'Baba Hindi'li okey turnuvası

31 Aralık 2018 Pazartesi 13:59

'Baba Hindi'li okey turnuvası

Zonguldak’ta amatör spor kulübüne destek amacıyla 41 yıldır düzenlenen okey turnuvasının şampiyonuna "Baba Hindi" hediye edildi.

Kapuz Mahallesi’nde 41 yıl önce başlatılan Tersanespor Geleneksel Taş Okeyi Hindi Turnuvası’nda gelenek değişmedi. Turnuvanın 2018 yılı finali de renkli görüntülere sahne oldu. 1975 yılında kıraathanelerde başlayan turnuvanın şampiyonuna canlı hindi, ikinci ve üçüncüye ise dondurulmuş paket hindi ile kupa bardak hediye edildi. Üç gün süren turnuvanın şampiyonu ise Hayri Tavukçu oldu.
Amatör Lig’de mücadele veren Tersanespor’a gelir sağlamak amacıyla düzenlenen turnuvanın şampiyonu Hayri Tavukçu, "Tersanespor’un 41 yıldır geleneksel olarak düzenlemiş olduğu bu turnuva inşallah gelecek nesillere örnek olur. Gençlerin bu geleneği sürdüreceğine inanıyorum. Çok güzel geçti inşallah devamı gelir herkese hayırlı ve uğurlu olsun" diye konuştu.
Turnuvanın ikincisi Levent Niler, üçüncü Engin Üstünkol ve dördüncüsü ise Meftun Uzun oldu.

Yorumlar

Türkoğlu'ndan fındık üreticilerine kireçleme uyarısı

31 Aralık 2018 Pazartesi 13:51

Türkoğlu'ndan fındık üreticilerine kireçleme uyarısı

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Karadeniz bölgesinde toprakların genellikle asit karakterli olmasından dolayı fındıkta en uygun kireçlemenin Ekim, Kasım ve Aralık aylarında olduğunu söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fındık bahçelerinde kireçleme ve kışlık gübreleme işlemleri ile ilgili bilgiler verdi. Karadeniz bölgesinde toprakların genellikle asit karakterli olmasından dolayı fındıkta en uygun kireçlemenin Aralık aylarında daha uygun olacağını belirten Türkoğlu, "Fındık bitkisi normal gelişmesini PH'ı 5,5- ile 6,5 arasında olan topraklarda sağlayabilmekte ve bol ürün verebilmektedir. Ancak fındık tarımı yapılan Karadeniz Bölgesi toprakları genellikle asit karakterlidir. Toprağın asit karakterde olması azot, fosfor ve potasyum gibi bazı elementlerin alınmasına engel olduğu gibi demir, alüminyum gibi bazı elementlerin de çözünebilirliğini artırdığından toksik etki yapmasına sebep olur. Fındık bahçelerinin, toprak analizleri sonucuna göre kirece ihtiyacı olup olmadığı ve ne kadar kireç verilmesi gerektiği konusunda tespit yapılacağını kaydeden Türkoğlu, "Toprak asitliği Ph uygun olan bahçelere kireçleme yapmak toprağın yapısını bozacağı gibi fındığın fazla kireçten zarar görmesine neden olur. Ayrıca kullanılacak kirecin cinsi, uygulama zamanına büyük etki yapmaktadır. Fındık için genelde Ekim, Kasım,Aralık ayları kireçleme için uygundur. Kireçleme işlemi 2-3 yılda bir toprak analizi yaptırılarak ihtiyaç olduğu takdirde tekrarlanmalıdır. Kireçleme fındık bahçelerinde ocakların dal iz düşümlerindeki 50 ile 60 santimetre genişliğinde halka şeklindeki banda muntazam olarak dağıtılarak, mümkün olduğu kadar toprak derinliğine çapalanır. Bu çapalama esnasında fındık çirpeklerinin kesilmemesi gerekir" diye konuştu.

Yorumlar

MHP Belediye Başkan Adayı belli oldu

30 Aralık 2018 Pazar 17:11

Ereğli Haber

MHP Belediye Başkan Adayı belli oldu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayını açıkladı.

Ereğli Haber- MHP Genel Merkezi Türkiye genelinde ki bir çok ilde olduğu gibi, Zonguldak ve ilçelerindeki belediye başkan adaylarını açıkladı.
Buna göre MHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adaylığı için eski ilçe Başkanı Talat Şeker’i gösterdi.
MHP’nin Zonguldak ve ilçelerindeki adayları şu isimlerden oluştu;


BEYCUMA: ERDİNÇ BIÇAKÇI
ELVANPAZARCIK: ERDEM AKGÖZ
KARAMAN: CEVDET ALADAĞ
GÜMELİ: ŞİNASİ BİLGEN
FİLYOS: KIVANÇ CANKURT
KARAPINAR: İSA YURTSEVEN
NEBİOĞLU: FATİH YILDIRIM
PERŞEMBE: SEMİH AYDIN
SALTUKOVA: ERSİN AKSOY
ÇAYDEĞİRMENİ: KERİM PİLAVCI
BAKACAKKADI: RAMAZAN AYDEMİR
GÜLÜÇ: ATİLLA TARIK SEMİZ
KANDİLLİ: TUNCAY AYDIN
ORMANLI: TACETTİN ALDIRMAZ
ÇATALAĞZI: YAVUZ PALABAŞ
GELİK: FAHRETTİN KAVŞUR
MUSLU: FATİH ACAR

 

Yorumlar

15 Temmuz Gazisi Gülhan'ın babası dualarla uğurlandı

30 Aralık 2018 Pazar 16:51

Ereğli Haber

15 Temmuz Gazisi Gülhan'ın babası dualarla uğurlandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan’ın vefat eden babası Nihat Gülhan düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.

Kdz. Ereğli ilçesinde uzun süredir geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavi gören 15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü personeli Zafer Gülhan’ın babası Nihat Gülhan hayatını kaybetti. Merhum Nihat Gülhan için bu gün İkindi Namazı sonrası Kırmacı Mahallesi Hacı Ali Baycık Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Kdz. Ereğli Müftüsü Recai Albayrak cemaatten önce helallik aldı ardından cenaze namazını kıldırdı. Merhum Gülhan cenaze namazının ardından Kemer aile mezarlığına defnedildi.
Cenaze törenine Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğ Amiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Sevdakar Aras, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, BBP İlçe Başkanı Turabi Çelik, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorumlar

15 Temmuz Gazisi'nin baba acısı

30 Aralık 2018 Pazar 13:45

15 Temmuz Gazisi'nin baba acısı

15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan ve Gençlik Spor Müdürlüğü çalışanlarından Zafer Gülhan'ın babaları Nihat Gülhan hakka yürüdü.

15 Temmuz GazisiTamer Baris Gülhan ve Gençlik Spor Müdürlüğü çalışanlarından Zafer Gülhan'ın babaları Nihat Gülhan vefat etti. Merhum Nihat Gülhan için bugün ikindi namazından sonra Kırmacı Mahallesi Hacı Ali Baycık Camii'nde cenaze töreni düzenlenecek.

Yorumlar