“Bağımlı olma, özgür ol”

30 Nisan 2017 Pazar 22:20

“Bağımlı olma, özgür ol”

Kdz. Ereğli İbrahim Süheyla İzmirli Fen Lisesi “Bağımlı olma, özgür ol” projesi kapsamında kardeş okulu olan Kurtlar İlkokulu’na giderek kardeşlerimle el ele etkinliği düzenledi.

 Etkinlik kapsamında okul kardeşliğinin kalıcı olmasını simgeleyen ağaçlar diken öğrenciler, okul duvarlarına     renklerin kardeşliğini yansıtan, farlılıkları zenginlik olarak anlatan ağaç motifini el baskısı yaptılar. Minik öğrencilerle akademik söyleşide bulunan lise öğrencileri, söyleşi sonunda hayallerim ve ben temalı duvar boyama etkinliğinde bulundular. Minik öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okundu. Etkinlik yakar top, futbol gibi sokak oyunları ile sona erdi.  

Etiketler:

öğrenci , fen lisesi , bağımlı olma özgürol ,

Yorumlar

Çaturoğlu, Turizm Fakültesine yer gösterdi

26 Nisan 2017 Çarşamba 17:38

Çaturoğlu, Turizm Fakültesine yer gösterdi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından Ereğli ilçesine kurulma kararı alınan Turizm Fakültesinin geçici olarak FETÖ’den alınan bina da eğitim öğretime başlayacağını açıkladı .

AK Parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu, tartışmalara neden olan Fakültenin yeri için açıklama yaptı. Turizm Fakültesinin Ereğli’ye büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Çaturoğlu, emeği geçen herkese teşekkür etti. Çaturoğlu, “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu tarafından Kdz. Ereğli’de kurulması planlanan Turizm Fakültesi ile Zonguldak Merkez İlçede kurulması planlanan Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin YÖK’ten olur aldıktan sonra Rektörümüz Sayın Mahmut Özer’in bilgisi ve talebi ile Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlar Kurulu ve Başbakanlık safahatlarını olağanüstü bir çabayla takip ettik ve neticede her iki fakültede resmi gazetede yayınlanarak kuruldu.
Bir sanayi kenti olduğu kadar sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal varlık ve özellikler ile aynı zamanda bir tarih, kültür ve doğa kenti olan Kdz. Ereğli’mize büyük katkılar sağlayacak Turizm Fakültesi kentin dinamiklerinin talebi ve Sayın Rektörümüzün duyarlılığı sonucu BEÜ senatosunun 12 Ekim 2015 tarihli toplantısında kararı alınmış, YÖK Başkanlığına yapılan teklif 12 Kasım 2015 tarihinde kabul edilmiş Resmi Gazetede 2016/8555 karar sırasıyla 8 nisan 2016 tarihinde kuruldu. 18 nisan 2016’da Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel fakülte dekanı olarak atandı ve Temmuz 2016’da da bölüm açma tekliflerinin onaylanması ile 6 bölüm açıldı. Bunlar; Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Rekreasyon Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği ile Konaklama İşletmeciliği bölümleridir. Dört yıllık eğitim verecek olan Turizm Fakültesinin yapılanma çalışmaları devam etmektedir ve 2017-2018 akademik yılından itibaren öğrenci alınacaktır.
Proje çalışmaları devam eden BEÜ Ereğli Kampüsü yapılmak üzere BEÜ’ye tahsis ettirdiğimiz Kdz. Ereğli kampüsü inşa edilene kadar fakülteye bir yer arayışı içerisine girdik. İlk etapta İmam Hatip Ortaokulu’nu düşündük. Hatta Din Eğitimi Genel Müdürümüzden burayı istedik. Oda bizi kırmayarak bu teklifimizi kabul etti. Ancak İlçe Milli eğitim Müdürümüz ve İmam Hatip Okulları platformu ile yapmış olduğumuz toplantı neticesinde konuyu bir kez daha değerlendirdik. Merkezde bir imam hatip ortaokulunun gerekli olması ve diğer sebepler nazarı dikkate alınarak buranın yeni eğitim yılında tekrar imam hatip ortaokulu olarak açılması fikri ağır bastı.
Bunun üzerine ikinci alternatif olarak bir süredir yıkımı veya güçlendirilmesini karar aşamasında olan Atatürk Ortaokulu’na yoğunlaştık. Nihayet geçen hafta sonu Milli Eğitim Bakanlığından bu okulun güçlendirilmesi kararı çıktı. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ile görüştük. Burayı süratle bitirip şu an Atatürk Ortaokulunun bulunduğu FETÖ’den hazineye, hazineden de Milli Eğitim Bakanlığına geçen şu an Atatürk ortaokulu olarak kullanılan eski Anafen Dershanesinin bulunduğu şehir merkezindeki binayı Turizm Fakültesi olarak kullanılmak üzere BEÜ’ye tahsisi sağlanacaktır. Konuya hakim olduğumuzu, takibimizde olduğunu, gereken çalışmanın yapıldığını ve hiç kimsenin merak etmemesini söylemiştik. Kdz. Ereğli’mize hayırlı uğurlu olsun. Başta Rektörümüz Sayın Mahmut Özer başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Etiketler:

Faruk Çaturoğlu , beü , turizm fakültesi ,

Yorumlar

Turizm Haftasını kutladılar...

25 Nisan 2017 Salı 20:32

Turizm Haftasını kutladılar...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde Turizm Haftası düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Alaplı’da Çok Programlı Lisesi tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında bir program düzenlendi. Alaplı ÇPL Lisesi bahçesinde düzenlenen programa Alaplı Kaymakamı Saim Eksi oğlu, Belediye Başkanı Nuri Tekin, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Tektaş , İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik ,Siyasi Parti yöneticileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinliklerde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Alaplı Çok Programlı Lisesi Müdürü Rıfat Yiğit yaptı. Turizm’in turizm zenginlikler arasında olarak kabul edildiğini belirten Yiğit, ” Aynı anda dört mevsimi yaşayabileceğimiz, kıtalar arasında bir köprü konumunda olan ülkemiz, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı merkezlerinden biridir. daha önce Turizm Haftası olarak Mart ayın 2.ci pazartesi olarak kullanmaktaydı.Havaların soğuk olması ve Turizm mevsimin açılışı nedeniyle bu 1983 yılından itibaren 15-22 Nisan tarihler arasında kutlanmaya başlanmış, bizlerde geçen hafta bu tarihler arasında kutlayacaktık, bugün ayın 25. bugün böyle açık bir havada düşüncesiyle yapalım dedik.Günümüzde amaç Turizm yılını tüm yıla yaygınlaştırılması alternatif turizm Türkiye genelinde yapılan çalışmalar nedeniyle bölgelerde ve Ülke genelinde turizm alanlarını tanıtılması ve bu turizmden yüksek gelir sağlamak tarihsel kültürel sahip çıkmak amaç edinmektir.biz Alaplı olarak düşündüğümüzde belki çok turizm potansiyelimiz yok ama bizim bir yayla turizm var, bir bölüklü yaylamız var, bir bacaklı yaylamız var , Ereğli'de Cehennem Mağaralarımız var. Zonguldak'da Gök Göl Mağaramız var yani daha bunu geliştirmek mümkündürİ buraları tanıtmak. Artık Kültür Turizm ile birlikte anılmakta. Bugünde sizlerle bizler Alaplı Kültürünü geleneğimizde olan enstantaneler sunacak. Bu gösteriye yardımcı olan okulumuz idareci, öğretmenlerine ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Turizm gösterileri ve ardından Öğrencilerin Alaplı’ya özgü geleneklerin canlandırılması, Alaplı’da Bayram, Alaplı’da Düğün, Gelin Kaynana atışması konulu tiyatrolar izleyenlerin beğenisini kazandı.

Etiketler:

alaplı , turizm , turizm haftası ,

Yorumlar

Gülüç'te 23 Nisan büyük coşku ile kutlandı

25 Nisan 2017 Salı 18:20

Gülüç'te 23 Nisan büyük coşku ile kutlandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi Vesile Dikmen İlkokulunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bugün kutlandı.

Hava muhalefeti nedeniyle ertelen TBMM’nin 97. Kuruluş yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için bugün Gülüç Vesile Dikmen İlkokulu bahçesinde etkinlikler düzenlendi. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, eşi Işıl Demirtaş ile beraber törene katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Başkan Demirtaş konuşma yaptı. Demirtaş yaptığı konuşmada geleceğin teminatı olan çocukların bayramını kutlayarak, okulda derece alan öğrencilere ödül ve madalyalarını verdi. Şiirlerin okunması ve halkoyunu gösterileriyle tören sona erdi.

Etiketler:

gülüç , 23 nisan , gökhan demirtaş ,

Yorumlar

23 Nisan coşkusu salona sığmadı

23 Nisan 2017 Pazar 15:51

23 Nisan coşkusu salona sığmadı

Alaplı'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, görkemli ve büyük bir coşkuyla kutlandı.

Alaplı’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, sabah Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Yağmurun etkili olmasından dolayı Alaplı Güreş Alanı Meydanında yapılması planlanan kutlama programı, spor salonuna alındı. Kutlama gösterilerine vatandaşların katılımı da geçen yıllara oranla oldukça büyüktü. Vatandaşların da izleme imkanı bulduğu 23 Nisan kutlamalarına Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin'de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Alaplı ilçe Milli Eğitim Müdürü Çevat Çevik, 23 Nisan’ın ulusal egemenliğin en önemli basamağı olduğunu belirterek, “23 Nisan 1920, Ulu Önder Atatürk önderliğinde, cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Büyük Önderimiz Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiş ve eşsiz bir lider olduğunu tüm dünyaya göstermiştir” dedi. Şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlere hediyeleri Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve ilçe Milli Eğitim Müdürü Çevat Çevik tarafından verildi. Programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterince, salonda yer kalmadı. Birçok vatandaş programı ayakta izledi.
Program öğrencilerin okuduğu şiir ve folklor gösteriminin ardından sona erdi.

Etiketler:

alaplı , 23 nisan ,

Yorumlar