3 engelli genç kız, engellerini böyle aştı

24 Eylül 2019 Salı 11:27

 3 engelli genç kız, engellerini böyle aştı

Devrekli engelliler üstün gayretleri sonucunda engelleri aştılar

Zonguldak’ın Devrek ilçesindeki Engelsiz Yaşam Merkezinde kalan 3 genç kız üstün gayretleri sonucunda engelleri aşmaları neticesinde hem sanat öğreniyorlar, hem de para kazanıyorlar. Devrek Öğretmenevinde istihdam edilen Zeliha Yılgın, Sultan Özünlü ve Sevda Şeker adlı genç kızlar Sosyal Hayata Katılım kapsamında hayata geçirilen proje neticesinde iş hayatına atılarak toplum yararına hizmet etmeye başladılar. Öğretmenevinin çeşitli kademelerinde görev yapan genç kızlar kurumun otelinde, yemek ve çay servisleri ile birçok alanda çalışarak hayata atılmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Burada çalışmaktan ve insanlara hizmet etmekten çok mutlu olduklarını ifade eden genç kızlar şöyle dediler: 
"Engelsiz yaşam merkezinden buraya geldik birkaç arkadaşımızda başka kurumlarda istihdam ediliyorlar. Bizler üç arkadaş burada çalışıyoruz. Meslek elemanları, sosyologlar kurum müdürümüz sayesinde burada her işi öğrendik çay demleyip servis yapıyoruz, yemek yemek için gelenlerin servislerini açıyoruz, otelin yataklarını yapıyoruz, temizlik yapıyoruz bunları isteyerek ve severek yapıyoruz ve bunları yaparken de para kazanıyoruz." 
Öğretmenevinde üç genç kızı istihdam etmekten duyduğu mutluluğu belirten Kurum Müdürü Hüseyin Okay,” Bu arkadaşlarımızı burada istihdam etmemizin tek gayesi, birçok engelli veya engelsiz merkezlerinde kalan arkadaşlarımızın yetiştirildiği takdirde üstesinden gelemeyecekleri hiçbir şey olmadıklarını burada ki çalışmaları neticesin de şahit olduk. Tek amaç topluma kazandırarak engellerini aşmalarını sağladıktan sonra bu arkadaşlarımız gibi diğer birçok arkadaşlarımız da engelleri aşacaklarına inanıyorum. Bu arkadaşlarımız hem çalışıyorlar hem de para kazanıyorlar. Daha evvel Engelsiz Yaşam Merkezinde kalan bu kızlarımız şimdi sosyologlar nezaretinde kuruma bağlı Umut Evinde kalıyorlar. Aslında bu kızlarımızın ikisi yani Zeliha Yılgın milli koşucu diğeri Sultan Özünlü arkadaşımız da masa tenisin de oldukça iddiaları arkadaşlarımız. Ben inanıyorum ki gelecekte bu kızlarımız ülkemizin milli sporcuları arasında da yer alacaklardır” diye konuştu. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Devrek , Öğretmenevi , 3 genç kız

Yorumlar

Karaelmas Teknoloji Takımı büyük bir başarıya imza attı

24 Eylül 2019 Salı 11:06

Karaelmas Teknoloji Takımı büyük bir başarıya imza attı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında düşük bir bütçeyle kurulan Karaelmas Teknoloji Takımı finale kalan tek lise ekibi oldu.

 Mesleki eğitim kapsamında yazılım ve robot teknolojisinin Zonguldak’ta geliştirilmesi için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen TEKNOFEST organizasyonuna ilimizden Hack İstanbul yarışması Roket yarışması, Savaşan İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışması, Yapay Zeka yarışmasına katılım sağlandı. 
Teknofest’in açılış etkiniği olan, 14 farklı ülkeden toplam 4012 yarışmacının katıldığı Hack istanbul yarışmasına Bülent Ecevit Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu dördü lise ve üçü üniversiteden olmak üzere 7 takımla katılım sağlanırken, 6 takımımız ön elemeyi geçti ve bir takımımız 12. sırada tamamladı. 
Tuz Gölünde Roketsan ev sahipliğinde gerçekleştirilen roket yarışması alçak irtifa kategorisinde yarışan Karaelmas Teknoloji Takımının roketi, final öncesindeki tüm testleri başarı ile geçerek finalde atışa hak kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir. 
İstanbul Yenikapı Etkinlik Meydanında gerçekleştirilen Savaşan İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışması sabit kanat kategorisinde yarışan Karaelmas İHA, uçuş öncesi tüm teknik tetkikleri başarı ile tamamlayarak önce finale kalan ilk 20 ekip arasında girdi, sonrasında da uçuş için gerekli yeşil etiket sahibi olarak son 12 ekip içinde uçmayı başararak yarışmayı 7. sırada tamamladı. 
Teknofest etkinliğinin son bölümünde gerçekleştirilen ve yüzlerce takımın katıldığı Yapay Zeka yarışmasında finale kalan Karaelmas Teknoloji Takımı, finale kalan tek lise ekibi olmanın yanı sıra yarışmayı ilk 20 takım arasında tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. 
Yarışmaya katılan diğer takımlara göre çok daha düşük bütçelerle kurulan ekiplerimizin bu başarısı Teknofest organizatörleri, Türkiye Teknoloji Takımı yetkilileri ile festival ana sponsoru Baykar firması uzmanları tarafından büyük bir başarı olarak değerlendirildi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , BAKKA , başarıya imza atıldı

Yorumlar

Minik öğrenciler okulları için fidan dikti

23 Eylül 2019 Pazartesi 16:55

Minik öğrenciler okulları için fidan dikti

Kozlu Kocatepe İlkokulu 2C sınıfı öğretmen ve öğrencileri fidan dikti.

 Zonguldak'ın Kozlu İlçesi Kocatepe İlk Okulu 2C sınıfı öğrencine ağaç ve orman sevgisini aşılamak için 31 öğrenci öğrencileriyle birlikte fidan dikti. Tarık Temur hatıra ormanı ismi verilen etkinlikte minik öğrenciler elleriyle fidan dikerek isimlerinin yazılı olduğu kartı dikilen fidanın yanına koydu.
Etkinliğin asıl amacının çocuklara ağaç ve orman sevgisi aşılamak olduğunu ifade eden Kozlu Kocatepe İlkokulu Müdür yardımcısı Taner Oruç, “Kocatepe İlk Okulu 2C sınıfının ağaç dikme etkinliğindeyiz. Buraya okulumuz ve öğretmenimiz adına bir hatıra ormanı yapıyoruz. Etkinlikte öğretmen ve velilerimiz büyük çaba gösterdi. Kozlu Belediyesi bize yer tahsis etti. Orman Bölge Müdürlüğümüz fidanları temin etti. Destek veren emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sınıfımızda bulunan 31 öğrencimizin hepsi ağaç sevgisi ile yoğuruldu ormanların faydasını öğrendi. İnşallah böyle güzel etkinliklerle devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Kozlu , fidan dikimi

Yorumlar

Jandarma teşkilatından Bektaş’a nezaket ziyareti

23 Eylül 2019 Pazartesi 15:33

Jandarma teşkilatından Bektaş’a nezaket ziyareti

Zonguldak’a yeni atanan İl Jandarma Komutanı Albay Gönen Süslü ve İlçe jandarma komutanları Vali Erdoğan Bektaş’a nezaket ziyaretinde bulundular.

 Vali Erdoğan Bektaş ziyarette güven ve huzur ortamının önemine dikkat çekerek kendilerine görevlerinde başarılar diledi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Jandarma , ziyaret

Yorumlar

Vatandaşa kötü davranan esnafın tezgahı geçiçi süre kapandı

23 Eylül 2019 Pazartesi 15:25

Vatandaşa kötü davranan esnafın tezgahı geçiçi süre kapandı

Devrek Belediyesi sebze meyve pazarındaki esnaftan bir kişinin tezgahı, pazar kurallarına uymadığı ve pazar düzenini bozduğu gerekçesiyle, Devrek Belediyesi encümen kararıyla geçici süre ile cezalandırılarak kapatıldı.

 Zonguldak'ın Devrek ilçesinde kurulan sebze-meyve pazarında bir tezgah sahibi esnafın tezgahı, pazar kurallarına uymadığı ve düzeni bozduğu gerekçesiyle 4 hafta süreyle kapatıldı. İHA'ya konuşan Belediye Zabıta Müdürü İsmet Uzunsoy, "Geçen hafta arkadaşlarımızın yaptığı denetimlerde vatandaşlarımıza uygunsuz davranan, vatandaşlarımıza mukavemette bulunan pazarımızın düzenini bozduğundan bu tezgaha encümen kararıyla 4 hafta pazardan men cezası verilmiştir. Kontrollerimiz devam edecektir. Vatandaşlarımızın düzenli şekilde pazardan alışveriş yapmaları için sık sık kontrollerimiz devam ediyor. Pazarcı esnafımızın bu konuda özellikle pazarımıza gelen vatandaşlarımıza daha iyi ve temiz bir şekilde alışveriş yapma ve iyi davranma konusunda uyarılarımız devamlı vardır. Denetimlerimiz sıklıkla devam edecektir" diye konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Devrek , zabıta

Yorumlar