“Amasra-A Sahasının Daraltılması Yasaya Aykırıdır”

19 Şubat 2020 Çarşamba 17:15

“Amasra-A Sahasının Daraltılması Yasaya Aykırıdır”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, bir basın açıklaması yaparak, Amasra ‘da faaliyet gösteren Hattat Enerji ve Madencilik A.Ş.’nin talebi üzerine Kurumun, Amasra Müessesesi’ne ait Amasra-A sahasını daraltacak ve mevcut üretim rezervlerinin bir bölümünü de kapsayacak şekilde Amasra-B sahasını genişletmek üzere MAPEG’e başvuruda bulunduğunu belirterek, “Amasra-A Sahasının daraltılması Maden Kanunu’na aykıdır. Kurumun MAPEG’e başvurusu ile ilgili hukuki süreci başlattık” denildi.

 

 Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu açıklama şöyle; 
“Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi’nin Amasra-B bölgesinde faaliyet yürüten Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş.; 3213 sayılı Maden Kanunu’nun Ek Madde 1’e göre Amasra-B sahasının ruhsatının bölünerek devir ve tescil işlemi için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvuruda bulunmuştur. Başvuru, ETKB Bağlı, İlgili ve İlişkili Kuruluşlar Taşınmaz Komisyonunca MAPEG tarafından işlemlerinin devam edilmesi uygun bulunanlar listesinde açıklanmış olup işlemler devam etmektedir. Amasra-B sahasının İşlettirilmesine ilişkin sözleşme 15 Nisan 2005 tarihinde taraflarca imzalanmıştır. Sözleşmeyle Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş.’ye madencilik faaliyetlerini yürütmek üzere Amasra-A sahasının (eksi) - 400 kotunun altı ve Amasra B sahası mostradan itibaren verilmiştir. 3213 sayılı Maden Kanunun Ek Madde 1’in üçüncü paragrafında yapılan değişiklik ile Türkiye Taşkömürü Kurumu uhdesinde bulunan maden ruhsatlarını işletmeye, işlettirmeye ve ruhsat sahalarındaki rödövansçılarının rödövansa konu olan kısmını ruhsat sahalarından bölerek devredebilmesi ve rödövansçı adına ruhsat düzenlenebilmesi getirilmiştir. Kurumun yaptığı yeni düzenlemede Amasra-B sahası sınırlarının Amasra-A sahasına doğru genişletilerek düzenlenmiş ve ruhsat devri işlemi bu kapsamda devam etmektedir. Bu şekilde yapılacak işlemin, kurumun hazırladığı çalışma alanlarının daralmasına neden olacağını, Maden Kanunu’na aykırı olacağını belirttik. TTK’nın işlettiği Amasra-A sahası içinde bulunan üretim ve üretim hazırlığı yapılan veya kısa süre içinde üretim hazırlığı yapılacak olan önemli miktarda kömür rezervlerinin bulunduğu üretim sahasının, bu ruhsat bölme işleminde Hattat A.Ş.’ye ait Amasra-B sahası içine dahil edilmesi büyük bir hatadır. Bu hatadan dönülmesi gerektiğini yetkililere ifade ettik. Kamu zararı oluştuğu gerekçeleriyle ruhsat tescil ve devir işleminin yürütülmesinin durdurulması için hukuki süreci başlattık. Konunun takipçisi olduğumuzu, kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.” 

  

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , GMİS

Yorumlar

Kahvaltıda dayanışma ve kaynaşma örneği sergilendi

19 Şubat 2020 Çarşamba 14:19

Kahvaltıda dayanışma ve kaynaşma örneği sergilendi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Zonguldak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kurumların işbirliği ile şehit aileleri ve gazilere kahvaltı programı düzenlendi.

 Dayanışma ve kaynaşmanın örneği sergilenen kahvaltı Çaycuma Sevgi Evleri Sitesi Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşti. Zonguldak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kurumların ortaklığında yapılan programa İlçe Kaymakamı Muharrem Coşgun, Çaycuma İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Bayram Dündar, Çaycuma İlçe Emniyet Amiri İbrahim Taştan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürü Kemal Gümrükçü ve Müdür Yardımcıları Gülizar Yılmaz, Yusuf Emre Yalçınkaya, Zonguldak Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, Çaycuma Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Tuncay Ünlütürk, Çaycuma Sevgi Evleri Müdürü Mustafa Maden, Çaycuma Çocuk Evleri Sitesi Müdürü Mesut Özmekik, Çaycuma Huzurevi Müdürü Kenan Mısırlı, SYDV Müdürü Selma Gülboy, Çaycuma İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Erdal Oruçoğlu, şehit ve gazi yakınları katıldı. 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Gümrükçü programa katılan herkese teşekkür konuşması yaptı. Ardından Kaymakam MuharremCoşgun konuşmasında, " Devletimiz adına her zaman hizmetinizdeyiz. Gerek Aile Sosyal Hizmet Bakanlığı ve gerekse İçişleri Bakanlığı’nın temsilcisi olarak kapımız her zaman sizlere açık. Ülkemiz zor bir coğrafyada. Şehitlerimize üzülüyoruz. Bu vatan onların sayesinde sonsuza denk payidar olacaktır. Ülkemiz sonsuza denk İslam aleminin gücü olacaktır. Bizlerde üzerimize düşen fedakârlığı fazlası ile yapacağız. Tekrardan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet hayatta olan gazilerimize uzun ömürler diliyorum” dedi. 
İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Erdal Oruçoğlu'nun duaları eşliğinde program sona erdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü

Yorumlar

Koskocaman bir yalan!

19 Şubat 2020 Çarşamba 13:31

Koskocaman bir yalan!

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’u yalancılıkla suçladı. Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Kongresinin ardından tartışmalar devam ediyor. CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’un, Halil Posbıyık’a delegelik teklif ettiklerini ancak kendisinin kabul etmediği şeklindeki açıklamalarına Posbıyık tepki gösterdi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediyeye alınan iş makinelerinin tanıtım töreninde gazetecilerin sorusuna karşılık olarak, Eylem Ertuğrul’dan böyle bir teklif gelmediğini savunarak, Ertuğrul’u yalancılıkla suçladı.
CHP Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’un birleştirici değil, ayrıştırıcı olduğunu söyleyen Posbıyık, Ereğli’de ilk defa bu kadar tökezlediğini savundu. Posbıyık konuşmasında, “Lobi emrediyor, Eylem Ertuğrul da yazmak zorunda. Eylem Ertuğrul’u suçlamak durumunda değiliz. Bir lobi kuruldu, bunu çok evvelinden söylemiştim zaten. Ereğli ve Zonguldak’ta bir lobi hazırlığı var diye. Lobi emretti, maalesef böyle oldu.
CHP İlçe Başkanı, birleştirici değil; ayrıştırıcı. Bir kısım yerlerden gelen emirleri yerine getiriyor. Bunu bir CHP’li olarak üzülerek söylüyorum.
Bir söyleşi yapmış, okudum. ‘Ben Halil Posbıyık’a kurultay delegeliğini teklif ettim’ diyor. ‘Ben Hakkı Güney’i desteklediğim için, o listede olacağım için, o listeden yazılacağım, ben sizinle beraber değilim dedi’ diyor. Koskocaman bir yalan! Yani Eylem Ertuğrul kocaman bir yalan söylüyor ve kendisine yakıştıramıyorum. Üzülerek bunları söylemek durumundayım. Çünkü meydanı boş buldular. Ben konuşmuyorum diye hepsi konuşuyor.
Kurultaydan 3 gün evvel, 6 tane meclis üyesi benim bilgim dışında Eylem Ertuğrul’a gittiler. ‘Yanlışlık yapma Halil Posbıyık’a, bize anlattı, seninle konuşmasını da anlattı’ demişler.
Kendisini bana bir gün evvel telefon etti. ‘Başkanım, birlikte yürüyeceğiz, listemize yazdım. Biz Murat Beyi destekliyoruz’ dedi. Ben de kendisine ‘Başkan teşekkür ederim. Zaten normal olarak yazılması lazım. Yıllardan beri hizmet ediyoruz CHP’ye, aynı zamanda Zonguldak’ın en büyük ilçesinin Başkanıyım. Etik olarak zaten bunun böyle olması gerekiyor. Ben biliyorsunuz tek kişiyim. Eşimi Milletvekili adayı olmasına rağmen, Parti Meclisi Üyesi olmasına rağmen delege yapmadınız. Benim bir tane oyum var. Hakkı Bey, açık beyanlarda bulundu. Ereğli’de Halil Posbıyık kazanır diye doğru bir teşhiste bulundu. Dolayısıyla Hakkı Beye bir vefa borcum var. Ben oyumu O’na kullanmak istiyorum’ dedim. ‘Tabii, haklısın’ dedi. ‘Biz de Hakkı Beye vermek istiyorduk da bir isimden dolayı yanına gitmedik. Siz bu konuda haklısınız’ dedi. Ondan sonra 6 tane belediye meclis üyesi kendisine gidiyor ve durumu anlatıyorlar. ‘Yanlış yaparsan, listeye yazmazsan, biz diğer meclis üyelerini de temsil ediyoruz, belediye meclis üyelerini yok bil. Senden ayrılırız, senin yanında olmayız’ diyorlar. Tabii bunu daha sonra duydum ben. Meclis üyeleri bana gelip anlattılar. Buna rağmen söyleşisinde diyor ki ‘Ben Halil Posbıyık’a teklif ettim. Ben Hakkı’yı destekliyorum, Murat’ın listesinde olamam, yazmayın’ demişim. Ben hayatımda böyle bir yalan görmedim. Bu kadar siyasi geçmişim var, bu kadar yalan söyleyen bir insan görmedim. Yazıklar olsun diyorum, başka bir şey demiyorum. Halil, Eylem çok önemli değil. Önemli olan Karadeniz Ereğli CHP. Siyaseti bilenler bilir, Karadeniz Ereğli CHP maalesef ağır ağır tökezlemeye doğru giriyor. CHP’nin, Ereğli’de sadece kendi oylarıyla Belediye Başkanı seçmesi mümkün değil. Ama Ereğli halkı bana sempati oyları veriyor. Her partiden bana oy geliyor. Biz de yeni adamlar yetiştireceğiz. Bizden sonra gelecekleri piyasaya süreceğiz dedik ama bizi engellemeye çalışıyorlar. Ama burada Eylem Ertuğrul’un kabahati yok. Burayı, CHP’yi lobi yönetiyor. Lobi emrettiği zaman da Eylem Ertuğrul yapmak zorunda. Karadeniz Ereğli CHP’ye yazık oluyor.
Kongrede 1 tane köylü yoktu, ruh yoktu, hiçbir şey yoktu. Karadeniz Ereğli için konuşuyorum, CHP maalesef elden gidiyor. Buna çok üzülüyorum, kahroluyorum.”

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , eylem ertuğrul ,

Yorumlar
  • Lütfi özcan
    19 Şubat 2020 Çarşamba 22:19

    Halil abi kurultay delegesı mutlaka olması gerekliydi Zonguldak bolgesının buyuk belediye baskanı kimse konusmuyorya dogruları konusalım cumartesi ereglı de partide delege toplantısı yapılıyor toplantıdan sonra ofis yolunda 70 veya 80 delegeye kimler yemek veriyor pazar gunu secim var yemege hangi il baskanı adayı geliyor bence ipler orada kopuyor bilinsin ilçe orgutu yemek veren taraf degil herkese iyi geceler

Ak Parti o ilçelerde kongre tarihlerini açıkladı...

19 Şubat 2020 Çarşamba 12:59

Ak Parti o ilçelerde kongre tarihlerini açıkladı...

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun Hafta sonu yapılacak olan Alaplı ve Kozlu İlçe kongrelerine tüm Zonguldak Halkını davet etti.

 Ekim 2019’da başlayan 7. olağan kongre sürecinde delege ve belde kongrelerini tamamladıklarını belirten İl Başkanı Zeki Tosun İlçe Kongrelerinin 22 Şubat 2020 Cumartesi günü yapılacak olan Alaplı ilçe kongresi ile başlayacağını söyledi.
İlçe kongrelerine tüm Zonguldak halkını davet ettiklerini belirten Tosun açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Genel Merkezimizin aldığı karar doğrultusunda başlayan 7. Olağan kongre sürecimiz ilçe kongrelerimizle devam ediyor.
22 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 14.00 de Alaplı Belediye Kültür Merkezinde Alaplı İlçe kongremizi yaparak ilçe kongremize start vermiş olacağız. İkinci ilçe kongremizi 23 Şubat 2020 Pazar günü Kozlu Karaca Düğün salonunda saat 11.00 de yapacağız.
İlçe kongrelerimize Milletvekillerimiz ve tüm teşkilatlarımız katılacaktır. Tam bir şölen havasında gerçekleştireceğimiz Alaplı ve Kozlu ilçe kongrelerimize tüm halkımızı bekliyoruz.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun , İlçe kongreleri , davet , Alaplı , Kozlu

Yorumlar

Diyabakır Devlet Tiyatrosu Zonguldak’ta “perde” diyecek

19 Şubat 2020 Çarşamba 12:26

Diyabakır Devlet Tiyatrosu Zonguldak’ta “perde” diyecek

Zonguldak Devlet Tiyatrosu bu hafta Diyarbakır Devlet Tiyatrosunu ağırlayacak. 
Diyabakır Devlet Tiyatrosunun hazırlayıp sunduğu “Yardımcı Aranıyor” adlı oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkıyor. 
Emine Erdem Alpyürük’ün yazdığı sunduğu “Yardımcı Aranıyor” adlı oyun tek perdeden oluşurken saat sürecek. 21 Şubat Cuma günü 20.00 ve 22 Şubat Cumartesi günü 14:00 ve 20.00 seanslarında Zonguldak Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenecek. 
Oyunun oyunculuğunu Vural Caner Karabenli ve Menekşe : Zeliha Genç canlandıracak. 
Tek perdeden oluşan oyunun konusu ise şöyle; “Birbirine zıt iki insanın, bir iş ilanı başvurusuyla yolları kesişir. Ev işlerine yardımcı arayan Vural Bey, iş başvurusu için gelen Menekşe Hanım’dan pek emin olamaz. Ama zaman ilerledikçe, bu zıtlıklardan doğan komik durumlar aslında ikili arasındaki ilişki bağını kuvvetlendirir. Birbirlerinin sırlarını öğrendikçe, birbirlerine karşı da bir sevgi doğar.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devlet Tiyatrosu

Yorumlar