Bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla eğitim düzenlendi

7 Mayıs 2018 Pazartesi 17:15

 Bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla eğitim düzenlendi

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi Koordinasyonunda İl genelinde Kamu ve Özel Hastanelerin Yeni doğan servis ve doğun salonlarında görev yapan 42 sağlık çalışanına yönelik teorik ve maket bebekler üzerinde Uygulamalı olarak eğitim düzenlenerek katılımcılara törenle plaket ve sertifikaları verildi.

Öğretmenevi salonunda üç gün süren eğitimde Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde görevli Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Cumhur Aydemir, (BEÜ) Anestezi Uzmanı ve Öğretim görevlisi Dr. Rahşan Dilek Okyay, Ambulans Acil Bakım Teknikeri Kudret Cin, Anestezi Teknisyeni Kadri Çelik, Hemşire Kübra Hatice Oğuz, Şengül Bayrak, Nihal Kalıncı, Kibar Özdemir tarafından sağlık çalışanlarına geniş kapsamlı olarak eğitim verildi.
Düzenlenen eğitim sonrasında törende bir konuşma yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Tülay Çakır Bakkaloğlu konuşmasında şunları söyledi:
“Toplumdaki ekonomik ve sosyal durumun iyileşmesi ve sağlık alt yapısının güçlendirilmesi ile bebek ve çocuk ölümlerinde önemli azalmalar gözlenmektedir. Neonatal ve Perinatal ölümler ise sosyal ve ekonomik gelişmelere daha az duyarlıdır. Bu ölümler erken tanı ve anında müdahale gibi sağlık hizmetleri ile doğrudan ilişkili önlemlerden daha fazla etkilenmektedir. Ülkemizde 1998 yılından itibaren yürütülen Yenidoğan Canlandırma Programı, doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma davranışı uygulayabilmesini amaçlamaktadır. Bu eğitimin hazırlanmasında emeği çok büyük olan Çocuk, Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi uzmanımız Handan Özçoban Saka ve ekibindeki çok değerli arkadaşlarıma, Eğitim için il dışından gelen ve fedakarca çalışan Kurs Sorumlusu Kibar Özdemir ve ekibine, il dışından gelen Hatice Kübra Oğuz ve Kudret Cin’e İlimiz Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli eğitimci Hemşire Şengül Bayrak, Nihal Kalıncı ve Anestezi Teknisyeni Kadri Çelik’e ve son olarak da çok yoğun çalışmalarına rağmen bu eğitime her seferinde severek ve gönülden iştirak eden Bülent Ecevit Üniversitesinin çok değerli hocaları Neonatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cumhur Aydemir ve Anestezi Anabilim Dalından Doktor Öğretim Üyesi Rahşan Dilek Okyay’a teşekkür ediyorum.”
Daha sonra törene katılan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Bilal Cin, Başkan Yardımcısı Dr. Tülay Çakır Bakkaoğlu, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli Sağlık Bakım İşleri Müdürü Nevin Uçar ve eğitimciler tarafından kursa katılan sağlıkçılara plaket ve sertifikaları verildikten sonra kapanış pasta kesimi ile tören sona erdi.

Yorumlar

Tat Metal’den yangınla ilgili açıklama

7 Mayıs 2018 Pazartesi 16:20

Tat Metal’den yangınla ilgili açıklama

Kdz. Ereğli OSB’de sabah saatlerinde çıkan yangınla ilgili olarak TAT Metal Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den açıklama yapıldı.

TAT Metal Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Şirketimizin Kdz. Ereğli OSB’de bulunan tesislerinin kapalı devre fırın bölümünde bugün saat 09:10 sularında henüz belirlenemeyen bir nedenle dumanlar yükseldi. Olay zarara yol açacak bir yangına dönüşmeden ekiplerin anında müdahalesi ile kısa sürede kontrol altına alındı. Dumandan etkilenen arkadaşlarımız sağlık personelinin müdahalesi sonrasında tedbir amaçlı hastaneye sevk edildi. Tatmetal olarak sorumlu ve hassas davranan tüm personelimize, itfaiye ekiplerine, sağlık personeline ve basın mensuplarına teşekkür ederiz.”

Yorumlar

Abalı Camii temeli dualarla atıldı

7 Mayıs 2018 Pazartesi 15:29

Abalı Camii temeli dualarla atıldı

Kdz. Ereğli ilçesinde Abalı Camii’nin temeli dualarla atıldı. Cami Yaptırma Derneği ve MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesi Abalı Camii yıkılarak yerine yenisinin yapılması için çalışmalara başlandı. Camii’nin temeli için tören düzenlendi. Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Kumaş, MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, MHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayları Abdullah Bekar ile Fehmi Nuhoğlu, AK Parti Zonguldak eski milletvekili Fazlı Erdoğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Camilerin yapımdan emeği geçen herkesin görevini yerine getirdiğini söyleyen Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, camilerin önemine değindi. Madenoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İslam dininin hakim olduğu yerlerde o dinin varlığını uzaktan gördüğümüz minareleri ve hemen onların dibinde yer alan camileri anlatır. Oralarda küfür değil imanın olduğunu anlarız. O nedenle camiler ve mescitler bizim için son derece önemlidir. Caminin hemen yanında yükselen minarelerden semalara kadar uzanan ezan sesleri bizlerin bağımsızlığını ve aziz bir dinin mensubu olduğumuzu gösterir. Diyor ya Mehmet Akif, ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstüne benim inlemeli’ diye anlattığı o ezanı şerifler bu camilerin yanında yer alan minarelerden göklere doğru yükselmektedir. Hocalarımız belirtti, bende belirtirsem akıllarda daha çok kalacaktır. Tevbe Suresi’nde, ‘Kim ki Allah’ın mescitlerini imar ederler, onlar kimlerdir? Allah’a ve ahiret gününe inananlardır’ diyor. İnsanların yararına olacak her şey, mescitler camiler Sadakayı Cariyenin içine girer. Camiler de bu işi yapan, inşaatını yapan kişiler Sadakayı Cariyeyi yapan kişilerdir. Bu caminin yapımına vesile olan herkes Belediye Başkanımız, personeli, muhtarımız, dernek başkanımız, müftülüğümüzün personeli, imamımız, mahallelimiz maddi ve manevi yardım eden herkes görevini yerine getirmiş olmaktadır.”
Caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, özlemle beklediklerini belirtti. Uysal konuşmasında, “Özlemle beklenen Abalı Camimizin temel atma töreninde birlikteyiz. Göreve geldikten sonra Allah’a hamd olsun ki bizler, Çavdarlı bölgesi, Kepez mahallesi, Elmatepe mahallesi ve bugünde Abalı bölgesinde yapılacak olan camimizin temel atma törenindeyiz. Bu camide en son Ali hocamız ile beraberdik. Bu caminin de projesinden yapımını kadar emeği geçeni müteahhidimize, mühendisimize, işçimize, dernek başkanımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.
Abalı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, Allah’ın evini yapmak için yola çıktıklarını, en kısa zamanda sizlerin yardım ve desteğinizle tamamlamak istediklerini söyledi.
Hizmet noktasında Ereğli için elinden geleni yapacağını belirten Eski Milletvekili Fazlı Erdoğan, caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Erdoğan, “Burada doğan var, burada doyan var. Ama her şeyden mezarı burada olanlar var. Abalı Camisinde Mustafa Mazlum hocamın hutbeleriyle kulaklarımın pası silindi. Ali Hocamın hutbeleriyle enerjim oldu. Düşüncem değişti. Burada herkesin bir hikâyesi var. Çocuklarıma vasiyet ettim. Benim mezarımı Ereğli’ye gömün. Hizmet noktasında Ereğli için üzerime düşeni yapmaya gayret göstereceğim. Benden önce görev yapmış arkadaşlarımdan da aynı şeyi bekliyorum. Burada olan, birlikte bu manevi atmosferi yaşayan ve yaşatacak olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmalar ve yapılan duanın ardından caminin temel atma töreni gerçekleşti.

 

Etiketler:

Abalı Cami , Temel atma töreni ,

Yorumlar

MHP’nin genç aday adayları sahaya indi

7 Mayıs 2018 Pazartesi 13:24

MHP’nin genç aday adayları sahaya indi

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri için MHP’den Zonguldak Milletvekili aday adayları Abdullah Bekar ile Fehmi Nuhoğlu Kdz. Ereğli Yığılcalılar Derneği’ni ziyaret etti.

Ereğli Haber- MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, MHP Zonguldak Milletvekili aday adayları Abdullah Bekar ve Fehmi Nuhoğlu ile birlikte Kdz. Ereğli Yığılcalılar Derneği Başkanı Seyfi Kalaycı ve dernek üyelerini ziyaret etti. 24 Haziran seçimlerine parti olarak hazır olduklarını dile getiren Demirtük, Ereğli’den iki genç milletvekili aday adayı ile yola çıktıklarını ifade etti. Zonguldak Milletvekilliği sıralamasında Ereğli’ye 2. Sıranın verilmesini istediklerini dile getiren Demirtürk, bu seçimlerde MHP’nin Zonguldak genelinde tarihin en yüksek oyunu alacağına inandığını vurguladı.
MHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Abdullah Bekar ise Zonguldak, Ereğli ve Alaplı’nın sorunlarını bölgede yaşayan birisi olarak çok iyi bildiklerini, milletvekili seçildikleri takdirde de bu sorunların çözümünde çok zorlanmayacaklarını ifade etti.
MHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Fehmi Nuhoğlu ise konuşmasında 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin Zonguldak’ta başarılı olması için çalışacaklarını belirterek halkın kendilerine güvenmesini ve destek vermesini istedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kdz. Ereğli Yığılcalılar Derneği Başkanı Seyfi Kalaycı, Demirtürk’ün de dediği gibi sadece MHP’nin değil siyasi partilerinde Ereğli’ye mutlaka ikinci sırayı vermeleri gerektiğini söyledi. Siyasette genç isimlerin yer almasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Kalaycı, bölge halkının da gençlere destek vereceğine inandığını vurguladı. Kalaycı, MHP’nin Zonguldak Milletvekili aday adaylarına seçimlerde başarılar diledi.

Yorumlar

Verem Dede'den Ankara çıkartması...

7 Mayıs 2018 Pazartesi 13:22

Verem Dede'den Ankara çıkartması...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan Ankara’da Güniz Sokağı ziyaret ederek merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur ile Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nu ziyaret etti.

Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan Ankara’da ilk olarak AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nu TBMM’de ki odasında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Erdoğan’ın Zonguldak bölgesinde veremle mücadelenin yanı sıra birçok sağlık, eğitim, camii ve maddi durumu yerinde olmayan bir çok aileye ev yaptığını ve bu yönü ile takdire şayan bir isim olduğunu söyledi. Erdoğan’da Çaturoğlu’na teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi. Daha sonra Devlet Eski Bakanlarından Güneş Müftüoğlu’nu ziyaret eden Erdoğan, burada kendisi ile uzun süre sohbet etti. Erdoğan’ın çok sevdiği eski dostu olduğunu ve uzun yıllar dostluklarının devam ettiğini anlatan Eski Bakan Müftüoğlu, yaptığı çalışmalarla Zonguldak bölgesine önemli eserler kazandırdığını anlattı.

“Vefanın çok iyi bir örneği”
Erdoğan daha sonra ise Güniz Sokağa geçerek burada 9. Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel’in evini ziyaret etti. Burada merhum Demirel’in doktoru Aylin Cesur ile sohbet eden Erdoğan duygusal anlar yaşadı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Türkiye’nin yükselmesinde önemli projelere imza atan önemli bir devlet adamı olduğunu dile getiren Erdoğan “Cumhurbaşkanımızla uzun yıllar dostluğumuz oldu. Vefatından önce olduğu gibi vefatından sonrada Güniz Sokağı ziyaret ederek anılarımızı tazeliyoruz. Bölgemize gerek sağlık, gerek eğitim ve gerekse diğer alanlarda yapılan projelerde Cumhurbaşkanımızın desteği bizlerle olmuştur” dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Dr. Aylin Cesur ise Erdoğan’a teşekkür etti. Dr. Cesur ziyarete ilişkin olarak duygu ve düşüncelerini sosyal medya hesabı üzerinde şu şekilde ifade etti; “Zonguldak ve bölgesinde veremle mücadele ediyorlar. Devlet-millet işbirliği ile yaptıkları çalışmaları ‘hastalığın bu gün yok denecek’ seviyelere gelmesini sağladı. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in de güvenini kazandı ve her daim desteğini aldı. Erdoğan’ın girişimleri ile yapılan Armutçuk Sağlık Meslek Lisesi ve Armutçuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin açılışı 20 Eylül 1997’de Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel tarafından gerçekleştirildi. Süleyman Demirel İlköğretim Okulu, Subaşı Camii, birçok köyde okul, cami ve sosyal alanlara katkı, gezici röntgen tarama aracının ilçeye kazandırılması, her yıl yüzlerce aileye kumanya yardımı ile şu ana kadar Ereğli ve Alaplı’da birçok evsiz ailenin sıcak yuvasına kavuşmasını sağladı. Daha mı? Dahası vefanın çok iyi bir örneğini gösterdi; Cumhurbaşkanımızın vefatından sonra da bizi; Güniz Sokağı hiç unutmadı. Son ziyaretlerini de 1-2 gün evvel, yanında genç arkadaşları ile Güniz Sokak’ta yaptı ve yeni projelerini anlattı. Eski günlerden, Cumhurbaşkanımızla beraberce hizmete adanmış yıllardan ve gelecek için yeni projelerden konuştuk, planladık ve en kısa zamanda görüşmek üzere, sevgiyle-saygıyla-selamla uğurladık.”

Yorumlar