kısmı istirahat ve ilaç tedavisi bazen de fizik tedavi gibi yöntemlerle sağlıklarına kavuşurlar. Dolayısıyla her bel fıtığı olanın hemen ameliyat edilmesi söz konusu değildir. Konservatif tedavinin başarısız kaldığı durumlarda ameliyat yapılarak iyileşme sağlanabilmektedir. Çeşitli ameliyat teknikleri bulunmakla beraber genellikle küçük bir cilt kesisi ile mikroskop altında 1-2 saat süren operasyondan sonra hastalar 1-2 gün içerisinde taburcu edilmektedir. Geçmiş yıllara nispeten, teknolojideki gelişmelerin de etkisiyle insanların yaşam şekilleri değişmiştir. Hareket aktivitelerindeki azalma, kilo alma, uygunsuz postürde geçirilen zaman, ağrılı ve günlük yaşam kalitesini düşüren bu hastalığa yakalanma sıklığımızı arttırmaktadır. Önemli bir nokta da, bel fıtığına yakalanmadan tedbirimizi almaya çalışmaktır. Beli zorlayıcı ters hareketlerden, ağır yük kaldırmaktan kaçınmalıyız. Omurgamızın fizyolojisine uygun hareketlerde bulunmalıyız. Otururken dik oturup belimizi desteklemeliyiz. Düzenli spor ve egzersiz sayesinde kuvvetlenen bel ve karın kasları bel fıtığından korunmada önemli bir unsurdur. Uzman gözetiminde yapılan yüzme sporu bu açıdan oldukça yararlıdır. Birçok hastalıkta sorumlu tutulan, stres, alkol, sigara gibi faktörlerin de bel fıtığı hastalarında rolü vardır ve mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır."

Yorumlar
 • Elif Akar
  28 Eylül 2017 Perşembe 09:17

  Doktorummm, fıtığa yakalandık ama sayenizde iyileştik. Tüm ekibine sevgilerr

 • Sezgin Coşkun
  28 Eylül 2017 Perşembe 09:12

  Sevgili doktorumuz Aydemir Kale. Seni çok seviyoruz, başarılarınızın devamını diliyoruz. Önce Allahın sonra da senin sayende sağlığımıza kavuştuk, iyi ki varsınız.

BEÜ Aşçılık Programı öğrencileri dereceyle döndü

27 Eylül 2017 Çarşamba 13:11

BEÜ Aşçılık Programı öğrencileri dereceyle döndü

Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, Chefs of the Future Yarışması’ndan dereceyle döndü.

21 - 23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul'daki Fuar Alanında gerçekleştirilen “Chefs of the Future” Gastronomi Yarışması`nda Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerinden Evren Emil, Gökhan Sarıbaş, Samet Kara, Betül Bülbül ve Esra Uzun`dan oluşan ekip üniversiteler arası yarışmada 3.`lük kazandı. Konsepti Türkiye coğrafyası üzerinde bulunan ürünleri ve özellikle baharatları kullanmak olan, başlangıç, ana yemek ve tatlı tabaklarından her bir course için 7’şer adet hazırlanan, toplam 5 saat süren yarışmada BEÜ öğrencileri Batı Karadeniz yöresine ait siyez bulguru, karalahana, keş, Alparslan kestanesi, kiren, gibi ürünlerle oluşturdukları menü ile yarışmaya katılım sağladılar.
Başlangıç yemeği olarak Siyez Bulgurlu Karalahana Sarması (Manda Sütü Köpürtmesi İle) & Malay (Tereyağında Kavrulmuş Keş ve Fındık Eşliğinde); ana yemek olarak Kestane Püresi Eşliğinde Ördek Confit (Kızılcık Sos ve Fırınlanmış Baby Patates ile); tatlı olarak Hüppülü (Höbbeli) Tatlısı (Kızılcık Ekşisi ile) menüleri ile hem Zonguldak ve çevresinde yetiştirilen ürünler ile hazırlanan yemeklerin hem de Zonguldak'ın tanıtımına katkı sağladılar

Yorumlar

Yavru kediyi kurtarmak için kanalizasyon çukuruna girdi

27 Eylül 2017 Çarşamba 12:25

Yavru kediyi kurtarmak için kanalizasyon çukuruna girdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bir kedi kanalizasyon borusuna düştü. Düşen kediyi kurtarmak için itfaiye ekipleri ve vatandaşlar seferber oldu. Vatandaşlardan İsmail Çetin kediyi kurtarmak için takım elbise ile kanalizasyon kanalına girdi.

Edinilen bilgiye göre olay, Uzunmehmet Mahallesi, Garip Sokak’ta meydana geldi. Vatandaşlar kanalizasyon borusuna düşen kediyi görerek Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri kediyi kurtarmak için yaklaşık 10 metrelik borunun içerisine su bastı fakat sonuç alınamadı. Vatandaşlardan İsmail Çetin, kanalizasyonun borusuna inerek kediyi kurtarmaya çalıştı. Kediyi kanalizasyon borusunda ışıkla arayan İsmail Çetin kedinin boruda olmadığını görünce zorda olsa vatandaşların yardımı ile kanalizasyondan çıkarıldı. Kanalizasyon borusunda ki kedi, yaklaşık 1 saat süren çalışmanın ardından havalandırma borusuna bırakılan beze tutunmasının ardından itfaiye ekipleri tarafından borudan çıkarıldı. Kurtarılan kedi için mahalle halkı derin bir nefes aldı.

Etiketler:

yavru kedi , kanalizayon , ismail çetin ,

Yorumlar
 • Kemal Can
  28 Eylül 2017 Perşembe 09:18

  Helal olsun size

Yapılamayanları yapmaya devam ediyor

26 Eylül 2017 Salı 18:57

Ereğli Haber

Yapılamayanları yapmaya devam ediyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş 30 yıldır açılamayan yolu halkın kullanımına açtı.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Bekyeri Mahallesi Çağrı Yapı Sitesi ile İbrahim Yalçın Caddesi arasında kalan ve 30 yıldır açılamayan yolda çalışma başlattı. Göreve geldiğin günden bu yana ilklere imza atan ve yapılamayanları yapmayı başaran Başkan Demirtaş, Bekyeri Mahallesi’nde ki yolu halkın kullanımına açarak yine takdir topladı. Çalışmaları bizzat yerinde inceleyen Başkan Demirtaş “Göreve geldiğimiz günden bu yana amacımız halkın yaşamını kolaylaştıracak işler yapmak oldu. Daha önce bilindiği üzere uzun yıllar açılamayan Pazaryeri yolunu açarak orasını betonladık. Bu gün halkımız çok memnun. Şimdide Bekyeri Mahallesi Çağrı Yapı sitesi ile İbrahim Yalçın Caddesi arasındaki yolu açtık. Vatandaşlarımızın ulaşımını kolaylaştıracak bu yolu betonladık ve en kısa sürede de kullanıma açacağız. Biz imarda bulunan yolların tamamını açıp halkımızın hizmetine sunacağız. Bunun için ekibimizle birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.
Mahalle sakinleri incelemeler sırasında Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’a teşekkür etti.

Yorumlar

İtfaiye personelinden Başkan Tekin'e ziyaret

26 Eylül 2017 Salı 18:45

İtfaiye personelinden Başkan Tekin'e ziyaret

Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürü Sinan Taşkın ve itfaiye personeli, İtfaiye Haftası nedeniyle Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’i ziyaret etti. İtfaiyeciler, bu vesileyle Başkan Tekin’in doğum gününü de pasta keserek kutladılar.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, İtfaiye Müdürü Sinan Taşkın ve itfaiye personeline ziyaretlerinden ve nezaketlerinden dolayı teşekkür ederek, “Zor şartlarda, mesai kavramı gözetmeksizin, canlarını hiçe sayarak görev yapan başta sizlerin olmak üzere tüm itfaiyecilerimizin İtfaiye Haftası’nı kutluyorum. Biz , her zaman itfaiye teşkilatımıza önem verdik, araç gereç ve personel olarak teşkilatımızın güçlü olmasına özen gösterdik. İtfaiye teşkilatımıza, yeni araçlar ve yeni gereçler kazandırdık. İtfaiyecilerimiz de bugüne kadar görevlerini layıkıyla yerine getirdiler. Sizleri bir kez daha kutluyorum“ dedi.
Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürü Sinan Taşkın da, Belediye Başkanı Nuri Tekin’e teşekkür ederek, “İtfaiye teşkilatımıza bugüne kadar verdiğiniz destekten dolayı size teşekkür ediyorum. Her yönden güçlü bir teşkilatımız var. “ dedi.

Etiketler:

itfaiye , alaplı ,

Yorumlar