7 Erdemir emeklisi biraraya geldi, fabrika kurdu...

1 Ekim 2017 Pazar 20:57

Ereğli Haber

 7 Erdemir emeklisi biraraya geldi, fabrika kurdu...

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde faaliyet gösteren Dekor Boru Ltd. Şti., Türkiye’de ilk defa büyük ebatlarda vidalı kazık üretmeye başladı.

Uzun yıllar Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Makine Mühendisi Suat Temiz, 7 arkadaşı ile birlikte Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Dekorboru Fabrikasını kurdu. 12 yıl önce temelleri atılan fabrikadaki makinelerin çoğunu kendisi imal eden Temiz, daha önce Türkiye’ye sadece Çin’den gelen vidalı kazıkları uzun uğraşlar sonucu üretmeye başladı. İstenilen uzunluk ve ebattaki vidalı kazıkların yanı sıra dekoratif aydınlatma ve konik borular üreten Temiz, daha fazla ülkeye ihracat yapmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Türkiye’de ilk defa vidalı kazık ürettiler
İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesini bitirdikten sonra geldiği Kdz. Ereğli ilçesindeki demir çelik fabrikasında değişik kademelerde görev yaptığını ve 12 yıl öncede 7 eski Erdemirli arkadaşı ile Dekorboru Fabrikasını kurduklarını anlatan Temiz, “Emekli olduktan sonra arkadaşlarla bir araya geldik. Ne yapalım? Paramız var, bilgimiz var, becerimiz var, çelikçiyiz. Epey bir araştırmadan sonra dekoratif aydınlatma direkleri şeklinde bir başlık attık. Bunun yanında konik borular, nervürlü borular, dekoratif babalar gibi ürünlerle işe başladık. Bununla ilgili makineleri temin etmek için 10-12 ay gibi bir süremiz geçti. Makineleri yurt dışından temin ettik, getirdik, kurduk. Ondan sonra çalışmaya başladık. Fuarlara katıldık, kendimizi tanıttık. Daha sonra da işimizi nasıl geliştirebiliriz diye hem TÜBİTAK ile hem KOSGEB ile irtibata geçtik. KOSGEB’e projeler yaptık. Bu projelerde Türkiye’de gelişmekte olan güneş enerjisi santralleri kurulumunda yoğun bir şekilde kullanılan vidalı kazık imalatına başladık. Bu vidalı kazıklar Türkiye’ye 3 yıl öncesine kadar Çin’den ithal ediliyordu. Türkiye’de tek üreticisiyiz. 3 seneden beri yurt içine imalat ve montajı yapıyoruz. Vidalı kazık ürünü ile ilgili faydalı model belgemiz var. Ürün çeşidi olarak başlangıçta dekoratif konik aydınlatma direkleri, bayrak direkleri, babalar, korkuluklar, nervürlü borular gibi isimlendirebiliriz. Son senelerde yaptıklarımız da vidalı kazık. Bu vidalı kazık da somunlu vidalı kazık, flanşlı vidalı kazık, sivri uçlu vidalı kazık, mızrak uçlu vidalı kazık gibi çeşitli ürünler vardır. Şimdi bu sene ilk parti ürünü Hollanda’ya gönderdik. İkinci parti ürünümüz Almanya’ya gidecek. Görüşmelerimiz devam ediyor. Avrupa ve çevre ülkelere satış yapmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Makineleri kendileri yaptı
Vidalı kazık üretimini ve vidalı kazıkları sahada uygulamasını yapan makinelerin bir kısmını kendileri yaptıklarını bir kısmını da makine imalatı yapan yerli firmalara yaptırdıklarını dile getiren Temiz, vidalı kazık üretimine nasıl başladıklarını şu şekilde anlattı: “Biz bu işleri yaparken çelik sektöründeki arkadaşlarımız geldiklerinde, gördüklerinde diyorlardı ki 'Bu akıllı adam işi değil bu olmaz şöyle olur böyle olur.' Ama bizim Erdemir’de de şöyle bir düşünce vardı, Erdemir’i kuran Amerikalı’lar yapmışlar gitmişler, sonradan gelen nesil şu şekilde diyordu 'Yurt dışında yapılıyorsa ben daha iyisini yaparım.' Benim uğraşmamın temelinde de bu var. Avrupa bunu yapıyorsa biz de bunun daha iyisini yaparız. Hatta Çin’den malzeme getirip de Türkiye’de kullanan firma sahibi numune malzeme getirdi, ona da aynı şeyi söyledim. Aynen de o şekilde yaptık zaten. Türkiye’de üretilmeyen bir şey, daha önceden birçok kişinin denediğini öğreniyoruz. Fakat bizim makinelerimizin de, önceki aldığımız makinelerin de bu işi yapmaya uygun olduğu için daha hızlı bir şekilde bu ürünü hemen yapabildik. Başta 3 tane makinemiz vardı. Şimdi 15 tane makinemiz var. Bu 15 tane makinenin çoğunu da biz kendimiz yaptık. Başka yerlerde benzer makineler görüp kendi işimize adapte ettik, üretimini yaptık, bir de vidalı kazıkların sahada uygulamasını yapan makineler var. Onları da genellikle yurt dışından temin yoluna gidiliyordu. Ankara’dan bir firma buna benzer makineler yapıyordu. Bizde gittik 'Bize şu şekilde şu işi yapabilecek makineler bize bunu yapar mısın?' diye konuştuk. 'Yaparım' dedi. Dışarıdan aldığımız makineleri yine yurt içinde yaptırdık. 15 makineden 3 makine başlangıçta yurt dışından almıştık. Sonradan da 1 makine daha aldık yine yurt dışından. Dolayısıyla ihtiyacımız olan makineleri de kendimiz yapıyoruz. Yeni bir ürün çeşidi talebi olduğu zaman onu yapabilmek için de yine kendimiz makine yapıp o ürünü yapıyoruz. Yani yurt dışından gelen talepler biraz farklı üründü. Onlar için de işte yine farklı bir makine geliştirdik. Onu yaptık. Üretime öyle devam ediyoruz.”
İmalat bölümünde üç vardiyada 20, şantiyelerdeki çalışanlarla yaklaşık 40 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Temiz, eleman ihtiyacı olduğunu ancak bulamadıklarını ifade etti. Temiz, personel bulmaları halinde hem daha fazla ülkeye ihracat yapacaklarını hem de çalışan sayısını artıracaklarını söyledi. Türkiye’de yapılmayan işleri yaparak faydalı model çalışmalarına ve KOSGEB'e proje hazırlamaya da devam edeceklerini belirtti.

“Türkiye’de olmayanı üretiyoruz”
Suat Temiz ile 40 yıllık bir dostlukları bulunduğunu ve Erdemir’den emekli olduktan sonra Dekorboru Fabrikasını kurduklarını anlatan Genel Müdür Yardımcısı İsmet Koç, amaçlarının Türkiye’de olmayanı yapıp ülkeye ve topluma katkı sunmak olduğunu söyledi. Koç, konuşmasında, “Amacımız burada topluma katkı sağlamak, Türkiye’de olmayanları yapmak. önemli olan farklı işler yapmak. Biz de gördüğünüz gibi farklı ürünler yapıyoruz. Şu anda yurt içi değil yurt dışına satıyoruz. Ben Suat abiyi kutluyorum. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Yorumlar
 • İsmail TEMEL /DİYARBAKIR
  21 Ekim 2017 Cumartesi 16:46

  Tebrik ediyorum.Hemşehrilerimizin başarısı beni çok mutlu etti.Devamını bekliyoruz.

 • İsmail Dönmez
  4 Ekim 2017 Çarşamba 04:09

  Gurur duydum. Kutlarım

 • Derya uludağ
  3 Ekim 2017 Salı 17:16

  Başarılarınızın devamını dilerim inşallah daha güzel işlere imza atarsınız

 • Halit Bozkurt
  2 Ekim 2017 Pazartesi 23:59

  Gercekten hem çok sevindim hemde çok gururlandım

 • Mustsfa Türkün
  2 Ekim 2017 Pazartesi 01:26

  Iste Turkun gucu. Boşuna denmemis bir Turk dünyaya bedeldir. Gonulden tebrik eder alinlarinizdan operim. Muvaffakiyetleriniz daim Allah yar ve yardimcimiz olsun amin amin amin

 • Hilmi TEZCAN
  1 Ekim 2017 Pazar 23:02

  Suat abi; Hayırlı uğurlu olsun. Çok gururlandım. Tebrikler başarılarınızın devamını dilerim.

 • Suat Önder
  1 Ekim 2017 Pazar 22:38

  Sizleri tebrik ediyorum.Adaşımlada Demir Çelik Sempozyumları nda beraberdik Keşke Erdemir Vakfı Sizler gibi Beyin takımlarına beraber olsalardı da Bence saçma sapan işler yapmasalardı. Yinede olabilir KEŞKE

 • Yılmaz Ayyıldız
  1 Ekim 2017 Pazar 22:13

  Erdemir emeklisi olarak sizlerle gurur duyuyorum. Böyle mükemmel tesisi bolgemize ve ulkemize kazandirdiginiz için sizlere teşekkür ediyorum. Basarilariniz devamını dilerim

 • Adem aydin
  1 Ekim 2017 Pazar 22:01

  Başarıların devamını dilerim kolay gelsin suat bey görüşme k dileğiyle

TSO Seçimleri ertelendi mi?

23 Eylül 2017 Cumartesi 16:02

TSO Seçimleri ertelendi mi?

Türkiye genelinde Kasım ayı sonuna kadar yapılması kararlaştırılan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) seçimlerinin erteleneceği iddia edildi.

Türkiye genelinde Kasım ayı sonuna kadar yapılması planlanan TSO seçimlerinin 2018 yılı Nisan ayı yada daha ileri bir tarihe ertelenebileceği ifade ediliyor. 

Edinilen bilgiye göre Ankara kulislerinde seçimlerin ertelenmesi yönünde karar alındı ancak henüz resmi olarak açıklanmadı. Seçimlerin ertelenmesine yönelik kararın önümüzdeki hafta il ve ilçelerdeki TSO'lara resmen bildirileceğide iddia ediliyor.

Bilindiği gibi Kdz. Ereğli TSO seçimlerinin 22 Ekim'de yapılması kararı alınmış ve ilçede 4 ayrı grup seçim çalışmalarına başlamıştı. 

Seçimlerin ertelenmesinde Irak'ta bu gün yapılacak olan referandum sonucunun etkili olması bekleniyor.

Yorumlar

Keleş ve ekibi belediyeye gitti

22 Eylül 2017 Cuma 19:03

Ereğli Haber

Keleş ve ekibi belediyeye gitti

Zonguldak Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı İşadamı Arslan Keleş, ekibiyle birlikte Belediye başkanı Hüseyin Uysal'ı makamında ziyaret etti.

Keleş ve TSO seçimlerinde birlikte çalıştığı işadamlarından oluşan ekibi, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ı makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından kapıda karşılanan Arslan ve ekibi yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ereğli' de birlik ve beraberliğin sağlanması, seçilmiş ve atanmışlarla bir araya gelerek şehrin sorunlarının çözümlenmesi konusunda ortak nokta bulunması gerektiğini kaydetti. Ereğli belediyesinin de bu konumda önemli yeri olduğunu söyleyen Arslan keleş "Muhtemelen bir ay sonra 22 Ekim gibi Ticaret ve Sanayi odası Organ seçimleri olacak. Bizlerde 20 yıldır belirli zümre tarafından yönetilen, Ereğli'ye bir şey kattığını düşünmediğimiz yönetimin artık yorulduğunu arkadaşlarımızla birlikte genç ve yetenekli bir ekiple aday olmayı düşündük. Şehrin tüm seçilmişleri ve atanmışlarıyla birlikte hep birlikte yeniden Ereğli için neler yapabileceğimizi Ereğli' de bir değişim rüzgarı başlatmamız gerektiğini, Ereğli'yi büyütmemiz gerektiğini, yeni istihdam alanları açmamız gerektiğini öğrenci sayımızı 4 binlerden 10 binlere 20 binlere çıkartmayı hedefleyerek yola çıktık. Bununla ilgili olarak da çalışmalara başladık. Her gruptan aday olacak arkadaşlarımızı belirledik. İşlerinde başarılı, bu bölgede yaşayan bu bölgeye yatırım yapan, bu bölgede istihdam sağlamış olan arkadaşlarımızla birlikte yola çıktık. Bugün ki tabloya baktığınızda çok güçlü ve bir arada olmaktan ve çalışmaktan keyif aldığımız bir arkadaş grubu içerisindeyiz. Öyle düşünüyorum ki bu arkadaşlarımızla birlikte seçimi kazanıp görevin başına geleceğiz"

Arslan Keleş, ülkede öğrenci arzı olduğunu ancak Ereğli' ye öğrenci gelmediğini ifade etti. Bunun sebeplerini de açıklayan Keleş "Eğer buraya Hukuk Fakültesi kazandırabiliyorsak bu önemlidir. Bardağın hep dolu tarafına bakmamız lazım. Bugün Turizm fakültesi açıldı Ereğli'de. Kayıt olan öğrenci sayısı sadece SEKİZ. Eğitim fakültesine 600 kişi kayıt oluyordu. Şimdi ise 480 kişi kayıt oldu. Bu şunu gösteriyor. Buradaki bölümler popülaritesini yitirmiş. Buraya öğrenci de gelmiyor. Ülkede bir öğrenci arzı var. Maalesef Ereğli bundan yararlanamıyor. Devlet hastanesinden alınan mevcut yer yıkıldı. Ne olacağı ile ilgili somut bir şey yok. Oranın fakülteye verilmesi için sizlerin de büyük gayretleriniz vardı. Ancak bugün gelmiş olduğumuz noktada hala daha bir şey olmaması insanın içini acıtıyor. Bugün çarşı merkezi giderek boşalıyor. Çarşılar o şehrin kalbidir. Şehir küçülüyor. TSO' nun buna bir şekilde müdahil olması gerekiyor. Bütün her şeyi insanların belediyeden beklemesi doğru değil" dedi.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise konuşmasında TSO başkanlığı için yola çıkan adaylara başarı dileklerini ileterek konuşmasına başladı. Uysal konuşmasında "Ereğli' de ortak hedeflerimiz var. Ereğli'nin daha güzel olması ve daha ileriye gitmesi için arkadaşların kendilerine ait projeleri var ve uğraşıyorlar. Bende bu konuda son derece memnunum. heyecanlarını görüyorum. Ticaret ve Sanayi odası sivil toplum kuruluşlarının en önemli ayağı. Her zaman dediğimiz gibi Ereğli' de eğer bir çatı varsa bu çatı kaymakamlıktır, belediye ve Ticaret sanayi odasıdır. Tüm arkadaşlar zaten Ereğli' deki sorunları çözmek için bir araya gelerek gerekeni yapacaktır. Gönül istiyor değişik bölümler gelerek canlanması. Belki de ilerleyen zamanlarda da üniversite kurulması için de adımlar atılması. Bu seçimlerin en önemli tarafı ise kavgasız gürültüsüzü olarak devam etmesi. Seçimlerden sonra seçilecek olan yeni yönetim ile bir araya gelerek şehrin sorunlarının çözümlenmesi için görüşmelerimizi yaparız. Ben bir kez daha TSO Başkan adayı Arslan Keleş ve beraberindeki arkadaşlara çıktıkları yolda başarılar diliyorum" dedi.

Gerçekleşen ziyaret sohbetin ardından sona erdi.

Yorumlar

Hisarcıklıoğlu'nun Alaplı ve Ereğli programı iptal...

15 Eylül 2017 Cuma 18:56

Hisarcıklıoğlu'nun Alaplı ve Ereğli programı iptal...

Kdz. Ereğli TSO'dan yapılan açıklamada yarın yapılması planlanan 'Ekonominin yıldızları ödül töreni' programının ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.

Kdz. Ereğli TSO yarın yapılması planlanan 'Ekonominin yıldızları ödül töreni' programının ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Üyelrine 'ÖNEMLI DUYURU' başlığı ile mesaj çeken Kdz. Ereğli TSO yönetimi mesajda şu ifadelere yer verdi; "Yarın gerceklestirmeyi planladığımız Kdz.Eregli Ekonomisinin Yıldızları ödül törenimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Bilgilerinize."

Yorumlar

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ereğli’ye geliyor

13 Eylül 2017 Çarşamba 18:18

 TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ereğli’ye geliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) davetlisi olarak Ereğli ilçesine geliyor.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 16 Eylül 2017 günü Kdz. Ereğli ilçesine geleceğini açıkladı. Tetiker açıklamasında “TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu 16 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 13.00 sıralarında Alaplı ilçemize ardından Ereğli ilçesine ziyaret gerçekleştirecek. Sayın Hisarcıklıoğlu saat 16.00’da Erdemir Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz “Ekonominin Yıldızları” ödül töreni çerçevesinde 2014, 2015 ve 2016’da Ereğli ilçesinde gelirler ve kurumlar vergisinde ilk üçe giren üyelerimiz, kurucu üyemiz, 45 yıl ve üzerinde odamızı üyeliği bulunanlara yönelik ödül törenine katılacak ve plaketlerini takdim edecek. Aynı zamanda burada yapacağı konuşma ile Türkiye ve bölge ekonomisini değerlendirecek” dedi.

Etiketler:

Kdz. Ereğli , TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker , TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ,

Yorumlar