“Öğretmen, bir milletin geleceğini değiştirmeye adaydır”

24 Kasım 2021 Çarşamba 13:29

“Öğretmen, bir milletin geleceğini değiştirmeye adaydır”

24 Kasım Öğretmenler Günü Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında ikinci kutlama töreni Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan programda İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. 

AKSOY, “ÖĞRETMENLERİMİZ, İLERİ HEDEFLERE DOĞRU YÜRÜMENİN ANAHTARIDIR”

Öğretmenliğin fedakârlık ve özveri isteyen dünyanın en kutsal mesleği olduğunu ifade eden Aksoy, “Öğretmenler, her zaman ve her şart altında bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecinde önemli role sahip olmuşlardır. Dolayısıyla öğretmenlerimiz, geçmişte olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir. Gençler de öğretmenlerin eseridir’ diyerek, öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamıştır” dedi. 

“ÖĞRETMENİN ETKİN OLMADIĞI BİR EĞİTİM SİSTEMİ DÜŞÜNÜLEMEZ"

Aksoy, günümüz eğitiminde teknolojinin etkin kullanıldığı ancak asıl değerin ‘öğretmen’ olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve ‘yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme’ felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız. Siz değerli öğretmenlerimizin de bu ulvi görevin bilincinde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştireceğinize inanıyor ve sizlere güveniyoruz.”

SEVER, “BİR MİLLETİN GELECEĞİNİ DEĞİŞTİRMEYE ADAY OLDUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ"

Tören adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreni ile devam etti. Aday öğretmenler adına konuşan Özel Eğitim Öğretmeni Şevket Atakan Sever, eğitimin artık durağan bir süreç olmaktan çıktığını belirterek, “sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir. Çağımız öğretmeni öğrencilerini ayrı ayrı bireyler olarak görür ve değer verir. Her öğrencinin ayrı bir dünya olduğu, topluma mutlaka kazandırılması gereken mücevher olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşır. Öğrencilerin kalplerini kazanma ve onlara bir şey öğretme adına her fırsatı değerlendirir. Çağımız eğitim modeli aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. Yüzyıllardan beri süre gelen yanlışlıklar karşısında bile onun gibi dimdik durabilmenin hikayesidir. Onun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır sözünü okuduğunda sınıfta bir öğrenciyi değil topyekün bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir. Buna yürekten inanıyorum ki, bugün ben ve arkadaşlarım öğretmenliğe aday olmanın yanı sıra bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olduğumuzun bilincindeyiz. Bu duygularla hepinizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” dedi. 

EMEKLİ ÖĞRETMENLERE HİZMET ŞEREF BELGELERİ TAKDİM EDİLDİ

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fatma Deniz Akdeniz tarafından okunan ‘Şehit Öğretmen’ isimli şiir, mesleklerini icra ettikleri sırada şehit düşen öğretmenlere ithaf edildi. Ardından emekli öğretmenlere hizmet ve şeref belgeleri takdim edildi.

Tören; Uzun Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Her şeye rağmen’ adlı kısa oyun ve ‘Öğretmenim Seninle Çiçeklenecek Gelecek’ temalı oratoryo gösterileri ile son buldu. 

Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’ndeki törene; Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, askeri erkan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , 24 kasım , öğretmenler günü , uzun mehmet mesleki ve teknik anadolu lisesi , herşeye rağmen , mehmet yapıcı , ismail aksoy , hüseyin tatoğlu

Yorumlar

Hayata geçirilen projeler takdir topluyor

24 Kasım 2021 Çarşamba 10:49

İlyas Akın

Hayata geçirilen projeler takdir topluyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yer alan Hatip Camii’nde faaliyete giren banyo, ihtiyaç sahiplerine hizmet veriyor.

Kdz. Ereğli Hatip Camii’nde atıl durumda olan banyo, cami görevlilerinin desteği ile faaliyete girdi. Abdesthane içerisinde yer alan banyoda vatandaşlar, 24 saat sıcak su bulabiliyor. Hatip Camii’nde görevli Müezzin Kayyım Ahmet Yazıcı (48), abdesthane ve caminin tüm eksikleri ile ilgilenerek, mahalle halkının da talep ve önerilerini dinliyor. 18 aydır Hatip Camii’nde görev yapan Yazıcı, cami bünyesinde yer alan banyonun hizmete girmesi ile ilgili bilgiler vererek şunları söyledi:

“Şehir dışından gelen bir kardeşimizin, banyo yapabileceğimiz bir yer var mı? Diyerek sorması üzerine gelişti. Camimizde yer alan fakat atıl durumda olan banyomuzu faaliyete geçirmemize vesile oldu. Camimiz, şehre ve hastanelere yakın olduğundan dolayı, refakatçi olsun ya da arabasında kalanlar için banyo ihtiyacı olan kardeşimiz gelirse, burada yıkanabilme imkanı bulabiliyor. Bizi veya dernek başkanını bularak 24 saat banyodan faydalanabilir. Geri dönüşler çok güzel, memnuniyet var. Banyoyu kullanan kardeşlerimiz oldu teşekkür ettiler. Görevimiz, halkımızın yapmış olduğu yardımlarla buraları faaliyete geçirmek ve yine halkımıza sunmaktır." 

Atık piller camide toplanıyor

Müezzin Kayyım Ahmet Yazıcı, çevrenin kirlenmemesi ve geri dönüşüme kazandırılması için hayata geçirilen atık pil toplama ile ilgili de açıklamada bulunarak;

"Geçmişte görev yaptığımız Kavaklık Mahallesi’nde 6-7 kutu bu zamana kadar atık pil toplamıştık. Bu camide de devam ediyor. Şu anda 50’şer kilo 2 kutu da geri dönüşe kazandırılıp, hem suyumuzun hem toprağımızın kirlenmemesine vesile olmaya gayret sarf ediyoruz. Temizlik açısından çevremize katkıda bulunmuş oluyoruz." İfadelerini kullandı.

Bölge halkı ve cami esnafı da, hocaların bu duyarlı davranışları için tebriklerini iletiyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , atık pil , hatip camii , banyo , ahmet yazıcı

Yorumlar
 • Ahmet yazıcı
  25 Kasım 2021 Perşembe 16:10

  Aydın bey hak kaybı yok.kendi isteğimle.gectim.☺️Rabbim razı olsun güzel temeninizden dolayı.

 • Aydın
  25 Kasım 2021 Perşembe 10:11

  bence o müezzin değil hocalık yapmalı ahmet yazıcı hocanın haklarının geri verilmesi lazım.değerli hocalarımızı haksız yere haklarını ellerinden aldılar.

 • Erdoğan
  24 Kasım 2021 Çarşamba 17:30

  Saygılar sayın hocam

Özel gün zarfı bastırıldı

23 Kasım 2021 Salı 18:18

Özel gün zarfı bastırıldı

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş, Gazi Alemdar Gemisi anısına PTT Filateli Servisi tarafından bastırılan özel zarfların 24 Kasım 2021 tarihinde PTT Karadeniz Ereğli Şubesi ile tüm Türkiye’de aynı anda satışa çıkacağını bildirdi.

Başkan Keleş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; yarın Gazi Alemdar Gemisi’nin İstiklal Madalyası ile onurlandırılması temennisinde bulunulan mektupları hazırlanan zarflarla Ereğli PTT şubesinden devlet büyüklerine göndereceklerini ifade etti. 

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, yazılı bir açıklama yaparak, Oda olarak Karadeniz Ereğli’nin ticari ve sınai gelişiminin yanı sıra yörenin sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleri ile coğrafi ve doğal güzelliklerinin tanıtımı bağlamında desteklerini sürdürdüklerini belirtti. 

Keleş, bu bağlamda Oda olarak Kdz. Ereğli’nin Milli Mücadele sürecindeki en önemli imzası Gazi Gemi Alemdar’ın tanıtımı için yürütülen çalışmaları hızlandıracak bir projeyi de desteklediklerini kaydetti. 

Gazi Gemi Alemdar’ın İstiklal Madalyası’na kavuşması için girişimleri üstlendiklerini açıklayan Keleş, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

“BİZİM İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

“Karadeniz Bölge Komutanlığının, Kdz. Ereğli Belediye’sinin girişimleri ve ilçede faaliyet gösteren tersanelerin destekleri ile müze gemi olarak inşa edilen ve ilçe turizminin gözdesi haline gelen Gazi Gemi Alemdar’ın ve Kdz. Ereğli’nin İstiklal Madalyası ile onurlandırılabilmesi adına girişimlerde bulunuldu; 2020 yılında Zonguldak milletvekillerinin birlikte hazırladıkları kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sundular. Ancak Meclisimizin yoğun gündemi ve farklı bölgelerden iletilen aynı konudaki talepler nedeni ile karar süreci uzadı. 

Kdz. Ereğli TSO olarak Alemdar’ın İstiklal Madalyası ile onurlandırılması, Kdz. Ereğli tarihine, ilçemizde yaşayan insanların milli birlik ve beraberliğe verdikleri önemi ve tarihin her döneminde gösterdikleri vatanperverlik örneğinin ödüllendirilmesi anlamını taşıyor. Bu nedenle bu konu bizim için büyük önem arz ediyor. Bu konuda desteklerimizi uzun süredir her platformda dile getiriyoruz.

“ÖZEL GÜN ZARFI BASTIRILDI”

Biliyoruz ki bu girişimin gündem oluşturması, TBMM’mizin çalışmaları arasında yer alan pek çok konunun içerisinde ön plana çıkabilmesi, ilçe olarak sahip çıkmamızla ilişkili. Bizim ilçe olarak bu noktada elimizden gelenin de ötesinde çaba harcamamız gerekiyor. Kamuoyunun desteğini alabilmek için yürüttüğümüz iletişim çalışmalarımızı üyemiz araştırmacı, yazar ve çizer Kurtuluş Ayyıldız’ın Alemdar Gemisi temalı eserleri ile destekleyeceğiz. Sayın Ayyıldız’ın Gazi Gemi Alemdar Kitabı ve çizgileri ışığında PTT Filateli Servisince Alemdar’ın 100. Yılı içinde Özel Gün Zarfı bastırdığını öğrendik.  

İSTİKLAL MADALYASI TALEBİ MEKTUPLA İLETİLECEK

24 Kasım 2021 tarihinde Alemdar temalı ve logolu ilk gün damgası ile tüm Türkiye’deki PTT şubelerinde satışa sunulacak olan zarflarla, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TBMM Başkanımıza, devlet büyüklerimize, siyasi partilerin yöneticilerine, milletvekillerimize ve her fırsatta bizden desteğini esirgemeyen TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile tüm sivil toplum örgütlerinin yöneticilerine, Alemdar ile ilgili kısa bilgiyi ve Gazi Gemi Alemdar’a İstiklal Madalyası isteğimizi talep ettiğimiz bir mektubu posta yolu ile ileteceğiz.  Bu olayın gerçekleşmesinde emeği olan Kurtuluş Ayyıldız’a ve bu özel gün zarfının bu yılki PTT Filateli Emisyon listesine dâhil edilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç’a da teşekkürlerimi bir kez daha sunmak istiyorum. 

Gazi Gemi Alemdar’ın İstiklal Madalyası ile onurlandırılmasını temenni ettiğimiz mektuplarımızı, üyelerimizin ve değerli basın mensuplarının da katılımları ile 24 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 11.00’da Kdz. Ereğli Merkez PTT Şubesinden, ilk damgayı vurarak yollayacağız. O gün gücümüze güç katmak isteyen tüm Ereğlilileri yanımızda görmekten mutluluk duyacağız.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , tso , gazi gemi , alemdar , arslan keleş , zarf

Yorumlar

Kaymakam Yapıcı'dan kutlama

23 Kasım 2021 Salı 15:01

Kaymakam Yapıcı'dan kutlama

Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı “24 Kasım Öğretmenler Günü ’’ dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Kaymakam Yapıcı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Eğitim sisteminin temel taşını oluşturan öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar kıymetli, dünyanın her yerinde en itibarlı ve onurlu mesleklerin başında yer almaktadır. Öğretmenlerimiz, geleceği devralacak çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgi ve fedakârlıkla, bilim ve teknolojiyi kullanan, insana saygılı, sorunlara neden-sonuç ilişkisi içinde çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerini bilen, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan çağdaş bireyler olarak yetiştiren ve bu doğrultuda geleceğe hazırlayan kutsal bir görevin mensuplarıdır.

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenlerimizin almış olduğu bu kutsal görevi layıkıyla yerine getireceklerine, genç nesillerin vatan sevgisi ve fikir hürriyetinin birer timsali olarak yetişmeleri için canla başla çalışacaklarına ve Ülkemizin hedeflerine, çağdaş uygarlık seviyesine ulaştıracak yolda, kararlılıkla yürüyeceklerine yürekten inanıyorum.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." sözüyle hem bu ulvi görevin önemine değinmiş hem de kıymetli öğretmenlerimize önemli görevler yüklemiştir.

Ülkemizin her bir köşesinde büyük fedakârlıklar göstererek eğitim-öğretim faaliyetini sürdüren, çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, çocuklarımıza ve gençlerimize vatan, millet, bayrak ve Cumhuriyet sevgisini aşılayan, onlara hak, adalet, sevgi, saygı gibi yüce değerleri davranış haline dönüştüren, gelişmeleri, yenilikleri takip edebilecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizi sadece öğretmenler gününde hatırlamak yerine, her daim hak ettikleri gerekli saygıyı, sevgiyi, önemi ve değeri vermek hepimizin sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü”nü en içten duygularımla tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , 24 kasım , öğretmenler günü , mehmet yapıcı

Yorumlar

Belediyeye 2. kez ödül

23 Kasım 2021 Salı 13:13

Belediyeye 2. kez ödül

Kdz. Ereğli Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilen TÜBİSAD tarafından belediyeler arasında düzenlenen e-Atık toplama yarışmasında 2’nci olarak dron ile ödüllendirildi.

Kdz. Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün, uzun zamandır sürdürdüğü çeşitli atıkları çöpe karışmadan ayrı toplama ve bu atıkların geri dönüştürülmesini ya da bertaraf edilmesini sağlama çalışmaları ikinci kez ödül getirdi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilen TÜBİSAD tarafından 1 Temmuz 2021-1 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen Belediyeler Arası e-Atık Toplama Yarışması’nda  100 bin – 200 bin nüfuslu belediyeler arasında 2’nci olarak dron ile ödüllendirildi. TÜBİSAD ödülünü Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sezgin Okumuş teslim aldı. Kdz. Ereğli Belediyesi, aynı yarışmada daha önce birinci olmuş ve kompost makinesi kazanmıştı. 

Atıkların toplanmasına önem veriliyor

Kdz. Ereğli Belediyesi atık elektrikli ve elektronik eşyaların (e-Atık) diğer atıklardan ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılması çalışmalarına 2014 yılında başladı. Bu amaçla Bağlık Mahallesi Zabıta noktası yanında Elektrikli ve Elektronik Atık Getirme Merkezi kuruldu. Belen Sanayi Bölgesi’nde yer alan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi içinde de e-Atık deposu oluşturuldu. Ayrıca e-Atıkların halkın ev ve işyerlerinden alınarak Atık Getirme Merkezi’ne taşınabilmesi için atık elektrikli ve elektronik eşya taşıma aracı bulunuyor.

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , atık , ereğli belediyesi

Yorumlar