“10 Mayıs Dünya Sağlık için Hareket Et” günü

9 Mayıs 2018 Çarşamba 13:20

“10 Mayıs Dünya Sağlık için Hareket Et” günü

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner , “10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et” günü etkinlikleri kapsamında yazılı bir açıklamada bulundu.

Güner yapmış olduğu açıklamada, “Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (ölümlerin yüzde 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 sonuçlarına göre ülkemizde 12 yaş ve üzeri bireylerin yüzde72’si düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. 6-11 yaş grubu çocuklarımızın yüzde 58.4’ü düzenli olarak (günde 30 dakika veya daha fazla süre ile) egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma vs gibi gerekçelerle hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saat olarak bulunmuştur. Bu durum hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır. 10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir. Sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir” diye konuştu.

Yorumlar

Sanat okulu öğrencilerinden muhteşem konser

9 Mayıs 2018 Çarşamba 12:35

Sanat okulu öğrencilerinden muhteşem konser

Çaycuma Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nun iş birliği ile Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi'nde, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında açılan 'Müzik Enstrümanı Kurslarının Yıl Sonu Müzik Dinletisi Etkinliği' yapıldı. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu öğrencileri Kültür merkezinde muhteşem bir konser verdi.

Düzenlenen programa; Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Gökçebey Kaymakamı Ahmet Korkmaz, Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Oktay Aksoy, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
İlçede faaliyet gösteren; keman, bağlama, gitar ve flüt gibi birçok müzik aleti konusunda uzman eğitimciler tarafından kurslar veren Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, yılsonu etkinliği olarak düzenlediği konser büyük ilgi gördü.
Programa emeği geçen herkese teşekkür eden Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Oktay Aksoy; "7'den 70'e amatör bir ruhla hazırlamış olduğumuz program vesilesi ile enstrümanla yeni tanışan kardeşlerimizi sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İdareci, öğretmen ve diğer personelimizin katkılarıyla bu eğitim, öğretim yılında 2 bağlama, 2 klarnet, 3 keman, 2 yan flüt ve 1 gitar kursunu Çaycumamızın hizmetine sunduk. Şüphesiz müziğin toplum üzerindeki olumlu etkisi yansıtmayacak düzeydedir. Müzikle haşır neşir olan toplumların suç oranlarında ve madde bağımlılıklarında azalmalar olduğu aşikardır. Bu noktadan hareketle 7'den 70'e insanımızı müzikle ve enstrümanla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen idareci, öğretmen ve personelime teşekkür ediyor, amatör bir ruhla hazırladığımız programımıza teşriflerinizden ötürü teşekkür ediyorum" dedi.
Yaklaşık 2 buçuk saat süren konser izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

Yorumlar

Otomobil takla attı, sürücüsünün burnu bile kanamadı

9 Mayıs 2018 Çarşamba 12:22

Otomobil takla attı, sürücüsünün burnu bile kanamadı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde plajlar mevkiinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil takla attı. Kazada sürücü kazayı şans eseri yara almadan atlattı.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı'dan Ereğli ilçesi yönüne giden Aydın A. yönetimindeki 67 LV 649 plakalı otomobil, Ereğli-Alaplı Karayolu’nun plajlar mevkisi yakınlarında kontrolden çıkarak takla attı. Otomobil sürücüsü Aydın A., kazayı şans eseri yara almadan atlattı. Diğer sürücülerin yardımıyla da ters dönen otomobilinden çıkarıldı. Kaza nedeniyle plajlar mevkisi Ereğli istikametinde bir şerit trafiğe kapandı. Kısa süreli trafik yoğunluğu yaşandı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

Yorumlar

Welbeck'e "Ben Türk'üm", "Zonguldaklıyım" dedirtti

8 Mayıs 2018 Salı 19:16

Welbeck'e "Ben Türk'üm", "Zonguldaklıyım" dedirtti

Arsenal'de birlikte futbol oynadıkları arkadaşı Danny Welbeck'e "Zonguldak" ve "Türkiye" mesajı verdiren Mesut Özil, sosyal medya hesabındaki paylaşımıyla büyük ilgi gördü.

Premier League takımlarından Arsenal'de forma giyen Türk asıllı Alman Milli Futbolcu Mesut Özil, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla büyük ilgi gördü. Özil, takım arkadaşı Danny Welbeck'e "Ben Türk'üm", "Zonguldaklıyım" dedirtti. Özil'in Türkiye ve Zonguldak'a takım arkadaşı üzerinden gönderdiği mesaj sosyal medyada günün konusu oldu.

Yorumlar

Çalılık alana savruldu...

8 Mayıs 2018 Salı 19:14

Çalılık alana savruldu...

Zonguldak’ta direksiyon hakimiyetini kaybeden araç kaza yaptı. Kazada 1 kişi hafif yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kaza, Zonguldak Ankara karayolu üzerinde meydana BD geldi. Ahmet Köseoğlu idaresindeki 74 BD 546 plakalı araç sürücü direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine yol kenarında bulunan çalılık alana savruldu. Çevredeki vatandaşların durumu fark etmesi üzerine durumu 112 sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri kazada yaralanan araç sürücüne ilk müdahaleyi yaptı. Sağlık durumu iyi olduğunu öğrenilen araç sürücüsü, tedavi edilmek üzere Çaycuma Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Yorumlar